• Dolar Alış / Satış: 8.287 / 8.302
  • Euro Alış / Satış: 10.073 / 10.091
  • BINGOL:
  • Güneş: 5:02
  • Öğle: 12:25
  • İkindi: 16:17
  • Akşam: 19:28
  • Yatsı: 21:10

‘SOLHANIN SESİ’ İKİNCİ YAŞINDA

13 Nisan 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1219 defa okundu.
‘SOLHANIN SESİ’ İKİNCİ YAŞINDA

Her alanda çeşitliliğin zenginlik olduğu gibi basın alanında da farklı seslerin ilçe adına zenginlik olduğuna inandığını söyleyen ve bu anlayışla bir yıl önce Solhan’da ikinci bir gazete kurduklarını belirten Bildik, yayın hayatında ikinci yılına giren Solhanın Sesi Gazetesi’ne olumlu veya olumsuz eleştirileri ile katkı sunup ilçeye hizmet etmedeki yolunda destek olan herkese teşekkür ettiğini ifade etti.

 2006 yılında başladığı gazetecilik mesleğinde Bingöl Kent Haber Gazetesi ve Solhan Haber Gazetelerinde çalıştığını dile getiren ve 3 ay önce www.solhaninsesi.com sitesi ile basın alanında hizmetlerine devam ettirdikten sonra 14 Nisan 2014 Pazartesi günü Solhanın Sesi Gazetesini kurduklarını söyleyen gazete imtiyaz sahibimiz Abdulgafur Bildik, “Solhanın Sesi Gazetesi ile ilçe halkının sesi olmaya devam edeceğimizi ve halk ile kamu hizmeti sunan kuruluşlar arasında köprü vazifesi göreceğimizi belirtmek isterim” dedi.

Bingöl’de başladığı mesleği Solhan’da 7 yıl devam ettirmenin artılarının ve eksiklerini yaşadıklarını artıların kendilerine güç kattığını ancak eksikliklerin Solhan için katlanabilecek olarak gördüklerini belirten Bildik, gazetenin yayın hayatına devam etmesi için maddi ve manevi destek sunan herkese teşekkür ettiğini söyledi.

ELEŞTİRİLER GÜÇ KATIYOR

Mesleğin sıkıntılarını bilerek işe girdiklerini ve bundan dolayı kendilerinde fazla sitem etme hakkı görmediklerini belirten Bildik, şunları aktardı:

“Eleştiri kültürünün pek benimsenmediği bir ülkede eleştirdiğiniz kurum veya kişi olumlu eleştirinin kendi haklarının teslimi olduğunu olumsuz olunca da eleştiriyi yapan kişiyi art niyetli olarak gören bir toplumda tam anlamıyla hizmet etmenin de fazla mümkün olmayacağını düşünüyorum. Yapılan haberlerde konunun arka yüzünü bilmediği halde niye haber yapılıyor diyenlerden arka yüzünü bildiği halde haklı olarak yapılan haberin bile yapılmasına karşı olanları toplumun renkleri olarak görüyoruz. Gazetede kelime hatalarından harf hatalarına kadar dikkat edip bunun düzeltilmesi için uyarılarda bulunan dikkatli bir okur kitlesinin de olduğunu belirtmek isterim. Olumlu veya olumsuz eleştiri yapanlara bakış açılarını bizlere yansıttıkları için herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Çünkü onlar olmasa mesleği ne orantıda yaptığımızın farkında olmayacağız. Solhan’da ilk başladığım yıllarda sıkıntıların haberleştirilmesi ile bugün arasında büyük bir mesafe kat edilmiştir. Artık vatandaşlar taleplerini makul bir şekilde iletebiliyor ve hak arayışlarında basını da aracı edebiliyor. Ancak bir sıkıntı var ki belgesi olmadığı halde bir sorunun haberleştirilmesi takdir edersiniz ki etik değildir. Bazı hususlarda konuyu bire bir yaşayan sıkıntının mağduru olan bilgi paylaşımında bulunmaz ise bizlerin de fazla yapabilecek bir şeyi yoktur. Bir sorunun çözümü isteyen kişiyi öncelikle bizim bilmemiz, görmemiz gerekir. İsminin haberde zikredilmesini istemese bile bunun kim olduğunu bizim bilmemiz önemlidir. Geçmiş yıllarda isminin kullanılmasını istemeyip haber talebi ileten ve sonra da bunu inkar eden örneklerin mevcutluğundan bu konuda da anlayış bekliyoruz.”

DESTEK SUNANLARA TEŞEKKÜR

Bildik, “Bu mesleği ifa ederken; Mağdur olan birinin mağduriyetini dile getirilmesi ve mağduriyetinin giderilmesinde alınan hayır/dualar kazanımlarımız olmuştur. Bir gayret sonucu elde edilen başarının kamuoyu ile paylaşılıp takdir görmesine ortak olmak sevinç kaynağımız olmuştur. Çalışmalar her ne kadar görev ve sorumluluk sebebiyle yapılıp sonucunda başarı sağlanıp ve bu başarıda her zaman karşılık beklenmese de bazen taktir edilmesi insanları memnun etmektedir. Bizler de bunun yaşanması ve aynı zamanda teşvik etmek amacıyla olsun bir aracı görevi yürütmekteyiz. Her birey kendine ve toplumuna fayda sağlamak için farklı metotları benimseyip uygulamaya çalışmaktadır. Biz de halkımıza hizmet etmek, sevinçlerin çoğalmasına ve üzüntülerinin azalmasına vesile olacak çalışmalarda bulunup yanlarında olmaya gayret ediyoruz. Kimi zaman toplumumuzda farkındalığın oluşması için gayretler içerisinde oluyoruz. Tabiî ki farkında olmayı sağlamak için farkında olmak gerektiği için öncelikli çalışmamız farkında olmaktır. Böyle çalışmalar yaptığımız ve arzu ettiğimiz şekilde yürüttüğümüz an farklı olacağımıza inancımız tamdır. Allah’ın izni ile çıktığımız bu yolda hayırlı hizmetler sunma gayretindeyiz. Haber, fotoğraf ve video desteği sunan tüm dostlarıma ve köşe yazıları ile bizleri bilgilendirip farkında olmamızı sağlayan değerli kalemlerimize ayrıca teşekkür ediyorum. Gazetenin yayın hayatına başlanmasından bugüne maddi ve manevi desteğini sunan ve uyarıları ile bizlere destek sunan her kese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Gazetemizin ilçemizin hayırlı hizmetlerinde daim olmasını diliyorum.” İfadelerini kullandı.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN