• Dolar Alış / Satış: 17.348 / 17.379
  • Euro Alış / Satış: 18.275 / 18.308
  • BINGOL:
  • Güneş: 4:47
  • Öğle: 12:32
  • İkindi: 16:28
  • Akşam: 19:55
  • Yatsı: 21:49

TEMEL AİLE BİLİNCİ EĞİTİMİ

28 Şubat 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1724 defa okundu.
TEMEL AİLE BİLİNCİ EĞİTİMİ

Solhan İlçe Müftülüğü tarafından Kur’an Kursu öğretici ve öğrencilerine yönelik “Temel Aile Bilinci” eğitimi semineri düzenlendi. İki aşamalı düzenlenen seminerin ilki Kur’an Kursu öğreticilerine ikincisi ise öğrencilere verilen seminere İl Müftüsü Muharrem Genç katıldı.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bugüne kadar yaptığı en kapsamlı, bütün Türkiye’yi kuşatan bir aile eğitimi olan “Temel Aile Bilinci” Ocak ayında başlatıldı.

“Temel Aile Bilinci” eğitimi Kur’an kursu öğreticileri ve Kur’an Kursuna devam eden öğrencilere yönelik olmak üzere iki aşamadadır.

Solhan İlçe Müftülüğü tarafından 26 Şubat 2019 Salı günü Solhan Kültür Merkezinde Kur’an kursu öğreticileri ve Kur’an Kursuna devam eden öğrencilere yönelik düzenlenen Temel Aile Bilinci Eğitim seminerinde konuşan İlçe Müftüsü Muharrem Dutar, “Köylerde ve mahallelerde Kur’an kurslarımızda görev yapan öğreticilerimizin ailelere ulaşılması noktasında kadınlarımızla yakından iletişim kurulması için çok büyük bir fırsat olduğunu düşünüyoruz. Solhan’da şu an 37 sınıfta 26 yerde bin civarında bayan öğrencimiz var.  Sizler bu eğitimi aldığınızda bu bilgileri öğrencilerinizle paylaşacaksınız. Onlar da bu semineri alacaklar. Ortalama bir aile 4 kişi olsa bin civarında öğrenci bu seminer bilgilerini aileleriyle paylaşsa ve orada uygulasa bu 4 bin aile demektir. Bu da 4 bin ailede huzur ve mutluluk demektir. Çocuklarımız için güzel bir gelecek demektir. Ayrıca sizler yani Kur’an kursu öğreticilerimiz kurslarda sadece Kur’an-ı Kerim ve temel dini bilgiler eğitimi vermiyor, aynı zamanda bayanlara aile sorunlarıyla ilgili manevi destek de sunuyorsunuz. Sizler bir nevi Manevi danışman ve rehberlik görevini de fiiliyatta uyguluyorsunuz. Dolayısıyla bu proje sayesinde sayıları 40 bini bulan Kur’an kursu hocamızın gayretiyle Türkiye genelinde bir milyondan fazla insan, aile ahlakı konusunda seminer almış olacaktır.” ifadelerini kullandı.

12 KONUDA SUNUM

Düzenlenen seminerlerdeki amaçları ve hedeflerine de değinen Dutar, şunları aktardı: “Diyanet İşleri Başkanlığı olarak amacımız; aileyi güçlendiren ve aile bireylerini kuşatan problemlere karşı çözüm üretmek ve bu problemlere Kur’an ve Sünnet çerçevesinde yaklaşarak ailelerimizde Peygamber ahlakının hâkim olmasını sağlamaktır. Aynı zamanda ailenin vazgeçilmez olduğuna, aile değerlerini yaşatmaya, aile mutluluğunu zedeleyecek her türlü etkenlere karşı birlikte mücadele etmeye ve ailelerimiz için emek vermeye dair bir bilinç oluşturmaktır. Bu tür seminerler bilinçlenmeyi ve farkındalığı artıracaktır diye düşünüyorum.

Seminer İçeriğiyle ilgili de bilgi aktarmak istiyorum; Eğitimlerde aile içerisindeki iletişim becerilerini geliştirme, ailede çocukla, gençle, yaşlıyla ve engelliyle ilgili dikkat edilmesi gereken hususlar, aile fertlerinin hakları, sorumlulukları ve aileyi ayakta tutan temel ahlaki değerler gibi konular işlenecektir.  Mesela “Ailemde bir engelli var, Ailem dağılmasın, Ailemde bir yaşlı var, Ailemde merhamet istiyorum”, “Ailemi teknoloji bağımlılığından koruyorum”, “Ailemi zararlı alışkanlıklardan ve madde bağımlılığından koruyorum vb.” 12 başlıkta ve konuda dikkat çekici sunumlar yapılacaktır.”

“KAŞ YAPARKEN GÖZÜMÜZÜ DE ÇIKARTMAYACAĞIZ”

Programda konuşan Bingöl İl Müftüsü Muharrem Genç, “Bu seminerin birkaç ayağı var bunu beraberce irdeleyelim. Madde bağımlılığı, sigara, aile içi yanlış ilişkiler, intiharlar. Bunlar bir birinden farklı olan önemli meselelerdir. Bunun başında kendi ailemiz. Kendi ailemiz bundan hali değildir. İçki, kumar, uyuşturucu, yanlış cinsel ilişkiler, aile içi enses ilişkiler, intiharlar. Artık ben Kur-an Kursu hocasıyım, ben İmam’ım veya ben Diyanetin filan yerinde çalışıyorum beni çok ilgilendirmez sadece bu konu sadece dışarıdakilerin konusudur lüksüne sahip değiliz. Zira bunlar artık bizim ailemizin içerisine kadar girmiştir. Nice Kuran Kursu hocamızın, nice din görevlisi arkadaşlarımızın çok yakınlarının bu konuya müptela olduğunu, yanlış alışkanlıklarının olduğunu Ankara’da görev yaptığım sıralarda ve buralarda izliyoruz demek ki tehlike bizim kapımızda da var.  Başkasını aydınlatırken, başkasını bilgilendirirken aynı zamanda kendi evimizi de aydınlatacağız. Fahri olsun, sözleşmeli olsun, kadrolu kur’an kursu hocalarımız olsun hepimizin bu konudaki sorumluluğu çok önemlidir. Yani bu önce aile içinde; eşimiz kiminle oturup kalkıyor, namaz kılıyor mu, kılmıyor mu, arkadaşlıkları kiminledir bunlar çok önemlidir. Evimizin düzenini de bozmadan onu da aydınlatacağız. Kaş yaparken gözümüzü de çıkartmayacağız. Aile, yani kendi dünyamız. Kendi dünyamız kapalı. İnsanlarla ilişkilerimiz, anlattığımız konular kendi dünyamızda işlevsel değil o zaman bu işte bir sıkıntı var. Yeniden hayatımızı düzene koymalıyız, masaya yatırarak yeniden eksiklerimizi, hastalıklarımızı, aile içinde kendimize ait yani bütün bunları göz önünden geçirerek düzenimizi sağlamamız lazım. Yeniden tedavi, yeniden düzen, yeniden intizamı sağlamamız lazım. Kendimizde aynı şekilde yalan söylemeyeceğiz, düzgün hareket edeceğiz, helala harama dikkat edeceğiz, ibadetlerimize dikkat edeceğiz, birbirimize iftira etmeyeceğiz, yöneticilerimizi iftira etmeyeceğiz, çalışanlarımızı ve memurlarımızı iftira etmeyeceğiz. Aynı hastalıklar bunlar en az uyuşturucu kadar tehlikelidir. Uyuşturucu insanı uyuşturuyor diğeri ise kalbimizi ve gönlümüzü uyuşturuyor. Günahlar birbiriyle yarıştırılmaz. Onun için bu davranış terbiyemizi, yönetim terbiyemizi, sosyal terbiyemizi, içtimai terbiyemizi yeniden gözden geçirmeliyiz.” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN