• Dolar Alış / Satış: 13.407 / 13.431
  • Euro Alış / Satış: 15.184 / 15.211
  • BINGOL:
  • Güneş: 7:12
  • Öğle: 12:18
  • İkindi: 14:49
  • Akşam: 17:04
  • Yatsı: 18:37

SÜRÜCÜ ADAYLARINA SON UYARI

31 Ağustos 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1116 defa okundu.
SÜRÜCÜ ADAYLARINA SON UYARI

Bingöl Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Derneği Başkanı, stajyer sürücü olmak istemeyenler için son tarihin 10 Eylül 2015 olduğunu, bu tarihten sonra sürücü kurslarına müracaat eden kişilerin yeni yönetmeliğe takılacağını açıkladı.

 Bingöl Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Derneği Başkanı Mikail Kovalar, yeni yönetmelik ile sürücü kurslarına ilk defa başvuracaklar için 2 yıllık stajyerlik şartı getirdiğini söyleyerek sürücü adaylarına uyarılarda bulundu.

2016 yılında yürürlüğe girecek olan yeni ehliyet yasası hakkında bilgiler veren Kovalar, “10 Eylül’e kadar sürücü kurslarına müracaat eden adaylar yeni yönetmeliğe takılmadan 10 Ekim 2015’de yazılı sınava girip mevcut sistemle ehliyet sahibi olabilirler. Fakat o tarihten sonra müracaat eden adaylar 12 Aralık 2015 tarihinde yazılı sınava tabi olacaklar ama işlemleri 1 Ocak 2016 sonrasına sarkacağı için yeni sisteme tabi olacaklar ve stajyer sürücü ünvanı alacaklar. Sürücü kursuna başvuran yazılı ve direksiyon sınavlarında başarılı olan kursiyerler bu süreden sonra 2 yıl boyunca stajyer sayılacak ve adayın bu sürede 75 ceza puan hakkı olacak. Bu sürede ceza puan hakkını dolduran adayın geçici ehliyeti iptal edilecek ve bu kişilerin, ehliyet almak için yeniden sürücü kursuna müracaat etmesi gerekecek” dedi.

“ADAYIN İKİ YIL BOYUNCA 75 CEZA PUANI OLACAK”

Stajyer ehliyete geçiş, ehliyetlerin değiştirilmesi ve yeni ehliyetlerin verilmesi uygulamasına 1 Ocak 2016`da geçileceğini belirten Kovalar, şu bilgileri verdi: “Adaylar, direksiyon aşamalarını geçtikten sonra iki yıl boyunca staja tabi tutulacak. Aday, 0,20 promil alkollü yakalanması, kırmızı ışığı ihlal etmesi, sağa dönüşlerde yayaya yol verme kuralını üç kez ihlal etmesi halinde 75 ceza puanını doldurmuş olacak. 75 ceza puanını doldurduğu için ehliyeti alınacak olan kişi, ehliyet almak için tekrar sürücü kursuna müracaat etmek zorunda olacak ve işlemleri başa dönecek.”

“İKİ YIL SÜREYLE ALINMAYAN SÜRÜCÜ SERTİFİKALARI İPTAL EDİLECEK”

Sürücü sertifikası almaya hak kazananlara da uyarılarda bulunan Kovalar, Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü’nün 29 Mayıs 2013’te çıkardığı yönetmelikle ehliyet almaya hak kazananların sertifikalarını ehliyete dönüştürmeleri için iki yıl süre tanındığını hatırlattı.

Kovalar, "Sertifikası olanlar 29 Mayıs’a kadar trafik daire müdürlüklerine müracaat ederek, bunları ehliyete dönüştürmelidir. Aksi takdirde bu hakları yanacak. Tekrar ehliyet almak için yeniden sürücü kurslarına müracaat etmeleri gerekecek. Bu şekilde ehliyet almaya hak kazanmış birçok kişinin iki yıl süreyle alınmayan sürücü belgelerini iptal ettirdiğimiz oldu. Bingöl’de herhangi bir sürücü kursundan sertifika kazanan kişiler iki yıl geçmemiş ise en kısa zamanda işlemlerini yapıp ehliyetlerini almak zorundalar. Aksi takdirde sürücü sertifikaları iptal edilmektedir ve aday tekrar baştan sınavlara tabi tutulmak zorunda kalacaktır.” şeklinde konuştu.

5 İLA 10 YILDA BİR YENİLENECEK

Yönetmelikle şu anda verilen 9 ehliyet sınıfının 18’e yükseldiğini ifade eden Kovalar, "Ehliyetler artık ömür boyu olmayacak. Otomobil, motosiklet gibi küçük ehliyetler 10, otobüs, kamyon gibi büyük ehliyetler 5 yılda bir değiştirilecek. Sürücüler, sağlık raporu aldıktan sonra ehliyetlerini değiştirebilecek. Böylelikle ömür boyu ehliyet dönemi sonlandırılmıştır.” dedi. (İLKHA)

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN