• Dolar Alış / Satış: 15.789 / 15.817
  • Euro Alış / Satış: 16.563 / 16.593
  • BINGOL:
  • Güneş: 4:58
  • Öğle: 12:25
  • İkindi: 16:19
  • Akşam: 19:33
  • Yatsı: 21:17

TARIMDA KADIN GİRİŞİMCİLİĞİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROGRAMI

12 Temmuz 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
902 defa okundu.
TARIMDA KADIN GİRİŞİMCİLİĞİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROGRAMI

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca yürütülen “Tarımda Kadın Girişimciliğin Güçlendirilmesi” programı kapsamında bölgesel sertifika dağıtım ve proje pazarı açılış töreni düzenlendi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı, İŞKUR, KOSGEB ve Ziraat Odası desteği ile kırsalda kadın girişimciliğinin özendirilmesi, desteklenmesi ve yatırım imkânlarının geliştirilmesi, uygulanabilecek girişimci kadın çiftçi projelerinin hayata geçirilmesi ile kırsalda kadın girişimciliğinin arttırılmasını amaçlayan “Kadın Çiftçiler Tarımsal Yayım Projesi” kapsamında yürütülen  “Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programının Bölgesel Proje Pazarı ve Sertifika Töreni” Elazığ, Bingöl, Muş ve Bitlis İllerinin katılımı ile Koordinatör İl olan Muş’ta düzenlendi.

Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonu’nda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Yayın ve Tanıtım Hizmetleri Daire Başkanı Sürur Kır, Bakanlık Temsilcisi Şerife Tuna, Kurum Amirleri, Özel Sektör ve STK temsilcileri, Bölge illerden dereceye giren kadın girişimciler ile Bingöl  İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Yardımcısı Sabri Gündoğdu, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Muhammet Ali Özdemir, teknik personeller ile eğitim alarak özgün ve farklı projeler hazırlayarak il içerisinde dereceye giren ilk on proje sahibi kadın girişimci katılım sağladığı belirtildi. Protokol konuşmaları ve hazırlanmış olan kolajsinevizyon gösterisinin ardından Bölge İllerde dereceye giren kadın girişimcilere sertifikaları ile ilk üç proje sahibi kadın girişimcilere teşvik ödülleri takdim edildi. Tören, Proje Pazarının açılışının yapılması ve stantların gezilmesi ile sona erdi. İlimiz İl Birincisi “Ana Arı Yetiştiriciliği” projesi ile Nurhan Ataş, İkincisi ”2 Gelin 1 Görümce Halep keçisi Yetiştiririz Devletimiz Destek Verince” projesi ile GüleferEmlekçi, Üçüncüsü “İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği” projesi ile Arife korkut katılım sağlayan Protokol Heyetinin elinden plaketlerini aldılar.

Muş’tan dönen Kadın Girişimcileri makamında ağırlayan İl Müdürü Burhan Bahadır, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede; “Bölge İllerimiz olan Elazığ, Muş ve Bitlis İleri ile Bingöl’de eğitimlere katılım sağlayan tüm kadın üreticilerimizi medeni cesaretleri ve girişimci ruhlarından dolayı teşekkür ederek, kadınların bereketin kaynağı olduğunu, bu bereketin ve birikimlerini tarıma aktarmalarının önemli olduğunu vurgulayarak Bingöl’e  ve Türkiye’ye hayırlı olması temennisinde bulundu.” ifadelerini kullandı.

Bahadır, açıklamanın devamında: “ilimizde dereceye giren projeler Türkiye finalinde yarışmak üzere Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına  gönderilecektir. Türkiye finali sonuçları ve ödülleri; Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından gerçekleştirilecek olan “Girişimci Kadın Çiftçiler Ödül Töreni”nde açıklanacak.” dedi.

HABER: Fuat Kaya

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN