• Dolar Alış / Satış: 16.267 / 16.296
  • Euro Alış / Satış: 17.366 / 17.397
  • BINGOL:
  • Güneş: 4:51
  • Öğle: 12:26
  • İkindi: 16:21
  • Akşam: 19:40
  • Yatsı: 21:28

SÜRÜ YÖNETİMİ ELEMANI KURSU TAMAMLANDI

7 Haziran 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
603 defa okundu.
SÜRÜ YÖNETİMİ ELEMANI KURSU TAMAMLANDI

Solhan İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından ‘Sürü Yönetimi Elemanı Benim’ Projesi Kapsamında açılan Sürü Yönetimi Elemanı Kursu tamamlandı. Kurs sonrasında katılım sağlayanlara yönelik sınav yapılıp sınavda başarılı olacaklara belge verileceği öğrenildi.

Solhan İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından ‘Sürü Yönetimi Elemanı Benim’ Projesi Kapsamında açılan Sürü Yönetimi Elemanı Kursu tamamlandı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB), Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiriçileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) ve Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü (İŞKUR) işbirliği ile yürütülen “Sürü Yönetimi Elemanı Benim” adlı proje kapsamında 21 Mayıs 2018 Pazartesi günü eğitimler başladı.

Solhan İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne şahsen başvurunu yapıldığı gibi İş-Kur’a internet üzerinden yapılan başvurular sonucunda Solhan Belediyesi Kültür Merkezi’nde İlçe Halk Eğitimi Müdürlüğü desteği ile Sürü Yönetimi Elemanı Benim Projesi kapsamında 21 Mayıs 2018 günü açılan Sürü Yönetimi Elemanı Kursu sınavı 6 Haziran 2018 Çarşamba günü yapıldı. Kursa katılıp eğitimlerini tamamlayan kursiyerlere Çobanlık Belgesi verileceği öğrenildi.

Kurs eğitmeni İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Veteriner Hekimi Erhan Tezel, “Çoban sürü yönetimi elemanı benim projesi adı altında yürütülen kursta öğrencilerimizi sınava tabi tuttuk. Başarılı olan öğrencilere sertifika verilecektir.  Sertifikayı alan öğrenciler; kendi ve başka hayvan sahiplerinin çobanlığını yaparak devlet destekli sigorta sahibi olabilecekler. Destek alabilmek için en az 200 anaç koyun veya keçi sahibi olmalılar. Yılda en az kesintisiz 6 ay sigorta yatırmalıdır. Devlet, 200 anaç hayvanı olan hayvan sahiplerine sertifikası olan çoban tuttuğunda ve kesintisiz 6 ay sigortasını yatırdığında 5000 TL destekli alır. Ayrıca sertifikası olan çobanlar, devlet destekli projelerde ek puan sahibi olarak desteklemeden yararlanabilirler. Kursa katılan öğrenciler, bölgemizdeki yetişen hayvanlardan daha iyi verim alabilmesi için neler yapılması gerektiği konusunda bilgi alarak bölgemizde daha iyi katkıda bulunabilirler ve kendi ekonomik verimliliğini artırabilirler” bilgi verdik.” ifadelerini kullandı.

Haber: Abdulhamit Bildik

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN