• Dolar Alış / Satış: 17.348 / 17.379
  • Euro Alış / Satış: 18.275 / 18.308
  • BINGOL:
  • Güneş: 4:48
  • Öğle: 12:32
  • İkindi: 16:28
  • Akşam: 19:55
  • Yatsı: 21:49

SOLHAN’DA SAĞLIK ALANINDA NELER YAPILDI?

21 Ocak 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
4855 defa okundu.
SOLHAN’DA SAĞLIK ALANINDA NELER YAPILDI?

Solhan İlçe Sağlık Müdürü Dr. Fırat Makta, 2018 yılında Solhan’da kurum olarak yaptıkları çalışmalar ile öğrencilere yönelik düzenlenen eğitim programları hakkında bilgi verdi.

Solhan İlçe Sağlık Müdürü Dr. Fırat Makta, 2018 yılı içerisinde kurum olarak yaptıkları çalışmalar hakkına bilgi verdi.

Dr. Makta, “Solhan İlçe Sağlık Müdürlüğü olarak, göreve geldiğimiz ilk günden itibaren İlçemize en iyi şekilde sağlık hizmetlerini sunma gayreti içerisindeyiz. Ülkemizde yaşanan Sağlıkta Dönüşüm Programı uygulamasının İlçemize olan yansımasını en üst seviyelere ulaşmasını sağlamak için çalışmalarımız aralıksız devam etmektedir. Bakanlığımızın politikaları doğrultusunda sağlık hizmetlerinde ki kalite ve verimliliğin arttırılması yönündeki çalışmalarımız hız kesmeden devam edecektir.” ifadeleri kullandı.

MAKTA, 2018 YILINDA YAPILAN ÇALIŞMALARI ANLATTI

İlçe Sağlık Müdürü Dr. Fırat Makta son 1 yılda sağlık alanında yapılan çalışmaları şöyle aktardı: “Okul Aşı Çalışmaları kapsamında 1142 öğrenciye aşı uygulaması yapılmıştır. KETEM Birimimiz tarafından 30-69 yaş arası kadınlara yönelik 285 kadına ücretsiz servis kanser taraması yapılmıştır. Kolon kanserinin tespitine yönelik ilçemizde 45 yaş üstü 505 Hastaya Gaitada Gizli Kan testi yapılmıştır.      Ağız ve Diş Sağlığı Programı kapsamında 2018 içerisinde İlçemizde eğitim gören 60 ayını doldurmuş anasınıfı, 1, 2 ve 3. sınıf öğrencilerine yılda iki kez toplam 700 öğrenciye florürlü vernik uygulaması yapılmıştır. 700 öğrenciye diş fırçası ve diş macunu dağıtılmıştır. İşitme ve tarama programı kapsamında merkez ve köylerde eğitim gören ilkokul 1. Sınıf öğrencilerine işitme taraması yapılmıştır. Gebe Eğitim Sınıfımız tarafımız tarafından 52 Kadına gebe bilgilendirme eğitimi verilmiştir. Evlilik Öncesi Danışmanlık Birimimiz tarafından 150 çifte evlilik öncesi danışmanlık eğitimi verilmiştir. Eğitim Birimimiz tarafından ilçemiz merkez ve köylerde eğitim gören 3503 öğrenciye KKKA Eğitimi verilmiştir. Eğitim Birimimiz tarafından İlçemiz merkez ve köylerde eğitim gören 460 öğrenciye eğitim verilmiştir. Eğitim Birimimiz tarafından halka yönelik 19 Konuda 2213 kişiye eğitim verilmiş ve uygulama yapılmıştır. İlçemizde Ölüm Bildirimi ile ilgili 43 kadın/ erkek ölü muayenesi yapılmıştır. Çevre Sağlığı Birimimiz tarafından 2018 yılı içerisinde ilçe merkezinde toplamda 7 noktada  1680 bakiye klor ölçümü yapılmış olup; kontrol izlem amaçlı ayda 1 defa alınan numuneler Bingöl Halk Sağlığı Laboratuvarına, Denetim İzlem Amaçlı ayda 1 defa alınan numuneler Erzurum Halk Sağlığı Bölge Laboratuvarına götürülmüştür. Çevre Sağlığı Birimimizin koordinatörlüğünde Emniyet, Belediye ve Milli Eğitim Müdürlüğü personelleri tarafından oluşan Tütün Denetim Ekibi tarafından 1560 Tütün Denetimi yapılmıştır. İlçemizde bulunan 50 okul ve pansiyona Okul sağlığı hijyen denetimi yapılmıştır. İlçe Merkezinde tüm kırtasiye ve kırtasiye satışı yapan 48 Noktaya Uçucu Madde Denetimi yapılmıştır. Müdürlüğümüze bağlı Aile Sağlığı Merkezleri tarafından 532 Hastaya check-up uygulaması yapılmıştır.”

Haber: Mehmet Selim Bildik

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN