• Dolar Alış / Satış: 8.836 / 8.851
  • Euro Alış / Satış: 10.336 / 10.355
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:02
  • Öğle: 12:20
  • İkindi: 15:43
  • Akşam: 18:17
  • Yatsı: 19:43

SU SORUNU YENİDEN GÜNDEMDE

5 Temmuz 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
815 defa okundu.
SU SORUNU YENİDEN GÜNDEMDE

Her yıl olduğu gibi bu yıl da ilçede yaşanan su sıkıntısı tepkilere neden olurken sorunun çok yönlü olduğu belirtilip, vatandaşların ve belediyenin sorumluluklarını yerine getirmesi ile sorunun çözülebileceği belirtildi.

Su kaynakları ile bilinen yaylalara sahip olan ve ilçe merkezinde yapılan çalışmalar ile kaynak çalışmaları sonucunda Solhan’a getirilen suyun 50 bin nüfusa kadar ilçeye cevap vereceği belirtilmesine karşın her yıl su kesintilerin olması tepkilere neden oluyor.

Su sorununun yaşanmasında ise çeşitli etkenlerin olduğu aktarılmaktadır.

Solhan Belediye Başkanlığı’ndan su sorununa çözüm üretmesi talebinde bulunan vatandaşlar, su tüketicilerinin de duyarlı ve hakka riayet etmeleri gerektiğine dikkat çektiler.

Su sıkıntısının farklı zamanlarda süre gele devam ettiğini ve ilçede aslında su eksikliği olmadığını ancak buna karşın yine sıkıntıların her yıl baş gösterdiğini aktaran vatandaşlar, “Solhan ilçe merkezinde şebeke yenilenmesi, depoların yapımı ve kaynak suların takviyesi ile sondaj çalışmaları sonrasında Solhan’da su sorununun yaşanmayacağını düşünüyor ve bekliyorduk. Bunca çalışmaya rağmen su sorunu her yıl olduğu gibi bu yıl da devam etmektedir. Bu sorunun suyun eksikliğinden kaynaklı olmadığını düşünüyoruz. Nüfusunda fazla artış olmamasına rağmen son yıllarda ek kaynak ve sondaj çalışmaları ile su takviyesi yapılmasına rağmen kesintiler daha yazın ilk ayında yaşanmaya başlandı. Su kaynağında azalmanın olacağı Ağustos ve Eylül ayında daha büyük sıkıntının da olma ihtimali şimdiden düşünülebilir.” ifadelerinikullandılar.

‘ÇOK YÖNLÜ BİR SORUN!’

Su sorununun sadece belediye veya sadece vatandaş ya da menba kaynaklı olmadığını belirten ve sorunun çok yönlü olduğunu aktaran vatandaşlar, “Suyun menbaasında pek sıkıntı olduğunu düşünmüyoruz varsa da bir sıkıntı Belediyemiz ekiplerinin inceleme yaparak çözmesini bekliyoruz. Ancak asıl sorunun tüketim ve kaçak kullanım olduğu sıkça dile getiriliyor. Bu konuda belediye ve tüketiciler olarak bizlere büyük sorumluluklar düşmektedir. Öncelikli olarak kaçak kullanımı herkesin dilinde… Belediye ekiplerimizce bir çalışma yapılarak kaçak kullanımlar ile mücadele edilerek bu sorunun çözülmesi gerekmektedir. Bir de Solhan yeşil bir kenttir. Yeşilliğin kaynağı da şebeke suyu ile yapılan sulamadır. Ağaçlar, için olmasa da sebze yetiştiricinin şebeke suyu ile yapılması bile birçok hanenin susuz kalmasına neden olmaktadır. Eşit haklara sahip olan bir vatandaşın hakkından faydalanması ve diğer bir vatandaşın hakkından mahrum olması eşit yaşam hakkına bile sığmamaktadır. Adaletli bir hizmet ise bu durumda çok uzak görünmektedir. Vatandaşların su tüketimi konusunda duyarlı olmasını bekliyoruz. Belediyemizin de özellikle kaçak kullanımı ile mücadele etmesini bekliyoruz.” ifadelerini kullandılar.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN