• Dolar Alış / Satış: 9.481 / 9.498
  • Euro Alış / Satış: 10.998 / 11.018
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:32
  • Öğle: 12:13
  • İkindi: 15:10
  • Akşam: 17:32
  • Yatsı: 18:59

Solhan’da ‘Zazaca’ Tiyatro “Nomé-i Pé Sekenâ”

2 Haziran 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1600 defa okundu.
Solhan’da ‘Zazaca’ Tiyatro “Nomé-i Pé Sekenâ”

Öğretmen Veli Tuğa Ortaokulu Türkçe Öğretmeni tarafından yazılan ve okul öğrencileri tarafından oynanan “Nomé-i Pé Sekenâ” tiyatrosu izleyenlerden büyük beğeni topladı.

Solhan’da “Nomé-i Pé Sekenâ” isimli Zazaca tiyatro sahne aldı. Öğretmen Veli Tuğa Ortaokulu Türkçe Öğretmeni Cahide Boylu tarafından yazılan ve okul öğrencilerinin oynadığı “Nomé-i Pé Sekenâ” isimli Zazaca tiyatro izleyenlerden büyük beğeni topladı.

25 Mayıs 2014 Salı günü Solhan İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü Gazi Hakim Behçet Tufan Turan Konferans Salonu’nda oynanan Zazaca Tiyatroya Solhan Kaymakamı Şeref Aydın, İlçe Garnizon Komutanı Jandarma Yüzbaşı Mustafa Özdemir, İlçe milli Eğitim Müdürü Fevzi Aktaş, bazı kurum amirleri, okul yöneticileri, öğretmenler, öğrenci velileri ve öğrenciler katıldılar.

Katılımcıları Zazaca selamlayan Cahide Boylu, açılış konuşmasında Zazaca tiyatro hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

Dilin sadece gelişmiş bir iletişim aracı değil bireyin ve toplumların tarihi, geleceği, kültürü ve kimliği olduğunu ifade eden Boylu, “Bu anlamda tek kelime ile özetlenirse dil, hayattır. Ne yazık ki Resmi dili Türkçe, İlim dili Arapça, edebiyat dili Farsça olan ve diğer bütün dillerin varlığını özgür biçimde devam ettirdiği bir medeniyetin varisleri olarak yakın tarihimizde yerel dillerimizi unutma, unutturma yanlışına savrulduk. Bu nedenle duygularımız, kültürümüz, adaletimiz, kimliğimiz en nihayetinde hayatımızı yaraladık. Fakat ülkemizde son 10 yılda yaşanan demokratik, sosyal ve hukuki gelişmeler unutulmaya yüz tutan birçok dilin tekrar nefes almasını, kendini yeniden imar etmesini sağladı. Zazaca da bu uzun süreçte, zihinlerin gerisine itilmiş, yazılmamış, okunmamış, öğrenilmemiş ve öğretilmemiş bir dil olarak nefes almaya başlamış, kendisini yeniden imar etmeye başlamıştır. Bizde bu nefese nefes katma, bu imara bir tuğla koyma arzusu ile öğrencilerimizle kültürümüzün bir kesitini yansıtan Zazaca bir oyun hazırladık. Sahneleyeceğimiz oyunun Zazaca olması heyecanımızı ve mutluluğumuzu bir kat daha arttırmaktadır.” İfadelerini kullandı.

Ayrıca Boylu, “Çalışmalarımızı sabır ve gayret ile mutlu sona ulaştıran öğrencilerimize, destekleri ile daima yanımızda olan okul idaremiz ve öğretmenlerine, müzik ve görselleri hazırlayan Rehber öğretmenimiz Yüksel Tori’ye, çalışma ortamı ve teknik yardımlarını esirgemeyen İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğüne, yazdığım senaryonun Zazaca’ya çevrilmesinde büyük emeği olan eşim Selman Boylu’ya ve bizi şereflendirip tiyatromuzu izlemeye gelen siz değerli izleyicilerimize teşekkür ederiz.” Şeklinde konuştu.

Boylu’nun konuşmasının akabinde gösterime giren “Nomé-i Pé Sekenâ” isimli Zazaki tiyatro iki perdeden oluşsan ve tiyatronun Zazaca oluşu ve öğrencilerin oyunu iyi oynaması katılımcılara keyifli anlar yaşattı. 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN