• Dolar Alış / Satış: 8.614 / 8.629
  • Euro Alış / Satış: 10.283 / 10.301
  • BINGOL:
  • Güneş: 4:47
  • Öğle: 12:31
  • İkindi: 16:27
  • Akşam: 19:55
  • Yatsı: 21:49

‘SORUNLAR ÇÖZÜLECEK’

22 Ağustos 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1240 defa okundu.
‘SORUNLAR ÇÖZÜLECEK’

Solhan Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız ile vatandaşlarca bize iletilen sorunları konuştuk. Mini terminalden kaçak katlara, kaldırım işgalinden su tahsilatına kadar sorulan soruları cevaplayan Yıldız, yeni projeler üretmekle birlikte mevcut sorunları da çözmek için yoğun çalıştıklarını söyledi.

İlçemizde bazı yerlerde kaçak kat çıkıldığı gibi mi terminalin de kullanılmamasından dolayı vatandaşların tepkilerinin yanında kaldırım işgalleri ile su tahsilatında otomatik ödeme talimatı hususlarını Solhan Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız ile konuştuk.

Güzel bir ilçede yaşadığımızı belirten ve ilçemizin gelişmekte olan bir ilçe olmasından kaynaklı hizmet ağının geliştiğine dikkat çeken Başkan Yıldız, yeni projeler ile gelişen hizmet ağında çalışmaları ivedilikle yürüttükleri gibi mevcut sıkıntıların da giderilmesine yönelik çalışmaları yürüteceklerini ifade etti.

MAHALLELER ARASI KAT ADALETSİZLİĞİ KALKACAK

İmar düzensizliğinden dolayı çarpık kentleşme oluştuğunu ifade eden ve bunun da düzenlenmesi için çalışmalar yürüttüklerini söyleyen Yıldız, “ilçemizde arazi durumlarından dolayı çarpık kentleşme ve kat düzensizliği dikkat çekmektedir. Bu sorunların sebepleri ise vatandaşın kendi arazisini zamanında istediği gibi kullanmış olması ile mahalle ve bölgelere göre farklı kat uygulamalarından kaynaklanmaktadır. Kaçak kat sorunu önümüze çıkmaktadır. Belediye olarak da bu kat uygulamalarında izinsiz yapı yapanlara gereken cezayı kestik. Ancak kat uygulaması yönünde adaletsiz bir uygulama var. A adası ile B adası yan yana iki ada olup arada sadece yol geçerken birinde zemin +3 iken diğer adada zemin +4 uygulaması bulunuyor. Şimdiye kadar bu farklılıktan dolayı kendine de aynı hakkı bilip izinsiz kat uygulamasına giden vatandaşlarımıza ceza kestik. Ortada bir adaletsizlik de var. Bunun da giderilmesi için yani yan yana olan iki ada arasında bir farklılık olmaması, bir adada olan kat uygulamasının diğer adada da uygulanması için çalışmalar yapmaktayız. Yeni Mahalle’de olan uygulamanın aynısı Halime Pınar’da da Boğlan’da da uygulanmalıdır. Halkımızın bu yönde hakkını vermek için çalışıyoruz. Bazı uygulamalar sonucu mahalleler arası kat farklılıklarını göstermiştir. Solhan zemini özellikle kat uygulaması az olan mahallelerimizde daha sağlam olmasına rağmen bir eşitsizlik söz konusudur. Yapacağımız imar revize çalışması ile kat eşitliği getireceğiz. Ayrıca çarpık kentleşmenin de önüne geçmek için düzenlemeler yapacağız. Sitelerde ise normal yapılara göre bir kat fazla yapılması durumu söz konusudur. Bundan dolayı site yapımı hem mülk sahibinin faydasınadır hem de hizmet konusunda büyük önem arz etmektedir. ” şeklinde konuştu.

TEMİNALİ KULLANMAYAN YOLCU TAŞIMACILARINA CEZA GELECEK

Solhan mini terminalinin Solhan-Bingöl kooperatifi tarafından düzenli kullanıldığını ancak onun dışında pek kullanılmadığı yönündeki sorunu ilettiğimiz Başkan Yılmaz, konu ile ilgili şunları söyledi: “Terminal ile ilgili ciddi çalışmalarımız var. Terminali daha işler hale getirmeye çalışıyoruz. Şehirlerarası otobüslerin terminalden yolcu alıp ilçe merkezine girmemeleri ile ilgili bir düşüncemiz var. BKS asfalt yapım çalışmaları başlandığında BİM bölgesinde yolda bir kavşak yapıp şehirlerarası ulaşımı sağlayan firma otobüslerinin o bölgeden terminale girmelerini sağlayıp yolcu indirip-bindirdikten sonra dörtyol bölgesinden yine ana yola çıkarak gitmeleri için çalışmamız vardır. BKS çalışmaları başladığında Karayolları ile irtibata geçip bu uygulamayı hayata geçirmek için çalışacağız. Solhan-Bingöl taşımacılığı yapan kooperatif minibüslerimiz terminalden kalkıyor. Bazı köy araçlarımız da terminalden kalkıyor ancak mahalle aralarında yolcu aldıkları da oluyormuş. Köy minibüslerinin de yolcu alma ve bırakma yeri terminaldir. Şehirler arası taşımacılık yapan VİPler de yol güzergahında yolcu alıp kalkış yapıyormuş. Şimdi bu vesile ile özellikle köy minibüsleri ve VİPlere çağrıda bulunuyorum. Mini terminalde kalkış yapıp yolcuları buradan alıp yine burada indirin. Terminal açıldığından bu yana gözlemlememiz; iyi niyetlerin suistimal edildiğidir. Bu süreçten sonra terminalden kalkmayan veya çarşı merkezi ile mahallelerde yolcu alanlara ceza uygulanacaktır.”

KALDIRIM İŞGALİNE SAKSILI ÇÖZÜM

Çarşı merkezinde kaldırım işgallerin yaya geçişlerine engel olduğunu ve vatandaşların bu konuda ciddi rahatsızlıklarının olduğunu aktardığımız Başkan Yıldız, “kaldırım işgalleri ile ilgili ciddi çalışma içerisindeyiz. Yayaların kaldırımı kullanabilmeleri için çalışmalar sürüyor. İşgalleri en kısa sürede önleyip kaldırım işgal sorununa çözüm getireceğiz. Beton saksıları kaldırım ile işletme arasına koyarak işletmelerin kaldırımı işgal etmelerini engelleyip kürsü, masa ve kasa ile kaldırımın işgalini önleyip vatandaşların ise kaldırımı kullanmasını sağlayacağız. Saksıların temini için girişimlerimiz olmuş, firma ile anlaşma sağlandığı gibi beton saksılar getirilerek kaldırımlar ile işletme önündeki alan arasına konulacaktır. Saksılara ekilecek bitkiler ile şehir geçişine ayrıca bir güzellik de katılacaktır. Bu uygulama ile kaldırım işgalini önleyip vatandaşların da geçiş güzergahını rahat kullanmalarına imkan sunmuş olacağız. Bu hususta esnaflarımızdan da bir duyarlılık bekliyoruz. Yayaların haklarına riayet etme sorumluluğunu göstermelerini istiyor ve arzu ediyoruz.” İfadelerini kullandı.

“ÇALIŞMALAR YAPILIRKEN VATANDAŞIN HOŞ GÖRÜSÜNÜ BEKLİYORUZ”

Zaman zaman altyapı sıkıntılarından dolayı yollarda yapılması gereken çalışmaların geciktiği yönündeki eleştirilere ise Başkan Yıldız söyle yanıt verdi: “Altyapı sorunlarından dolayı yollarda kazı ve onarım çalışmaları yapmaktayız. Bu çalışmalar belki vatandaşa geç yapılmış görünebilir. Bir mevkide sorun olduğunda bazen belediyeye geç iletiliyor bazen ekipler başka yerde çalıştığı için müdahale az da olsa gecikebiliyor. Ancak çalışmalar sorunun öğrenilmesi ile söz konusu alanda kazı çalışmaları yapılıp onarım çalışması tamamlandıktan sonra genellikle alanlar küçük olduğundan silindir kullanılamamaktadır. Bundan dolayı da zeminin çökmesini bekleme durumu olduğundan biraz sıkıntı görünebiliyor. Bu da yapıldıktan sonra yolun çökmemesi için tedbir maksatlıdır. Bundan dolayı da vatandaşımızın hoş görüsünü bekliyoruz”

SU TAHSİLATI İÇİN OTOMATİK ÖDEME TALİMATI KAPIDA

Vatandaşların su tahsilatı konusundaki otomatik ödeme talimatı çalışmalarının olup olmadığını ilettiğimiz Başkan Yıldız, “Vatandaşlarımızın su tahsilat faturalarını otamatik talimat ile ödemeleri konusunda çalışmalarımız devam ediyor. Fırat Kalkınma Ajansına sunduğumuz projenin onaylanması durumunda bu kapsamda banka aracılığı ile otomatik ödeme talimatı ile tahsilatın yapılması sağlanacaktır. Vatandaşlarımızın banka aracılığı ile ödeme talimatını verip tahsilatın yapılmasını sağlamak için yaptığımız proje kabul edilmemesi durumunda ise belediye bütçesi ile bu hizmeti sağlayacağız” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN