• Dolar Alış / Satış: 8.824 / 8.84
  • Euro Alış / Satış: 10.353 / 10.371
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:02
  • Öğle: 12:20
  • İkindi: 15:43
  • Akşam: 18:17
  • Yatsı: 19:43

TEMSİLCİ ÖĞRENCİLER SEÇİMLE BELİRLENDİ

5 Kasım 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1412 defa okundu.
TEMSİLCİ ÖĞRENCİLER SEÇİMLE BELİRLENDİ

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2004 yılında hayata geçirilen ‘Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri Projesi’ kapsamında Solhan’da sınıf ve okul temsilci seçimlerinin ardından demokrasi şöleninin 3’üncü aşaması olan ilçe meclisi seçimi yapıldı. Solhanlı 5 öğrencinin Bingöl’deki öğrenci meclisine katılacağı belirtildi.

2018–2019 eğitim öğretim yılı demokrasi eğitimi ve okul meclisleri seçimi yapıldı.

Solhan İlçe Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü Gazi Hakim Behçet Tufan Turan Konferans Salonu’nda yapılan seçim programına Solhan İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali İhsan Yanılmaz, Milli Eğitim Şube Müdürü Ahmet Akgündoğdu, Halk Eğitim Müdür Yardımcıları ile Öğretmenleri refakatinde okul temsilcileri öğrenciler katıldılar.

Seçim, kendi okullarında yapılan okul meclis başkanlığı seçimde seçilen öğrenciler arasında yapıldı. Gerçek bir seçim prosedürüyle tertiplenen seçimde adaylar kendilerini tanıtıp seçime gidildi. İlçe okul meclisi kuruluna katılan 20 öğrenciden beş farklı okuldan en çok oy alan beş öğrenci, Bingöl’de yapılacak seçimde Solhan’ı temsil edecekler.

Solhan’daki seçimde en fazla oyu alan; Barış Balçık, Hasan Çıtak, Zülküf Yıldız, Abdulkadir Tan ve Batuhan Keklik’in Bingöl’de Solhan’ı temsil edecekleri ve bu kişilerden en fazla oyu ie Barış Balçık’ın aldığı belirtildi.

‘DEMOKRASİ EĞİTİMİ VE OKUL MECLİSLERİ PROJESİ’

Seçim öncesinde açıklamalarda bulunan Solhan Halk Eğitim Müdür yardımcısı ve seçim üyesi Canan Eser, “Demokrasi, bir yönetim biçimi olduğu kadar, bütün toplumsal ilişkileri yönlendiren bir yaşama tarzı ve beraber yaşama kültürüdür. Demokratik bir toplumda olması gereken bilgi, beceri ve alışkanlıklar yaşanılarak öğrenilmekte, paylaşılarak tecrübeye dönüşmektedir. Bütün demokratik ülkelerde demokrasiyi ve insan haklarını toplumsal tabana yayma; hak ve özgürlüklerin sınırlarını genişletme, eğitime yüklenen önemli görevlerdendir. Eğitimi ve okul ortamını demokratik kültürü besleyecek şekilde yapılandıran toplumlar, demokratik değerleri benimsemiş bireyler yetiştirerek demokrasilerini güçlendirmektedirler. Bizler de demokrasimizin gelişimini sürdürmesinin ve kurumsallaşmasının, ancak gençlerimizin bu husustaki çabalarıyla mümkün olacağına inanıyoruz. Bu amaçla gerçekleştirilen çalışmalardan biri de ‘Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri Projesi’dir. Söz konusu proje, ülkemizin demokratik ilke, değer ve tutumlarını benimsemiş bireylerini yetiştirme hedefine doğru atılmış son derece önemli bir adımdır. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2004 yılında hayata geçirilen bu proje ile; Cumhuriyetimizin demokrasi ile güçlendirilmesi; öğrencilerimizde yerleşik bir demokrasi kültürünün oluşturulması, hoş görü ve çoğulculuk bilincinin geliştirilmesi, kendi kültürünü özümsemiş, millî ve manevî değerlere bağlı, evrensel değerleri benimseyen nesillerin yetiştirilmesi; öğrencilere seçme, seçilme ve oy kullanma kültürünün kazandırılması; katılımcı olma, iletişim kurabilme, demokratik liderliği benimseyebilme ve kamuoyu oluşturabilme becerilerinin kazandırılması amaçlanmaktadır. Bu amaçla her yıl; sınıf, okul, ilçe ve nihayetinde İl temsilcileri seçilmekte, seçilen bu temsilciler Nisan ayında Türkiye Öğrenci Meclisi Toplantısına katılmaktadırlar. Bu Demokrasi şölenimizin 3’üncü aşaması olan İlçe Öğrenci Meclisi Seçimini gerçekleştirmek için bugün burada bulunmaktayız. Seçime katılan bütün adaylarımıza başarılar diliyoruz.” ifadelerini kullandılar.

SEÇİMLERİN DEMOKRATİK ŞEKİLLERİNİ ANLATTI

Öğrenci meclisi seçimlerinde konuşan ve seçimlerin demokratik şekillerine değinen Milli Eğitim Şube Müdürü Ahmet Akgündoğdu ise, şu ifadeleri kullandı; “Yüzde 52 ile seçilen Cumhurbaşkanımız kendisine oy vermeyen yüzde 48’inde Cumhurbaşkanıdır. Demokrasi böyle güzeldir. Sizleri sevmeseler de, sizlere oy vermeseler de, siz bugün kendi okullarınızda seçilmiş başkanlar olarak kendi okulunuzdaki bütün öğrencilerin başkanısınız. Bir seçime gittiniz ve o seçimde rakipleriniz vardı, o rakiplere de farklı oylar verildi, en fazla oyu sizler aldınız. Ama siz bana oy vermediniz ben sizinle ilgilemiyorum diyemezsiniz. Projeleriniz ve yapacaklarınızı bütün öğrenci arkadaşlarınızın eşit şekilde yararlanacağı şekilde sunacaksınız. Ama siz bugün diktatörlüklerle yönetilen ülkelere giderseniz bu güzellikleri göremezsiniz. Çünkü bir diktatör; kayıtsız şartsız herkes bana oy vermek zorundadır der. Çok ciddi şekilde yönetim sıkıntısı olan ülkeler vardır. Ülkeleri krallar yönetiyor. Dolayısıyla siz çıkıp o krallara ben seni sevmiyorum, ben seni beğenmiyorum diyemezsiniz. Dediğiniz esnada sizin o ülkede yaşama şansınız bitiyor. Ama demokrasiyle yönetilen ülkelerde kimse çıkıp neden beni sevmiyorsunuz demez. Herkesin kendi yaşam biçimiyle kabul gördüğü, her kesin her kesin yaşam biçimine saygı duyduğu bir yönetim biçimidir demokrasi. Biz onun için bugün bu güzelliği, bu alt yapıyı siz ilkokul ve ortaokul sıralarındayken bunu görüyor olmanızla alakalı bir proje yürütüyoruz.”

Haber: Abdulhamit Bildik

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN