• Dolar Alış / Satış: 16.267 / 16.296
  • Euro Alış / Satış: 17.366 / 17.397
  • BINGOL:
  • Güneş: 4:51
  • Öğle: 12:26
  • İkindi: 16:21
  • Akşam: 19:40
  • Yatsı: 21:28

“STEM-ROBOTİK ÖĞRETMEN EĞİTİMİ”

14 Mart 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1445 defa okundu.
“STEM-ROBOTİK ÖĞRETMEN EĞİTİMİ”

Solhan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün Fırat Kalkınma Ajansı 2018 yılı Teknik Destek Programı kapsamında desteklenen proje kapsamında Solhan’da görev yapan, yeniliklere açık, farklı öğretme ve öğrenme tekniklerini öğrenmeye hevesli 8 okuldan 23 öğretmene “Stem-Robotik Öğretmen Eğitimi” veriliyor.

Solhan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan Fırat Kalkınma Ajansı 2018 yılı Teknik Destek Programı kapsamında desteklenen proje kapsamında Solhan’da görev yapan, yeniliklere açık, farklı öğretme ve öğrenme tekniklerini öğrenmeye hevesli 8 okuldan 23 öğretmene 08-10 Mart 2019 /16-17 Mart 2019 tarihlerinde toplam 5 gün 40 saat sürecek olan “STEM-ROBOTİK ÖĞRETMEN EĞİTİMİ” veriliyor. Bu eğitim ile Solhan’da görev yapmakta olan öğretmenlerin, STEM ve Robotik Eğitim alanlarında kendilerini geliştirmelerine olanak sağlanmaktadır. Eğitimler Fırat Üniversitesi’nde görevli Dr. Zülfü Genç tarafından verilmektedir.

Proje hakkında bilgi veren Solhan Şehit Kaymakam Ersin Ateş Ortaokulu Müdürü Ferhat Bayar, “STEM kavramı, öğrencileri doğrudan öğrenmeleri için cesaretlendiren, öğrencileri hayallerine ulaştıran ve öğrendiklerini yeni ve farklı problemlere transfer etmelerini sağlayan, bütünleşik bir yapı içerisinde fen, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarını birleştirerek; bireylerin analitik düşünmelerini, farklı öğrenme grupları ile etkileşimler kurmalarını, takım çalışması becerisi kazanmalarını, bildiklerini güncel olaylar ile ilişkilendirmelerini ve ürünlerini girişimci bir ruhla sunmalarını sağlar. Öğrencilerin keşfederek ve uygulayarak öğrenmelerini hedefleyen STEM eğitimi ile temel becerileri öğrencilere kazandırmak ve düşündüğünü hayata geçirebilen, yenilikçi, yaratıcı bireyler yetiştirmek amaçlamaktayız. Bu eğitimlerde, okullarda öğrencinin doğrudan merkezde olduğu, laboratuvarların, akıllı tahtaların, robotik setlerin, Web 2.0 araçlarının kullanıldığı, teknolojinin eğitim koşullarında doğrudan yer aldığı bir sistem yaklaşımı vardır. Bu sayede öğrenciler disiplinler arası bir yaklaşımla yapılandırmacı anlayışa da uygun olan proje ve problem tabanlı bir öğrenme gerçekleşmektedir. Bu bağlamda bu eğitimi öncelikle eğitim liderleri olan öğretmenlere vermemiz gerektiği gündemi oluşuyor. Bu bağlamda öğretmenlerimize verilecek eğitim içeriğiyle; Robotik Kodlama, sensör programlama ve yazılım eğitimi, Lego, mBot ve Arduino temelli yazılım eğitimi, Robotik ve elektro-mekanik sistemler eğitimi, Yazılım çalışmaları ve testler vb. başlıklar şekillendirilecektir.” ifadelerini kullandı.

PROJENİN ÖĞRETMENLERE KATKISI NE OLACAK?

Bayar, “Yapılacak bu çalışmanın sonunda, kısa vadede öğretmenler kendilerini mesleki beceri ve donanım açısından geliştirebilecekler ve eğitim yaklaşımlarına STEM & ROBOTİK’i dâhil ederek daha etkili ve verimli ders işleyebileceklerdir. Uzun vadede, öğrenciler öncelikle derste yaparak-yaşayarak edindikleri bilgileri, günlük yaşamlarına yansıtabilecek ve problemlerle daha kolay bahsedebileceklerdir. Ayrıca bilgi ve teknoloji çağında olduğumuz gerçeğinden hareketle, eğitimin uzun vadeli bir yatırım olduğunu göz önünde bulunduracak olursak; bu süre sonunda çocukların STEM & ROBOTİK derslerine ilgisinin çekilmesi ve becerilerinin gelişmesi, geleceğimize büyük katkılar sağlayacaktır. Basit bir örnekle, dış ülkelerden satın aldığımız ürün ve hizmetler; bizim kendimizin üretebileceği bir şekle dönüşebilecektir.” dedi.

Haber: Abdulhamit Bildik

SONY DSC

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN