• Dolar Alış / Satış: 9.199 / 9.216
  • Euro Alış / Satış: 10.679 / 10.698
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:21
  • Öğle: 12:14
  • İkindi: 15:21
  • Akşam: 17:47
  • Yatsı: 19:13

SÜTBİR, BÜYÜMEK İÇİN MUŞ’U SEÇTİ

30 Ocak 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1675 defa okundu.
SÜTBİR, BÜYÜMEK İÇİN MUŞ’U SEÇTİ

Solhan’da günde 10 ton süt işleme kapasitesine sahip olan Sütbir işletmesi, bölgede söz sahibi olmak için Muş’u tercih etti. Konu ile ilgili açıklamada bulunan Karagöz, “Muş Organize Sanayi Bölgesini tercih etmemizdeki en büyük etken; Solhan ilçesinde bulunan mevcut işletmemize yakınlığı, Doğu ve Kuzey Doğu illerine Pazar mesafesinde orta nokta oluşu, Muş’un devasa ovası ve içinden geçen murat nehrinin etkisiyle tarım ve hayvancılığa uygun arazi yapısına sahip olması gelmektedir.” dedi.

2012 yılında Sütbir kurumsal markası adı altında faaliyet gösteren Karagöz Gıda Üretim Ltd. Şti. bölgede söz sahibi olmak için Muş’ta yatırım yapıyor. Muş Organize Sanayi Bölgesi’nde yapılacak olan yatırımla ilgili Günaydın Muş Gazetesi’ne açıklama yapan Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Agit Karagöz, birçok il ile bayilik sistemi ile çalıştıklarını söyledi.

Günde 10 ton süt işleme kapasitesine sahip olduklarını ifade eden Kragöz, “Karagöz Gıda Üretim Ltd. Şti. bünyesinde Karagöz Süt İşleme Merkezi (Karsim); 2010 yılında yatırım için Bingöl’ün Solhan ilçesinde Muş yolu üzerinde 2000 m2 kapalı alan üzerinde yatırımımızı tamamlayarak ve 2012 yılın da Sütbir kurumsal markası adı altında üretime başlamıştır. Üretim kapasitesini her yıl ikiye katlayarak günlük 10 ton süt işleme kapasitesine ulaşmış ve ürün çeşitliğini artırarak daha geniş pazarlara sahip illere satış yapmayı başarmıştır. Başarılı olmamızın başlıca nedenleri yerli personelimizin yetişmesi, şirket sahibi olarak 20 yıllık ticari tecrübem, makine teknikeri olmam, işletme mezunu olmam işletmemizin büyümesi için büyük bir avantaj sağladı. Birçok ilde bayilik sistemiyle çalışan işletmemiz birçok ilden de bayilik teklifi almamıza rağmen tesisimizin kapasitesi ve bölgenin süt üretim dengesizliği daha fazla ileriye gitmemize imkân vermemiştir” dedi.

“MUŞ BÖLGEDE ÖNEMLİ BİR COĞRAFİ KONUMA SAHİP”

Muş Organize Sanayi Bölgesini tercih etme nedenlerini de açıklayan Karagöz, “Muş Organize Sanayi Bölgesini tercih etmemizdeki en büyük etken Solhan ilçesinde bulunan mevcut işletmemize yakınlığı, Doğu ve Kuzey Doğu illerine Pazar mesafesinde orta nokta oluşu, Muş’un devasa ovası ve içinden geçen murat nehrinin etkisiyle Tarım ve Hayvancılığa uygun arazi yapısına sahip olması gelmektedir. Muş Organize Sanayi bölgesine önem verilmemiş görüntüsü var.Muş ilinin çok önemli yatırımlara uygun olmasına rağmen gelişmemiş olması üzücüdür. Bingöl organize sanayi bölgesine tüm parseller dolmuş ek sanayi alanı için hazineden arsa talebinde bulunulmuş ve ek organize alan tahsisleri başlamak üzeredir. Muş organize sanayisinde yatırım yapılmasını kolaylaştırıcı adımların atılması ile güzel sonuçların alınacağından eminim.” ifadelerini kullandı.

“UZUN VADELİ BİR RİSK ALACAĞIZ”

Uzun vadeli risk alma cesareti gelişeceği gibi süt satışında organize bir durum oluşturacaklarını kaydeden Karagöz, “Muş ova köylerinde Süt üretimi için pilot çiftçi modeli ile üreticiyi ileriye taşıyacak sözleşmeli işletme sistemi uygulayacağız. Uygulamayla Üreticinin ve alıcının ticari fayda eşitliği olacak böylelikle üretici yani çiftçimiz güvende olduğunu bildiği için önünü görerek kendini ve işini geliştirme hevesi aratarak uzun vadeli risk alma cesareti gelişeceği gibi süt satışında organize bir durum oluşturacaktır” dedi.

“SÜT SEKTÖRÜNDE MUŞ İLİNİ İLKLERİN İÇİNE GETİRECEĞİZ”

Muş ilinde süt üretimi ve proje ile marka hedeflerine değinen Karagöz, “Muş ili eski kaşar üretiminde Türkiye’de Kars’tan sonra 2’nci sırada olmasına rağmen süt üretiminde organize bir gelişmişlik sağlanmamıştır. Süt üretimi, Devlet çiftliği döneminde çok iyi seviyelerde olmasına rağmen tarım ve hayvancılıkta sektörel olarak gelişmemesinin yanında geriye gitmiştir. Allah’ın izniyle Muş’taki Süt işleyen diğer tesislerimizle beraber süt sektöründe Muş ilini ilklerin içine getireceğiz. Marka olarak hedefimiz sektöründe ilklerin içinde yer almaktır. Bunun için Muş ilimizde yapacağımız dev tesisle Bölgenin en iyi ve modern tesisi olacaktır. Bunun için sorumluluğumuzun nedenli büyük olduğunun farkındayız. Yatırımımız Muş iline büyük kazançlar sağmakla beraber yıllardır aşılamayan tarım ve hayvancılığa yeni bir heyecan ve kapı olacaktır” ifadelerini kullandı.

“100’DEN FAZLA KİŞİ İSTİHDAM EDİLECEK”

Proje kapasitesi, istihdam durumu ve tamamlama süresi ile ilgili de bilgi veren Karagöz, “Projemiz, 23000 m2 açık alan, yaklaşık 7000 m2 kapalı alandan oluşacak, bu alanda günlük 70 ton süt işlemeyi 100 den fazla kişiye doğrudan istihdam imkanı verecek, dolaylı olarak 1000 den fazla kişiye iş imkânı sağlayacaktır. Havaların iyileşmesiyle yatırımımız başlayacak ve 1,5 yıl gibi bir sürede tamamlayıp Allah’ın izniyle üretime başlayacağız. Organize sanayi bölgesinin gelişmesi için neler yapılabilir diye bir fikrimizde var. Bu faal bir yönetime ihtiyacı vardır. Organizenin kendi yönetim binasının eksikliği vardır. Organizenin bulunduğu bölgede ilçe olmaması da büyük bir eksiklik ve dezavantajdır. Yanı başındaki iki Belde Belediyesinin Organizenin gelişmesi için yeterli altyapıya sahip olmayışı organize işleyişini olumsuz etkiliyor. Bu ve buna benzer sıkıntılar var ama aşılmayacak sıkıntılar değildir” şeklinde konuştu.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN