• Dolar Alış / Satış: 9.267 / 9.283
  • Euro Alış / Satış: 10.738 / 10.757
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:23
  • Öğle: 12:14
  • İkindi: 15:19
  • Akşam: 17:44
  • Yatsı: 19:10

Tavz-Der Bayramlaşma Programı Düzenledi

7 Ağustos 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1946 defa okundu.
Tavz-Der Bayramlaşma Programı Düzenledi

Bingöl Tavz Kültür Sanat ve Kalkınma Derneği tarafından bayramın 3. Günü Tavz köylerinden Sarmakaya (Guleyan) köyünde bayramlaşma programı düzenlendi. Tavz-Der’in bayramlaşma programının 1080 kişinin katılımıyla gerçekleşti belirtildi.

 Bingöl’deki sivil toplum anlayışına yeni bir vizyon getiren Tavz-Der; faaliyetlerine yeni bir çalışma ekledi.

Dernek Yönetim Kurulu Başkanı Murat Soysal; Sıla-i Rahim duygusunu yaygınlaştırmak ve kaybolan bayramlaşma geleneklerini taze tutmak için böyle bir programı yönetim kurulu olarak uygun gördüklerini ve uyguladıklarını söyledi.

Soysal; Bayramlaşma programının ilkini Genç ilçesine bağlı Sarmakaya köyünde yaptıklarını vurgulayan Soysal, programın neden Sarmakaya Köyü’nde yapıldığı ve programın yapılması aşamaları hakkında bilgi verdi.

“Sarmakaya köyü hem Genç ilçesinden hem de Solhan ilçesinden ulaşımın zorda olsa sağlandığı, bu ilçelerden bayramlaşma programına katılacak TAVZ ailesinin kendi köylerinin nekadar hizmetten geri bırakıldığını rahat görmeleri ve bunu idrak ederek ilgili mercilerle paylaşmaları için Sarmakaya köyü bilinçli bir şekilde tercih edilmiştir. Bu bayramlaşma programı nasip olursa her yıl Ramazan Bayramının 3.günü bir TAVZ köyünde düzenlenerek geleneksel hale getirilecektir. Başta günler öncesinden köye gidip hazırlık yapan dernek yönetim kurulu ve gönüllülerine, Sarmakaya köyünün misafirperver ve cömert büyüklerine-gençlerine, Yenisu, Pınaraltı, Elmagünü ve Binekli köy muhtarlarına ve katkı sunan bütün esnaflara yürekten teşekkür ediyorum. Ayrıca; Bingöl ve ilçeleri başta olmak üzere; Diyarbakır, Muş, Malatya, Elazığ, Kocaeli, Ankara, Adana, Tekirdağ ve İstanbul’dan kısaca uzaktan yakından bayramlaşma programımıza katılım sağlayan TAVZ ailesinin yüreği temiz insanlarına büyük küçük herkese yürekten teşekkür ediyorum. Rabbim sıla-i Rahim çizgisinden bizleri ayırmasın ve muhabbetimizi daim eylesin.” 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN