• Dolar Alış / Satış: 8.836 / 8.851
  • Euro Alış / Satış: 10.336 / 10.355
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:02
  • Öğle: 12:20
  • İkindi: 15:43
  • Akşam: 18:17
  • Yatsı: 19:43

SON GÜN 30 NİSAN!

26 Nisan 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
547 defa okundu.
SON GÜN 30 NİSAN!

Genç Çiftçi Proje başvurularının 30 Nisan Pazartesi günü sona ereceğini belirten Ziraat Odası Başkanı Karaarslan; “Genç çiftçilerimiz bu fırsatı kaçırmamalıdır” dedi.

Bingöl Ziraat Odası Başkanı Mustafa Karaarslan, 2 Nisan tarihinde başlayan kırsal kalkınma destekleri kapsamında genç çiftçi projelerinin desteklenmesi başvurularının 30 Nisan Pazartesi günü mesai saati bitiminde sona ereceğini hatırlattı.

Genç çiftçi desteğinin nüfusu yirmi binden az olan yerleşim birimlerinde uygulandığına belirten Karaarslan; “Destekten yararlanmak isteyen genç çiftçilerin; ön başvurularını, ‘https://gencciftci.tarim.gov.tr’ uzantılı yazılım üzerinden, kesin başvurularını ise, Gıda, Tarım ve Hayvancılık il ve ilçe müdürlüklerine şahsen yapmaları gerekmektedir” dedi.

Karaarslan, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Kırsal kalkınma destekleri çerçevesinde genç çiftçi projelerinin desteklenmesi kapsamında; kırsal alanda yaşayan genç çiftçilerin mahallinde uygulayacağı bitkisel, hayvansal, yöresel tarım ürünleri, tıbbi ve aromatik bitki üretimi, işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik projelere 30 bin liraya kadar hibe desteği verile bilecek” dedi.

HANGİ DESTEKLER ALINABİLECEK?

Genç çiftçi desteği için, tebliğin yayımlandığı tarih olan 24 Mart 2018 itibarıyla 18 yaşını doldurmuş, 41 yaşından gün almamış çiftçilerin başvuruda bulunabileceğine dikkat çeken Karaarslan; “Genç çiftçi desteğinin 2018 yılından sonra da devam etmesi tarım sektörü açısından önem arz etmektedir. Kırsala yönelik uygulanan bu tip projeler, kırsalda hızla yaşlanmakta olan tarımsal nüfusun gençleştirilmesine, iyi tarım uygulamalarını esas alan genç nüfusun daha fazla ve etkin bir şekilde üretimde yer almasına katkıda bulunacaktır” diye konuştu.

Genç çiftçi desteği proje konuları hakkında da bilgi veren Karaarslan; hayvansal üretime yönelik, bitkisel üretime yönelik ve yöresel ürünleri ile tıbbi ve aromatik bitki üretimi, işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik olmak üzere belirlenen proje konularını şöyle sıraladı:

“Hayvansal üretime yönelik;

-Büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği,

Arı yetiştiriciliği ve bal üretimi, arı sütü, ana arı, polen ve benzeri ürünleri üretimi,

İpek böceği yetiştiriciliği ve tesis yapımı,

Serbest sistem yumurta tavuğu yetiştiriciliği ve tesis yapımı.

Bitkisel üretime yönelik;

Kapama meyve bahçesi tesisi, fide, fidan, iç ve dış mekan süs bitkisi yetiştiriciliği, kontrollü örtü altı yetiştiriciliği, çok yıllık yem bitkisi yetiştiriciliği, kültür mantarı üretimi ve tesis yapımı.

Yöresel ürünleri ile tıbbi ve aromatik bitki üretimi, işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik;

-Çok yıllık tıbbi ve aromatik bitki üretimi, işlenmesi, depolanması ve paketlenmesi, coğrafi işaretli, organik veya iyi tarım uygulamalı bitkisel ve hayvansal üretim.”

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN