• Dolar Alış / Satış: 9.199 / 9.216
  • Euro Alış / Satış: 10.679 / 10.698
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:21
  • Öğle: 12:14
  • İkindi: 15:21
  • Akşam: 17:47
  • Yatsı: 19:13

SÜTBİR BÜYÜYOR

2 Mayıs 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1244 defa okundu.
SÜTBİR BÜYÜYOR

2012 yılında Solhan’da kurulan ve 2013 yılında ise üretime başlayan Sütbir firması, 3 yıldır imal ettiği ürünlere ilaveten yeni ürünler üreterek 3’üncü yılında ürün yelpazesini genişletti.

Küçük bir elektrik tesisat malzemeleri satan dükkandan ilçenin en büyük yapı malzemeleri satışı yapan ve bayisi olduğu firmalar ile bölgede ticaret yapan Mehmet Agit Karagöz, girişimleri sonucu ilçeye kazandırdığı Süt İşleme Merkezi ile büyümeye devam ediyor.

Bölgede pazar oluşturan ve oluşturdukları Sütbir markası yatırımı gerçekleştiren Karagöz, en büyük hedefinin; SÜTBİR markasını Türkiye’nin en iyi markaları arasına sokmak olduğunu söylüyor.

HEDEFE DOĞRU BÜYÜYOR

İşletmeyi kurarken küçük başlamak istediğini ve ileride karşılaşacağı sıkıntıların ön gördüğünü söyleyen Karagöz, “Bundan dolayı işin işleyişine göre her yıl bir proje uygulayarak makine ekipmanı üç yıl yürüttüm. Yoğun işler içinde makinelerin alımı, yerleşimi, kullanımı ve resmi işlemlerini kendim yürütüm. Makine ve işletme mezunu olmam en önemlisi yıllarca ticaretin içinde olmam işletmemiz için büyük bir avantajdı. 2012 yılında kurduğumuz tesisimizde 2013 yılında üretime başladık. 3 yılda düzenli olarak ayran, yoğurt, beyaz peynir ve köy tarzı yöresel peynir üretimi yapıyorduk. Ekipman ile ilgili çalışmaları üç yılda tamamladıktan sonra çeşit yapma projemizi hayata geçirdik. Ürün çeşitliliği kapsamında kaşar, dil ve örgü gibi haşlamalı yöresel ürün üretimine başladık. Bölgeye hitap eden ürünlerle büyümeye gayret ediyoruz. Hedefimiz; SÜTBİR markasını Türkiye’nin en iyi markaları arasına sokmaktır” ifadelerini kullandı.

DENGELİ ÜRETİM İÇİN ÇİFTLİKLERE İHTİYAÇ OLUYOR

Hedef koyduğu doğrultuda emin adımlarla büyümeye doğru ilerlediklerini belirten Karagöz, şuan Bingöl, Elazığ, Muş, Bitlis ve Van İllerinde bayilikler aracılığı ile tüketici ile buluştuklarını aktardı.

Karagöz, “Sanayilik süt çok az, köylü sütü her gün ayrı kalitededir. Bir de sütün oluşu meraya bağlı olduğundan mera koruyunca süt de azalıyor. Bu da bizi dengeli bir üretim çizgisinden uzaklaştırıyor. Bu konuda temelden destekler verilmezse hayvancılık yapan insanlar tamamen bu işten koparlar. Yeni nesil hayvancılıkla uğraşmıyor. Acilen bu konuda önlemlerin alınması gerekir. Üretim, sanayi, pazar bileşkesi hedef edinilerek çalışma yapılmalıdır. Biz şuan iki çiftlikten süt alıyoruz. Geri kalan sütü ise köylüden temin ediyoruz. Şuan meralardan dolayı köylü sütü ihtiyaçtan fazlasını karşılıyor. Ancak son baharda meraların da fayda vermemesi ile köylü sütü azalıyor. Çiftlik sütü ile üretime devam ediyoruz. Bu da üretimde istikrarı etkileyebilir. Çiftliklerin kurulması ve desteklenmesi gerekiyor. Bu durumda sütün dengesizliği üretimde dengesizliğe neden olduğundan vatandaşımıza da her zaman süt ürünlerinin aynı oranda ulaşması da sıkıntıya giriyor.” Şeklinde konuştu.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN