• Dolar Alış / Satış: 17.348 / 17.379
  • Euro Alış / Satış: 18.275 / 18.308
  • BINGOL:
  • Güneş: 4:48
  • Öğle: 12:32
  • İkindi: 16:28
  • Akşam: 19:55
  • Yatsı: 21:49

SU TÜKETİMİ İÇİN ÖNEMLİ UYARILAR!

20 Haziran 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
4435 defa okundu.
SU TÜKETİMİ İÇİN ÖNEMLİ UYARILAR!

Geçtiğimiz günlerde Solhan’da hasta yoğunluğunun yaşanmasından dolayı bu yoğunluğun sebepleri de sorgulandı. Mevsimsel sıkıntılardan ve tüketilen ürünler ile ilgili olabileceği kadar şebeke sularından dolayı da olduğu iddia edilmişti. Peki; Solhan’ın sularında sıkıntıya rastlandı mı?

Solhan’da özellikle bayram tatilinde başlayan ve devam eden hasta yoğunluğu vatandaşları tedirgin etti. Hekimler muayene edip gerekli tedavileri uygulayıp önerilerde bulunurken bu kadar yoğunluğun normal olmadığı kaydedildi. Hekimler hastalığın bazı sebeplerini belirten bilgiler vermişti ancak su ile ilgili kesin bilgiler incelemeler neticesinde belli olacaktı.

Bayram tatilinin ilk gününde başlayan salgından dolayı günlük yaklaşık 400’ün üstünde hastanın Solhan Devlet Hastanesi Acil Servisine başvuruda bulunduğu öğrenilirken bu hastaların genel şikayetlerinin bir birine yakın olması ve çok sayıda hastanın olması dikkat çekmişti.

Acil Servise başvuranların çoğunluğunu yaşlı ile çocuklardan oluştuğu ve belirtilirken şikayetlerin genelde karın ağrısı, kusma ve ishal olduğu aktarılmıştı.

İlçe Merkezi ve köylerden hastaların olması mevsimsel rahatsızlıklar olabileceği gibi tüketilen gıdalar ile ilgili olduğu da öne sürülmüş ancak su tüketimi için kesin bilginin incelemelerin yapılmasından sonra verilebileceği aktarılmıştı.

Yaşanan sağlık sorunları ile ilgili Solhan Kaymakamlığı vatandaşları su tüketimi konusunda bilgilendirirken şu uyarılarda bulunuldu: “İlçemizde yaşanan salgından sonra sağlık kuruluşlarımız ilçe merkezindeki 4 mahallemizden ortalama 7 numune alarak inceleme yapıldı. Yapılan incelemeler neticesinde Yeni Mahalle ve Yeşilova Mahallelerimizdeki sularda bakterilere rastlandığı tespit edildi. Diğer mahallelerimiz ve köylerimizden de hastaların oluşundan dolayı tüm hastalıkların bu sebeple oluştuğu ifade edilemez ancak iki mahallemizdeki vatandaşlarımızın su tüketimlerine dikkat etmeleri gerekiyor. Şebeke suyu kaynatılmak suretiyle içme suyu olarak da kullanılabilir, çay ve yemekler ile normal kullanımda sıkıntı yoktur. Ancak kaynatılmadan içme suyu olarak kullanılmaması gerekmektedir. Solhan Belediye Başkanlığımıza da bu konuda gerekli bilgilendirme yapılmıştır. Belediye Başkanlığı’nın verdiği bilgiye göre su kaynakların veya depolarda her hangi bir dış etkene rastlanmadığı ve suyun kullanılabilir duruma gelmesi için önlemin de alınacağı belirtildi. Özellikle iki mahallemizde yaşayan vatandaşlarımız suyu kaynatmadan tüketmemeliler, yemek yapmak, çay ve normal kullanımda kullanabilirler.”

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN