• Dolar Alış / Satış: 12.66 / 12.682
  • Euro Alış / Satış: 14.279 / 14.305
  • BINGOL:
  • Güneş: 7:09
  • Öğle: 12:17
  • İkindi: 14:49
  • Akşam: 17:05
  • Yatsı: 18:37

Tek Suçlu ‘Sarı İnek’ Mi?

9 Eylül 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1298 defa okundu.

 “Yöneticilerimiz” yazı dizisinin bu hafta üçüncüsünü de kurum amirleri ile ilgili görüş ve önerileri kaleme alacaktım. Ancak ilçe gündeminden hiç düşmeyen bir başka konuyu yazmam sıkıntıya duyarsız kalınmasından kaynaklanmaktadır.

Bir konu var ki;

Her gün konuşulan/tartışılan

Sürücülerin rahatsız olduğu,

Vatandaşların rahatsız oldu,

Sosyal medyada tepki ve çözümsüzlüğü dalga konusu oldu,

Toplantılara konu olduğu,

Basın yayında haber olduğu bir konu…

Öyle bir konu ki sadece konuşuluyor

Pardon, sadece konuşulmuyor. Her hafta konudan dolayı mağduriyetler yaşanıyor.

Bu mağduriyetlerin yaşanması bile çözüm gerektirmiyor olmalı ki çözümsüzlük sürüyor…

İşte bu konu; başıboş hayvanlar…

ve konuşulan da hayvanlarla ilgili çözümsüzlük…

Evet, konuşuluyor lakin çözümü değil çözümsüzlüğü…

Sarı inek hikâyesini biliyorsunuzdur ama bilmeyenler için kısadan değineyim:

Vaktiyle aynı ormanda yaşayan bir aslan ve bir de inek sürüsü varmış. Aslan sürüsünün gözü inek sürüsünde ama inek sürüsü kendini savunacak kadar kalabalık ve güçlü olduğundan aslanlar ineklerle görüşüp kendilerine saldırma durumunda bir ineği alabileceklerini dile getirerek sarı ineği istemişler. İnekler durumu bilge ineğe iletmiş ve bilge inek “Sarı İneği” vermemelerini, gerekirse mücadele etmeyi önermiş.

İnekler bu öğüdü benimsememiş olmalılar ki “Sarı İneği” aslanlara vermişler. Bu girişimde başarılı olan aslanlar, her acıktıklarında bir ineğin özelliğini öne sürüp tek tek inekleri almaya başlamışlar. Bu durumda sayıları her geçen gün azalan inekler tekrar bilge ineğe gelip nerde hata yaptık diye sorunca bilge inek, “Sarı İneği” vermekle hata yaptınız demiş.

Hikâyeyi böyle özetledikten sonra bizim sarı ineğe gelelim.

Sosyal medyada Solhanlı kullanıcılar tarafından “Sarı İnek” paylaşımları sıklıkla yapılıyor.

Kazalara sebebiyet veren, ilçenin çöplerle süslenmesine neden olan, ağaçlara zarar veren, görüntü kirliliği oluşturan bu inekler yetkilileri rahatsız etmiyor olmalılar ki çözümsüzlük devam ediyor.

Yöneticilerimizin iyi niyetli oluşlarından şüphemiz yoktur. Ancak farkında olmadan bir kesime iyi niyetli olurken diğer kesimlere kötülük etmişler oluyor ve hatta kendilerine de…

Küpeleri koparılıp şehre salınan, çöplerle ahenkle boğuşan başıboş hayvanları görmemek için yüzünü çevirmeye çalışan yetkililerin bakış açılarının değişmesi ile bile manzaranın değişmediği ve çare üretmedikleri için çaresizlikle bekleyen yöneticilerimiz, size sesleniyor bu halk!

Durumun ciddiyetinin farkında olduğu halde bir çözüm bulamayan Kaymakamımız Sayın Şeref Aydın ve Belediye Başkanımız Sayın Abdulhakim Yıldız, yaşanan kazalardan dolayı telef olan hayvanları, bu kazalarda zarar gören araçları ve araç sahiplerinin mağduriyetini görmüyor musunuz?

Hayvan sahiplerine karşı kötü olmak istemiyorsunuz ya da bu çözümsüzlüğü giderecek kadar vaktiniz yoktur ama buna karşılık, çözüm isteyenlere karşı kötü oluyor ve vakit ayıramadığınız bu konu vatandaşın deyimiyle, “ilçenin en büyük sorunu” haline gelmiştir. Yollarınızı altın kaplamadan da yapsanız üzerinde bir inek, önünde dağıttığı çöp ve hayvan pisliği var ise bu yollarınızın görüntüsü köy yolundan güzel değildir.

Defaten toplantılara konu olan ve nerdeyse her hafta basında haber konusu olan konulara çözümün bu yazı ile geleceğine inanmıyorum ama beni şaşırtmanız içinde duacıyım.

Hayvanların kaza sonucu telef olmasını beklemeyelim ki görünen o ki; telef olsalar da nesilleri kurumuyor, hep yollarda var oluyorlar.

Eleştirinin, eksikliklerin dile getirildiği yerde çözüm önerilerinin de olduğu eftaldır.

Öncelikle yaklaşık 20 bin nüfuslu bir ilçede mahalle içinde var olan ahırların tespit edilip ilçe dışına taşınmaları sağlanmasını.

İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından hayvan kontrolü yapılıp küpeleri koparanlarla ilgili çalışmaların yapılmasını,

Belediye tarafından yerleşim alanı dışında hayvan barınağı yapıp başıboş hayvanları burada toplayıp yasalar ekseninde gereğini yapmasını,

Kaymakamlığın da mülke amirliği vasfı ile yapılan toplantılarda alınan kararların hayata geçirilmesi için gerekeni yapmasını bekliyoruz.

Bir akşamüstü üst geçidin 200 metre doğu ve 200 metre batı tarafında objektifime takılan hayvanların bir kısmını da paylaşarak konunun ciddiyetini göstereyim.

Sağlıkla esen kalın…

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN