• Dolar Alış / Satış: 17.348 / 17.379
  • Euro Alış / Satış: 18.275 / 18.308
  • BINGOL:
  • Güneş: 4:48
  • Öğle: 12:32
  • İkindi: 16:28
  • Akşam: 19:55
  • Yatsı: 21:49

TERCİHLER 12 TEMMUZ’A KADAR DEVAM EDİYOR

4 Temmuz 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
2212 defa okundu.
TERCİHLER 12 TEMMUZ’A KADAR DEVAM EDİYOR

Milli Eğitim Müdürü Kadri Engin, Bingöl’de 4 bin 309 öğrencinin girdiği LGS tercih döneminde öğrencilere rehberlik hizmetinin verileceğini söyledi. 214 idareci ve öğretmen tercih döneminde görev yapacağını söyleyen Engin, ‘LGS kapsamında lise tercihleri başladı ve tercihler 12 Temmuz saat 17.00’ye kadar devam edecek.’ dedi.

LGS tercih dönemi ile ilgili açıklamalarda bulunan Milli Eğitim Müdürü Kadri Engin, ‘‘Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında 1 Haziran’da gerçekleştirilen merkezi sınavın sonuçları 24 Haziran’da açıklanmıştı. LGS tercih ve yerleştirme kılavuzuna göre, LGS kapsamında lise tercihleri başladı ve tercihler 12 Temmuz saat 17.00’ye kadar devam edecek. 01 Haziran’da yapılan ve İlimizde 4 bin 309 öğrencimizin katıldığı sınavın ardından öğrencilerimiz tercihlerini yapmaya başladı.

Milli Eğitim Bakanlığımız, bu yıl ilk defa öğrencilerin tercihlerinde rehberlik etmesi amacıyla yüzdelik dilimlerine göre tercih robotu hazırladı. Öğrencilerimiz, bu robotu kullanarak istedikleri yüzdelik dilim aralıklarında hem il hem de ülke düzeyinde okul listelerini ve okullarla ilgili detaylı bilgileri görebiliyor. Robotta okul türleri, il, ilçe ve 2018’e ait yüzdelik dilimlerine göre arama yapılabiliyor.

EN FAZLA 5 OKUL TERCİH EDİLEBİLECEK

Ortaokullarımız, öğrencinin elektronik ortamda onaylanan tercih bilgilerinin iki nüsha çıktısını alıp velilerimize imzalatacak ve bir nüshasını okulda saklayıp diğer nüshasını veliye verecektir. Öğrenciler, ilk olarak yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar ekranından tercihte bulunabilecek. Yerel yerleştirmede tercihlerinden ilk 3 okulu kayıt alanından seçmek kaydıyla öğrenciler en fazla 5 okul tercihi yapabilecek. Tercihlerde, aynı okul türünden (Anadolu lisesi, Mesleki ve Teknik Anadolu lisesi, Anadolu imam hatip lisesi) en fazla 3 okul seçilebilecek.

KAYITLAR 12 TEMMUZDA TAMAMLANACAK

Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar için tercihlerini yaparak kayıt işlemini tamamlayan öğrenciler, istemeleri halinde merkezi sınavla öğrenci alan okullar ekranından en fazla 5 okul; pansiyonlu okullar tercih ekranından da en fazla 5 okul olmak üzere toplamda 15 okul tercihinde bulunabilecek. Bakanlığımızın takvimine göre, özel ortaöğretim kurumlarının kayıt işlemleri, yetenek sınavıyla öğrenci alan okulların iş ve işlemleri ile kayıtları 12 Temmuz’da tamamlanacak. Özel öğretim kurumlarına kayıt işlemini tamamlayan öğrencilere tercih ekranı açılmayacak. Öğrenciler, tercih süresi içerisinde kayıtlarını iptal ettirmeleri durumunda tercihte bulunabileceklerdir. Yerleştirme sonuçları; 22 Temmuz’da “http://www.meb.gov.tr ve https://eokul.meb.gov.tr” adreslerinden ilan edilecek.

214 İDARECİ VE ÖĞRETMEN GÖREV TERCİH DÖNEMİNDE GÖREV YAPACAK

Engin; Bakanlığımızın sınav takvimi doğrultusunda İlimizde Üniversite ve Ortaöğretim Kurumlarına Yerleştirme başvurusu yapacak öğrenciler için tercih komisyonları kuruldu. Öğrencilerimizin sağlıklı karar verebilmeleri, geleceğe güvenle bakabilmeleri ve doğru sonuca ulaşabilmeleri için Rehberlik ve Araştırma Merkezi bünyesinde 5, halkımızın yoğun olarak uğradığı AVM’de 1, İl genelinde 75 tercih komisyonu ve bu komisyonlarda 214 idareci ve öğretmen görev yapacaktır.’’

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN