• Dolar Alış / Satış: 12.66 / 12.682
  • Euro Alış / Satış: 14.279 / 14.305
  • BINGOL:
  • Güneş: 7:09
  • Öğle: 12:17
  • İkindi: 14:49
  • Akşam: 17:05
  • Yatsı: 18:37

STEM VE ROBOTİK KODLAMA EĞİTİMİ TAMAMLANDI

21 Mart 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1300 defa okundu.
STEM VE ROBOTİK KODLAMA EĞİTİMİ TAMAMLANDI

Solhan’da STEM ve Robotik kodlama eğitimi alan öğretmenler aldıkları eğitimi öğrencilere aktarıyorlar. Proje Koordinatörü Bayar; “Bu eğitimde temel amacımız, öğrencilerimiz için farklı öğrenme alanları oluşturmak amaçlı özelikle öğretmenlerimize destek vermektir.” dedi.

Solhan Şehit Kaymakam Ersin Ateş İlköğretim Okulu Müdürü Ferhat Bayar’ın koordinatörlüğünde Fırat Kalkınma Ajansının desteğiyle başlatılan proje ile 8 okuldan 23 öğretmen STEM ve Robotik kodlama eğitimini tamamladılar.

Farklı branştan 23 öğretmenin katıldığı 5 günlük eğitim sonunda bu eğitimi gören öğretmenler kendi okullarında öğrencilere aktararak hem öğretmenlerin hem de öğrencilerin algoritmik düşünebilmeleri sağlanıyor.

Okulun Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Ali Pişkin, “İlçemizde bulunan öğretmenlere yönelik STEM ve Robotik kodlama başlıklı 5 günlük eğitimi tamamladık. Amacımız, tüm öğretmenlere STEM ve Robotik kodlama hakkında farkındalık oluşturmaktı. Öğretmenlerde oluşan bu farkındalığı öğrencilere yansıtmaktı amaç. Hem öğretmenlerimizin hem de öğrencilerimizin algoritmik düşünebilmelerini sağlamaktı. Öğretmenlere verilen bu eğitimden öğrencilerimiz de faydalanacaklar. Çünkü öğretmenlerimizin aldığı bu eğitim öğrencilere de yansıyacaktır. Eğitimimizin içinde Lego ve EV3 robotlarıyla çalıştık.  Lego’nun WeDo2.0 eğitim setine çalıştık. Farklı farklı projeler yaptık. Bunları eğitimimizde, derslerimizde nasıl kullanacağımız hakkında farkındalık oluştu.” dedi.

8 OKULDAN 23 ÖĞRETMENE EĞİTİM VERİLİYOR

Okul Müdürü ve Proje Koordinatörü Ferhat Bayar ise, “Bu projede amacımız Solhan’da yeniliklere açık farklı öğrenme yöntemlerine, teknolojiye yatkın olan öğretmenleri STEM ve Robotik eğitimi alanında ve bu oluşturmuş olduğumuz müfredat kapsamında yetiştirmektir. Burada şuan 8 okuldan 23 öğretmene bu eğitimi veriyoruz. Öğretmenlerimiz; Sınıf öğretmenleri, Anaokulu öğretmenleri, Fen Bilimleri öğretmenleri ve Bilişim Teknolojileri öğretmenleri olmak üzere farklı branşlardan oluşuyor. 8-10 Mart tarihlerinde toplam 3 gün içerisinde Lego eğitimleri düzenlendi. Lego’nun basit mekanik araçlarıyla anasınıfı öğrencilerine yönelik eğitimler tamamlandı. Devamında Lego, WeDo2.0 ile biraz daha robotik kodlamaya giriş yapacak şekilde çalışmalar yapıldı.  En son Lego’nun EV3 robot eğitimleri ile robot eğitimleri tamamlandı. 16-17 Mart tarihleri arasında da iki günlük mBot ve Arduino eğitimleri verildi. Burada da elektronik devrelerle robotları nasıl harekete geçirebiliyoruz, nasıl kullanabiliyoruz bunu amaçladık. Bu eğitimde temel amacımız, öğrencilerimiz için farklı öğrenme alanları oluşturmak amaçlı özelikle öğretmenlerimize destek vermektir. Çünkü öğretmenlerimizin bu alanda bilgi ve becerileri artıkça öğrencilerimiz içinde yeni eğitim ortamları oluşmaya başlıyor.” şeklinde konuştu.

“BU PROJENİN BÖLGEYE ÖNEMLİ BİR İVME KAZANDIRACAĞINI DÜŞÜNÜYORUZ”

Proje eğitmeni Fırat Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Zülfü Genç, Türkiye’nin birçok yerinde olduğu gibi Bingöl’ün Solhan ilçesinde de bir eğitim için burada bulunduklarını ifade ederek şu ifadeleri kullandı; “Eğitim destek kapsamında ilk ve ortaokul derecesinde görev yapmakta olan anaokulundan, sınıf öğretmeninden, bilişim öğretmenlerinden oluşan 23 öğretmenimize gelecek neslin becerilerini içerisinde barındıran ve STEM Robotik kodlama becerilerini öğretmenlerimizi geliştirmek için verilen destek programı kapsamında yaklaşık 5 gündür eğitim vermekteyiz. Artık 21. yy’da hem bireylerin hem de mesleklerin yeterliliklerinde önemli değişiklikler olmakta ve teknolojiyle yoğunlaşmış olan bir dünyada eğitimi de yeniden planlamak, teknolojik araçların robotik uygulamalarının STEM yaklaşımının okullara entegrasyonunun gerçekleşmesi gerekiyor. Bu anlamda öğretmenlerimizle 5 gün süren eğitim kapsamında başta Arduino olmak üzere Arduinoların kullanıldığı diğer uygulama ortamları Lego eğitim setlerinin yer aldığı robotik kodlama araçları başta olmak üzere birçok farklı robotik ve STEM uygulamalarını öğretmenlerimizle tanıştırdık. Eğitime birçok farklı branştan öğretmen katıldı. Hepside gayet başarılı bir şekilde eğitimlerini tamamladılar ve bulundukları okullarda öğrencilerine yeni 21. Yy konseptini ve öğrenim metotlarını uygulayabilecekleri beceriler kazandılar. Bu projenin bölgeye önemli bir ivme kazandıracağını düşünüyoruz.”

Haber: Abdulhamit Bildik

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN