• Dolar Alış / Satış: 9.481 / 9.498
  • Euro Alış / Satış: 10.998 / 11.018
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:32
  • Öğle: 12:13
  • İkindi: 15:10
  • Akşam: 17:32
  • Yatsı: 18:59

Su Sayaçları Dona Karşı Korunmalı

15 Ocak 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1179 defa okundu.
Su Sayaçları Dona Karşı Korunmalı

Solhan Belediyesi’ne bağlı ekipler kar yağışı ile birlikte kar temizleme çalışmaları yaparken yollarda oluşan buzlanmalar ile ilgili tuzlama çalışması yaptı. Çalışmalar hakkında bilgi veren Başkan Yıldız, vatandaşlara olası buzlanma ve don olaylarına karşı da uyarıda bulundu.

 Bölge genelinde olduğu gibi Solhan’da da kar yağışı ile birlikte buzlanma ve yer yer don olayları oluştu.

Kış ayları olmasından dolayı buzlanma ve don olaylarının yaşanacağını anımsatan Solhan Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız, gece saatlerinde hava sıcaklığının ani düşmesinden dolayı vatandaşların buzlanmaya karşı dikkatli olmaları gerektiğini söyledi.

Geçtiğimiz hafta kar yağışının olması ile birlikte soğuk havaların da etkisini göstermesi ile buzlanma ve don olayının yaşandığını belirten Yıldız, Solhan Belediyesi’ne bağlı ekiplerin kar temizleme çalışması yaparken yollarda oluşan buzların da çözülmesi ve vatandaşların buzlanmadan dolayı mağdur olmaması için yollarda tuzlama çalışması yaptıklarını söyledi.

Bundan sonra da kar ve buzlanma olduğunda çalışmaları aynı hassasiyetle yürüteceklerini söyleyen Yıldız, araç sahiplerinin bu durumlarda araçlarını yolların temizlenmesi ve tuzlamasına engel olmayacak şekilde park etmelerini istedi.

Havaların soğuması ile su sayaçlarında da don olayının yaşanabileceğini söyleyen Yıldız, “Don olayı; musluk ve su borularının patlamasına, maddi hasarın artmasına sebebiyet verecektir. Bunların yaşanmaması için çok soğuk havalarda şebekede durağan su bırakmamak gerekir. Abonelerin mağdur olmamaları için çok soğuk havalarda sayaçların bulunduğu yerleri ısıya yalıtımlı malzemelerle muhafaza etmeleri gereklidir. Çok şiddetli soğuklarda musluklar çok az bir şekilde açık bırakılmalıdır. Abonelerce tedbir alınmaması halinde; soğuğa karşı hassas olan su sayaçlarının kolayca patlayacağı ve onarımının pahalı olacağı gibi gövdesi patlayan sayacın tamir imkanı olmayacak ve önemli miktarda su kaybına yol açacaktır. Bundan dolayı vatandaşlarımızın dikkatli olup tedbir almaları gerekmektedir.” İfadelerini kullandı.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN