• Dolar Alış / Satış: 9.267 / 9.283
  • Euro Alış / Satış: 10.738 / 10.757
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:23
  • Öğle: 12:14
  • İkindi: 15:19
  • Akşam: 17:44
  • Yatsı: 19:10

TARIMSAL DANIŞMANLIK SINAVI BAŞVURULARI BAŞLADI

26 Ekim 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1212 defa okundu.
TARIMSAL DANIŞMANLIK SINAVI BAŞVURULARI BAŞLADI

6 Aralık’ta Ankara’da yapılacak olan 2015 Yılı Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavı için başvurular, 19 Ekim-4 Kasım 2015 tarihleri arasında alınacak.

 Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetlerinin Düzenlenmesine Dair Yönetmelik ile Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavı Uygulama Esasları kapsamında yapılacak 2015 yılı Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavı’na ilişkin duyuru, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü sitesinde yayımlandı. Sınav, 6 Aralık’ta Gazi Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (GAZİSEM) tarafından belirlenecek yerlerde yapılacak.

Sınav duyusunda, “Tarım ve hayvancılık yapan işletmelerin üretim, işleme ve pazarlama sürecinin bütün aşamalarında karşılaştıkları problemler ve bunların birbirleriyle ilişkileri hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlamak, tarım ve hayvancılık alanında gelişen teknolojileri kullanmak suretiyle bu problemleri çözebilecek bilgi ve becerileri kazandırmak amacıyla işletme sahiplerinin eğitimini gerçekleştirmek gereklidir. Bakanlığımız tarafından sertifika verilmiş serbest tarım danışmanları, tarımsal danışmanlık şirketleri veya tarımsal danışmanlık dernek ve vakıfları ile üretici örgütleri  (tarımsal amaçlı kooperatifler, yetiştirici birlikleri, üretici birlikleri)  çiftçilere bu konuda gerekli hizmeti belirli bir ücret karşılığında sunmaktadırlar. Tarımsal yayım ve danışmanlık sistemi içerisinde görev alacak tarım yayımcısı ve tarım danışmanı sertifikası almak isteyen kişiler için Bakanlıkça merkezi sınav yapılmaktadır. Bu sınava, tarımsal alanda lise, önlisans veya lisans düzeyinde eğitim görmüş olan kişiler katılabilmektedir. Sınav 06 Aralık 2015 Pazar günü saat 10:00’da Ankara İlinde yapılacaktır. Sınava başvurular, 19 Ekim 2015 Pazartesi günü başlayacak olup 04 Kasım 2015 Çarşamba günü mesai bitimine kadar yapılabilecektir. Sınav sonunda başarılı olanlardan kamuda görev yapanlara tarım yayımcısı sertifikası, diğer katılımcılara tarım danışmanı sertifikası verilmektedir. Daha geniş bilgi için İl ve İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine müracaat edilmelidir” ifadelerine yer verildi.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN