• Dolar Alış / Satış: 8.385 / 8.4
  • Euro Alış / Satış: 9.968 / 9.986
  • BINGOL:
  • Güneş: 5:13
  • Öğle: 12:35
  • İkindi: 16:27
  • Akşam: 19:36
  • Yatsı: 21:17

“TEMAYÜL SONUÇLARI AÇIKLANMADI”

9 Mart 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1207 defa okundu.
“TEMAYÜL SONUÇLARI AÇIKLANMADI”

Solhan’da basına açıklamada bulunan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, temayül sonuçlarıyla ilgili spekülasyonlara net yanıt verdi: “Herkesin kendince tahminleri olabilir ama partimiz, bu konudaki sonuçları açıklamıyor” dedi. Yılmaz, kimin gerçek partili olduğunun ise aday belirlendikten sonra görüleceğini söyledi.

 Hava yolu ile Muş’a gelen ve oradan da karayolu ile Solhan’a gelen Kalkınma Bakanı Dr. Cevdet Yılmaz’a Ak Parti Bingöl Milletvekili Prof. Dr. Eşref Taş eşlik etti. Solhan’a gelirken ilk olarak Konak otelde ilçe teşkilatı tarafından verilen yemeğe katılan Bakan Yılmaz ve beraberindekiler, yemekten sonra Ak Parti İlçe teşkilatına geçtiler. Teşkilat ile istişare toplantısı öncesi basına açıklamada bulunan Yılmaz, temayül sonuçları ve gündeme dair soruları da yanıtladı.

Konuşmasına başlarken Ak Parti ilçe kongresine katıldığını ancak kongreden sonra ilçeye ilk ziyaretleri olmasından dolayı öncelikle ilçe başkanını ve ilçe yönetimini tebrik ettiğini söyleyen Kalkınma Bakanı Dr. Cevdet Yılmaz, “Bugün açıkça hem yeni yönetimi tebrik edelim istedik,  hem de yönetimdeki arkadaşlarla tanışalım. Dileklerini, fikirlerini, temennilerini dinleyelim diye geldik.  İnşallah birazdan onu gerçekleştireceğiz. Bu vesile ile bugüne kadar Solhan ilçe teşkilatımıza, Ak Parti’ye hizmet etmiş olanlara şükranlarımı sunuyorum. Gelmiş geçmiş bütün arkadaşlarımıza, katkıda bulunmuş, emek harcamış bütün arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Şükranlarımı sunuyorum. Yeni yönetime de başkanımıza da başarılar diliyorum. Başkanımız tabii devam ediyor yeni yönetim de beli değişiklikler var, hepsine başarılar diliyorum.” İfadeleri kullandı.

 “SİYASİ İSTİKRAR VAR, GÜVEN ORTAMI VAR”

Yılmaz, “7 Haziran’da bir seçime gidiyoruz. Bir taraftan Türkiye’nin en kritik seçimlerinden biri.  Her seçimde önemini vurguluyoruz seçimlerin. Ama bu seçim, seçimlerin en hayati seçimlerden biri olacak. 7 Haziran’dan sonra Allah’ın izniyle Ak Parti ile güçlü bir şekilde yoluna devam edecek. Geçtiğimiz dönem yerel yönetimler ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yine Solhan’a şükranlarımızı sunuyoruz. Her iki seçimde de Solhan çok güzel bir duruş sergiledi. Allah hepsinden razı olsun diyorum ben. Tekrar tekrar şükranlarımızı sunuyoruz. 7 Haziran seçimlerinde de inşallah Solhan’dan Bingöl’de güçlü bir destekle yolumuza devam edeceğiz. Halkımıza hizmet etmeye devam edeceğiz. Türkiye son 12 yılda birinci atılım görevini tamamladı. Birinci sıçramayı yaptı bir anlamda. Birinci hamleyi yaptı. Şimdi ikinci atılım dönemi diyoruz. Allah’ın izniyle 7 Haziran’dan sonra bu ikinci hamle dönemi hızlı bir şekilde hayata geçecek. bir taraftan yeni anayasayla ilgili çalışmalar, demokraside yeni adımlar, bir taraftan çözüm sürecinin sonuçlandırılması. İnşallah huzur güven ortamının pekiştirilmesi… Diğer taraftan ekonomide yeni reformlar ekonomideki gücümüzün çok daha yüksek düzeylere çıkması. Tabii bu elde ettiğimiz gücün topluma yayılması nimetlerinin topluma yayılması sosyal politikalarımızın yine güçlü bir şekilde devam etmesi… En son başbakanımız bir pakette açıkladı. Biliyorsunuz aile paketi, çeyiz hesabı, doğum hediyesi unsuruyla yeni yenilikler getiriyor. Aile odaklı bir şekilde sosyal yardımlarımızı da çok güçlü bir şekilde devam edeceğiz inşallah. Bütün bunlar devam edecek ama hepsi siyasi istikrara yakından ilgili. Güçlü bir yönetim olmadan, güçlü bir siyasi otorite olmadan, inanın ne ekonomi gidiyor ne çözüm sürecinin başlaması mümkün olur ne de dış politikada arzu ediğimiz yere ulaşabiliriz.  Bütün başarıların özünde bu son 12 yıllık başarılarımızın güçlü bir liderlik, güçlü bir siyasi yönetim var. Siyasi istikrar var, güven ortamı var. Bunun işte biz 7 Haziran’dan sonra devam etmesi için elimizden gelen gayreti sarf edeceğiz Allahın izniyle.” dedi.

“TEMAYÜL SONUÇLARI AÇIKLANMIYOR”

Partinin aday belirleme süreci olduğunu ve geçtiğimiz günlerde temayül yoklamasının gerçekleştiğini hatırlatan Bakan Yılmaz, “Bu açıdan da hem il teşkilatımız bütün ilçelerimizi tebrik ediyorum. En küçük bir huzursuzluk olmadan gayet medeni bir şekilde huzur içinde temayül yoklamalarımız gerçekleşti. Temayül yoklamalarının sonuçları açıklanmıyor biliyorsunuz. Bunu tartışmanın da bir anlamı yok. Herkes kendince beli tahminleri olabilir ama partimiz bu konudaki sonuçları açıklamıyor. Partimiz bu konudaki sonuçları kendisi için bir değerlendirme unsuru olarak dikkate alıyor. Tabi aday belirleme süreci çok zorlu bir süreç. Çok kriterli bir süreç. Temayül bunlardan bir tanesi. Tam anlamıyla belirleyici değil. Diğer unsurlarla birlikte belli bir ağırlığı var. Temayül dışında da malum partinin kendi değerlendirmeleri var. Bazen anket gibi çalışmalar yapılabiliyor. başka bir takım yöntemlerde denile biliyor. Bütün bunlar bir araya getiriliyor sonuçta partimiz aday belirlemiş oluyor. Benim bu süreçte özelikle altını çizmek istediğim şu; şuana kadar gerçekten çok güzel geldik. Kimse başkasına bir çamur atmadan, hakaret etmeden herkes kendisine anlattı, kendi yapabilecekleri söyledi. Çok güzel bir şey sonuna kadar böyle devam etmesini diliyorum. İkinci temennim; adaylar belirlendiği anda kimin partili olduğu o zaman ortaya çıkar. Aday belirleninceye kadar herkes daha rahat konuşabilir ama aday belirlendiğinde aday olmadığı halde bu partinin yanında duran gerçek anlamda Ak Partilidir. Hani her şeyin bir imtihanı var ya o test de budur. Kendiniz yüzde 100 hak ediğinizi sanabilirsiniz. En iyi olduğunuza inanabilirsiniz ama gerçek anlamda partiliyseniz partiniz adayı belirledikten sonra ben partimin yanındayım dersiniz. Ben inanıyorum ki Bingöl’de bütün adayla bir olacaklar, birlik beraberlik içinde olacaklar. Kime nasipse kısmetse bunu da hep birlikte göreceğiz. Şuanda komisyonlar kuruldu biliyorsunuz. Partimizde komisyonumuzun başında bir genel başkan var. Üç dönemini tamamlamış milletvekillerimiz gençlik kollarımız, kadın kalarımız, başkanlarımız partiden değişik arkadaşlarımızla mülakatlar yapılacak.  Bunu bir ortak komisyon değerlendirecek. Üst komisyonda inşallah sonuçlanacak.  7 Nisanda da ilk listeler yüksek seçim kuruluna intikal etmiş olacak ve bu süreçin tekrar hayırlı olması diliyoruz. Hiçbir kavgasız gürültüsüz bir şekilde Bingölümüze, Ak Partimize yakışır bir şekilde geçmesini temenni ediyorum. Bütün arkadaşlarımıza da başarılar diliyorum.” İfadelerini kullandı.

 “BÖLGEMİZ, SİLAHIN ÇOK ACISINI ÇEKTİ”

Silahların bırakılmasıyla ilgili çağrısının çok önemli ve çok sevindirici olduğunu söyleyen Bakan Yılmaz, “Çözüm sürecinde yeni bir aşamayı temsil ediyor. Çözüm sürecinin geldiği bir üst aşamayı temsil ediyor. Tabii bundan sonrası uygulama. Sözler güzel ama önemli olan uygulamayı görmek, samimiyeti görmek. Bunu da bütün halkımız takip edecek. Takip edeceğiz. İnşallah uygulama en kıssa zamanda gerçekleşir. Türkiye’de silahlardan çok çektik. Şiddetten çok çektik. Özelikle bu bölgelerimiz bu yörelerimiz maalesef bu silahın çok acısını çekti. Bu meselelerin ortadan kalkmasıyla birlikte sadece insani kazançlar olmayacak. Aynı zamanda bölgemizin refahı da artacak, kalkınması da hızlanacak. Daha önce buraya hiç gelmeyen yatırımlar gelecek inşallah. Turizminden yayla turizminden hayvancılığına birçok alanda daha farklı bir ortam oluşacak. Nitelikli elemanları, mühendisi, doktoru, öğretmeni buraya getirmek daha kolaylaşacak. İnşallah bu yörelerimiz bu geçmişte son 30 yıldaki açıklarını hızlı bir şekilde önümüzdeki süreçte kapatacak. Şiddet ortamından en fazla hangi bölge acı çektiyse çözümden en fazla o istifade edecek. Dolayısıyla doğu güneydoğu çözümden inşallah en fazla istifade edecek bölgeler olacak. Görüşü ne olursa olsun, fikri zikri ne olursa olsun ben herkesi bu süreci desteklemeye davet ediyorum. Aynı zamanda da bu süreçte yan çizenler olursa bu süreci sabote etmeyi çalışanlar provoke etmeye çalışanlar olursa onlara karşı halkımızın bir dik duruş sergileyeceğine eminim.” Şeklinde konuşmasını sürdürdü.

“BİR YERDE HUZUR YOKSA ÖZELİKLE ÖZEL SEKTÖR YATIRIMI ORAYA GİTMEZ”

Bakan Yılmaz, son olarak şu ifadeleri kullandı: “Sürecin başlamasından bu yana önemli etkilerini görüyoruz. Birçok ilde gezdiğimizde şunu görüyorum. Çözüm sürecinden sonra yeni politikalarımızla birlikte organize sanayi yer bulamaya başladı yatırımcılar. Sıraya girmeye başladılar. O noktaya geldiler Doğu ve güneydoğu. Maalesef 6-7 Ekim hadisesi bu süreci olumsuz etkiledi. Açık yüreklilikle ortaya koymamız lazım. Bazı ilerle o tarihte konuştuğumda bıçak gibi kesildi dediler. Daha önce yatırımcılar sıradayken bu olaylarda sonra bıçak gibi kesildi. Gerçekçi olalım, bir yerde huzur yoksa özelikle özel sektör yatırımı oraya gitmez. “Can malın yongasıdır” diye bir söz var. İnsanlar sermayesini huzurun olmadığı yere götürmezler. Dolaysıyla bu huzur pekiştikçe daha fazla özel sektör yatırımını göreceğiz. Diğer dönemlerde hiç olmadığı kadar yatırım yapıyoruz. Bakın Solhan örneğini alın şu duble yollardan tutun sanayi sitesine, hastanemizden tutun eğitimi kampusuna, kültür merkezlerine, yurtlarına varıncaya kadar çok şeyler yapıyoruz.  Üniversitemizin meslek yüksek okulumuzun temeli hazır hale getiriliyor yakın bir zamanda hep birlikte temelini atacağız. Artık bir üniversite ilcesine oluyor Solhan. Niye Solhan bu kadar gelişti. Başka ilçelerimize göre daha hızlı gelişti. Güneydoğudaki başka ilçelere göre daha hızlı gelişti. Çünkü Solhan’da huzur ve güven ortamı var.  Bu yine yansıyor, bizim yine kalkınma ajanslarımıza teşviklerimizle destek olduğumuz bazı özel sektör projelerine geliştiğini görüyoruz. Binpınar güzel bir örneği, Hayvan tesisleri vesaire… İstihdam sağlamaya başladılar. Bu süreçler daha da hızlanacak. Kamu yatırımların yanına özel yatırımlar daha fazla gelmeye başlayacak. Türkiye geneline baktığımız zaman yatırımların yüzde 80’i özeldir, yüzde 20’si kamu yatırımıdır. Yani özel yatırım olmadan bir bölgenin tam anlamıyla kalkınması mümkün değildir. Gerçekçi olalım özel sektör yarımları için olmazsa olmaz nedir altyapıdır, huzur ortamındır, güven ortamıdır. İşte bu ortamında çözüm süreci ile pekişince özel sektör yatırımlarında inşallah patlama göreceğiz. İnşallah tersine göç göreceğiz bu bölgelerimizde. Buradan Batıya birçok insanımız gitti. Tersine göç olduğu da orta vadede inşallah göreceğiz. Yakında başbakanımız DAP eylem planını ilan edecek. Bir plan hazırladık Doğu Anadolu bölgesi için kalkınma bakanı olarak 4 bölge için özel eylem planlarını hazırladık.  DOKAP Doğu Karadeniz bölgesi Başbakanımız ilan etti geçenlerde için ikincisi GAP eylem planı onu da yenilemiş olduk.  İnşallah bu hafta sonu Mardin’de Başbakanımız ilan edecek. İki tane eylem planımız hazır halde. DAP Doğu Anadolu eylem planı biri de KOP Konya ovası eylem planı. Bu iki eylemi de bu bölgelerde ilan edecek inşallah. Bir taraftan bu eylem planlarıyla bir taraftan teşvik politikalarımızla alt yapı yatırımlarımızla hızlı bir şekilde devam edeceğiz. Diğer taraftan da Bu özel yatırımlarla bu süreçte canlanacak gençlerimize özellikle tarihi istihdamları oluşturacağız. Bu anlamıyla çözüm süreci refah sürecidir. Çözüm süreci en büyük teşviktir. Huzurun olmadığı yerde kâğıt üstünde ne teşvik verirseniz verin gerçekleşmez. Ama huzur güven ortamı pekiştiği zaman bu yatırımlar de teşviklerde hareketlenmeye başlar. İnşallah önümüzdeki dönemlerde bunu hep birlikte göreceğiz.”

Bakan Yılmaz, basına yaptığı açıklamadan sonra ilçe teşkilatı, belediye ve il genel meclis üyeleri ile bir istişare toplantısı yaptı.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN