• Dolar Alış / Satış: 8.347 / 8.362
  • Euro Alış / Satış: 10.14 / 10.159
  • BINGOL:
  • Güneş: 4:57
  • Öğle: 12:25
  • İkindi: 16:19
  • Akşam: 19:34
  • Yatsı: 21:18

“Su Hayattır, Yol Medeniyet”

17 Eylül 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1726 defa okundu.
“Su Hayattır, Yol Medeniyet”

Eşmetaş Köyü yolunun asfaltlanması ve köy çeşmesinin yapılması dolayısıyla bir açılış yapıldı. Yapılan açılışa katılan Bingöl Valisi Taşyapan, Suyun hayat, yolun ise medeniyet olduğunu ifade edip bunların gittiği yere medeniyetin gittiğini aktarıp emeği geçenlere teşekkür etti.

 Eşmetaş Köyü yolunun asfaltlanması ve köy çeşmesinin yapılması dolayısıyla açılış yapıldı.

Yol ve çeşmenin açılışına; Bingöl Valisi İbrahim Taşyapan, İl Jandarma Komutanı Vekili Jandarma Albay İbrahim Erdem, Solhan Kaymakamı Şeref Aydın, İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Binbaşı Mustafa Özdemir, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Işık, İl Genel Meclisi Üyeleri, M. Selim Değer, Tayip Kaya, Abdurrahim Sayılı, bazı kurum amirleri, köy muhtarları ve köy sakinleri katıldı.

Yapılan hizmetlerde emeği geçenlere teşekkür etmek ve yemek ikramında bulunmak üzere davette bulunan Eşmetaş Köyü Muhtarı Asıf Özdağ, Bingöl Valisi İbrahim Taşyapan başta olmak üzere Solhan Kaymakamı Şeref Aydın ile Köylere Hizmet Götürme Birliği çalışan ve üyelerine, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Işık, İl Özel İdaresi çalışanları ve İl Genel Meclisi üyeleri ile emeği geçenlere teşekkür etti.

Açılışta konuşan Bingöl Valisi Taşyapan, geçtiğimiz günlerde Asmakaya yolunu incelemeye geldiklerinde güzergahta bazı köyleri de ziyaret ettiklerini dile getirip şöyle konuştu:

“Köylerimizi ziyaret ederken Eşmetaş Köyü Muhtarımız ‘bizim Köye de gelebilir misiniz?’ dediğinde o zaman yol yapılıyordu ‘yol yapılsın öyle gelelim’ dedik. Sağolsun o da hafta içerisinde bizleri davet etti. Biz de ‘yol yapımı bitti mi?’ diye sorduk. ‘Bitti’ dedi. O zaman ‘gelelim’ dedik. Çok büyük bir yolumuz değil, 700 metrelik bir yolumuz ama köyün içi önemli bir yerdir. Yol da güzel yapılmış, yol yapımından dolayı Kaymakam Bey başta olmak üzere, il özel idaresi genel sekreterimize, kaymakamlık çalışanlarına, il özel idaresi çalışanlarına teşekkür ediyoruz. Köyün şebeke içme suyunu da Kaymakam Bey’in verdiği bilgiye göre Salı günü ihalesini yapıyoruz.  Şuan köyde bir sıkıntı o olsa gerek. Yeni yapılan çeşmemizi de gördük. O da güzel yapılmış, suyu da güzel. Köylülerimizin çalışmaları ve muhtarımızın gayretleri ile yapılmış. Yapanların eline sağlık. Su hayattır, yol medeniyettir. Bunların gittiği yere medeniyet gider. Yol her zaman insanın yaşadığı yerde lazımdır. Dolayısıyla ne kadar iyi, ne kadar standartlarını yüksek yapabilirsek o kadar da kalıcı olur. Köyün kanalizasyonu da geçen sene yapıldı. Köyde bir eksik kalmamış, bundan sonra da köylümüze düşüyor. Çalışacaklar, üretecekler. Buranın geçimi öğrendiğimize göre, hayvancılık üzerine, daha çok kazanmaya devam edecekler.”

“Yol Kenarı Ağaçlandırılması Yapılabilir”

Köy Muhtarı Özdağ’ın yol kenarının ağaçlandırılması ve aydınlatma yapılması görüşü üzerine Vali Taşyapan, “Bingöl toprağı verimli olduğu için ağaç yetiştirilebilecek topraklardır. Yol kenarı ağaçlandırılması yapılabilir, önemli olan onları korumaktır. Belli süre, belli bir büyüklüğe gelene kadar ağaçlar, onları hayvanlardan korumak gerekir. Zarar verilmeden korunabilirse böyle bir çalışma yapmakta fayda vardır. Ama korumasız olarak diktiğimiz zaman, bu sene dikiyoruz öteki sene orada hiçbir tane fidan kalmıyor. Üzerinde ağır bir kış geçiyor ve hayvanlar zarar verince ortada kalmıyor. Güzel ağaçlar seçmek lazım, akasya gibi girişte güzel görünmesi için… Bu çalışma yapıldığında Orman İşletme Müdürlüğü destek verebilir. Köyün genel aydınlatması, sokak aydınlatması içerisinde yolda da aydınlatma yapılabilir. Proje aşamasında olunca bunlar da projeye konula bilir.” şeklinde konuştu.

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN