• Dolar Alış / Satış: 9.481 / 9.498
  • Euro Alış / Satış: 10.998 / 11.018
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:32
  • Öğle: 12:13
  • İkindi: 15:10
  • Akşam: 17:32
  • Yatsı: 18:59

SOLMAZ’A TÜBİTAK TEŞVİK ÖDÜLÜ

15 Aralık 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
853 defa okundu.
SOLMAZ’A TÜBİTAK TEŞVİK ÖDÜLÜ

Bingöl Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Hemşerimiz Doç. Dr. Ramazan Solmaz, Türkiye’nin en prestijli bilim ödülü olarak kabul edilen, TÜBİTAK Teşvik Ödülü’nü aldı.

Bu yıl 50’incisi düzenlenen TÜBİTAK Bilim, Özel ve Teşvik Ödülleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi`nde düzenlendi.
Daha önce Kurt Schwabe Prize (Uluslararası, Türkiye Adayı), Bilim Kahramanları Derneği- 2013 Yılı Genç Bilim İnsanı Ödülü, 2014 FABED Eser Tümen Üstün Başarı Ödülü gibi uluslararası ve ulusal çok sayıda saygın bilim ödülüne layık görülen Bingöl Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi ve Rektör Danışmanı Doç. Dr. Ramazan Solmaz, Türkiye’nin en prestijli bilim ödülü olarak kabul edilen ve Türkiye’de bilimin Nobeli olarak görülen TÜBİTAK ödülünü ilk defa Bingöl’e kazandırdı.
Temel Bilimler Alanında bu yıl toplam 4 kişinin layık görüldüğü ödüle, Doç. Dr. Solmaz’a ‘Elektrokimya/malzeme/enerji alanında, korozyon, yenilenebilir enerji kaynakları ve malzeme teknolojisi konularındaki uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları’ nedeniyle Teşvik Ödülü verildi.
Türkiye’nin en prestijli bilim ödüllerinden biri olarak kabul edilen TÜBİTAK Teşvik Ödülü’nü alarak bir kez daha Bingöl’ün gururu olan Doç. Dr. Solmaz, ödülünü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen törende, YÖK Başkanı Prof. Dr. M.A. Yekta Saraç’tan aldı. Doç. Dr. Solmaz, ödül törenine Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gıyasettin Baydaş ve ailesi ile birlikte katıldı. Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gıyasettin Baydaş, Doç. Dr. Ramazan Solmaz’ı tebrik ettiğini dile getirerek; “Üniversitemize, ilimize ve bilim dünyasına yapmış olduğu önemli katkılarından dolayı kendisini tebrik eder, başarılarının devamını dilerim” ifadelerini kullandı.
YENİ KURULAN ÜNİVERSİTELER ARASINDA BİR İLK
Daha önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da İstanbul ve Ankara’da bulunan üniversitelerin ağırlığını koyduğu ödül töreninde, bu yıl Ankara ve İstanbul üniversiteleri dışında Bingöl Üniversitesi, Pamukkale Üniversitesi, İnönü Üniversitesi ve Ege Üniversitesi akademisyenleri de ödül aldı.
2006 yılı ve sonrasında kurulan üniversiteler içerisinde ise, Bingöl Üniversitesi Öğretim Üyesi bu ödülü ilk defa alarak son derece önemli bir başarıya imza attı ve Bingöl için ayrı bir gurur kaynağı oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da bu hususta memnuniyetlerini vurguladığı belirtildi. Böylelikle, dünyada ve Türkiye’de bilim yarışında Bingöl Üniversitesi’nin önemli mesafeler kaydettiği bir kez daha tescillenmiş oldu.
TÜBİTAK Bilim Kurulu tarafından 2015 yılında 4 “Bilim Ödülü”, 1 “Özel Ödül” ve 13 Teşvik Ödülü verildi. Teşvik ödülü, Temel Bilimler, Mühendislik Bilimleri, Sağlık Bilimleri ve Sosyal Bilimler olmak üzere dört farklı kategoride verilmektedir. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen Ödül Törenine, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, Başbakan Yardımcıları Numan Kurtulmuş, Tuğrul Türkeş ve Lütfi Elvan, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Arif Ergin, çok sayıda akademisyen ve davetli katıldı.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN