• Dolar Alış / Satış: 9.267 / 9.283
  • Euro Alış / Satış: 10.738 / 10.757
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:23
  • Öğle: 12:14
  • İkindi: 15:19
  • Akşam: 17:44
  • Yatsı: 19:10

“SOLHAN’DA OLAN İSTİKRARI BAŞKA YERDE BULMADIK”

10 Nisan 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
712 defa okundu.
“SOLHAN’DA OLAN İSTİKRARI BAŞKA YERDE BULMADIK”

Selvi, “Ben rekabetli ortamlarda seçimlerin olduğu süreçlerinin yıllar içerisinde hep analizlerini yaparım. Solhan’a hiç gelmedim ama benim zihnimde farklı bir yeri vardı. Çünkü hep karnesi yıldızlıydı. Bir toplumun basireti, onları bütün süreçlerde doğru adımlar atacakları nitelikli duruşa sevk eder. Şunu belirtmek istiyorum. Solhan’daki istikrarın olduğu başka bir yeri bulmak.” dedi.

Eğitim Bir-Sen Solhan İlçe Başkanlığı öncülüğünde, Memursen, Genç Memursen ve İHH Solhan Şubesi desteği ile düzenlenen Memur-Sen’e Davet Tercih Evet programı 6 Nisan 2017 Perşembe günü Solhan Kültür Merkezinde düzenlendi.

Programda, Eğitim Bir-Sen Bingöl il başkanı Yunus Kava, Eğitim Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Çakırcı ve Kalkınma Bakanı Yardımcısı Yusuf Coşkun ile Memur-Sen Konfederasyon Genel Başkan Vekili Latif Selvi konuştular.

“MİLLET DARBEYİ DARBE YAPANLARA YAPTI”

Ülke olarak çok kritik bir dönümden ve süreçten geçtiğimizi belirten Eğitim Bir-Sen Bingöl il başkanı Yunus Kava, “Maalesef ülkemiz darbe geleneği olan bir ülke. 60’da darbe oldu, 70’de muhtıra oldu, 80’de darbe oldu, 97’de 28 Şubat post modern darbesi oldu. Yine rahat durmadılar 17-25 Aralık oldu ki ondan önce gezi olayları başlamıştı ve onların tabiriyle belki altın vuruş yapmayı düşündükleri 15 Temmuz’u gerçekleştirdiler. Aslında planları farklıydı. Planları bu ülkeye çökmekti ama Allah’ı va’di vardı Onlar plan yaptılar ama Allah onların planlarını başlarına geçirdi. Bu millete öyle bir cesaret ve feraset duygusu verdi ki; millet darbeyi darbe yapanlara yaptı. Allah’a hamdolsun bu konuda da Solhan Bingöl’ümüz o dönemde de gerçekten üzerinde durup, üzerine düşen görevi sonuna kadar yerine getirdi ve dik duruşunu sergiledi. Ben inanıyorum ki Bingöl’ümüz, Solhan’ımız yine üzerine düşeni yerine getirecek. Yine darbe savarlığını ortaya koyacak, darbecilere gereken dersi verecek, milletin yanında saf tutacak ve 82 darbe anayasasına nasıl en yüksek Hayır oyuyla gereken duruşu ortaya koyduysa 16 Nisan’da artık darbelerin tarih olması adına vereceği en yüksek Evet oyuyla da artık darbeleri tarihin çöp sepetine gönderecek. Buna inancımız tamdır Allah’ın izniyle” diye konuştu.

“TÜRKİYE REKORUNU KIRMAK SİZİN ELİNİZDE”

Programda konuşan Eğitim Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Çakırcı, “Malumunuz dünya zor bir süreçten geçiyor. Coğrafyamız kan gölüne dönüşmüş durumda. Her gün bu bölgede kan ve gözyaşı akmakta. Yine özellikle içeride de aynı şekilde terör olayları sürekli gündemde tutulmakta ve bu terör olayları üzerinden de milletimize ayar verilmeye çalışılmaktadır. Ama tüm bu olumsuzluklara rağmen umutla geleceğe bakan ve geleceği hep umutla gören bir milletin mensupları olarak geleceğe yeni ufuklar açmak, yeni hedefler koymak adına ve önümüzde yeni süreçlerin açılması adına 16 Nisan tarihi bir fırsat olarak önümüzde durmaktadır. 16 Nisan’ı şu şekilde değerlendirebiliriz. Bingöl olarak olumsuzluklara karşı tavrımızı çok net bir şekilde ortaya koyduk ve Bingöl’den yükselen ses aslında ümmetin sesi ve bu Bingöl’den yükselen ses hem İslam coğrafyasında, hem ülkemizde ciddi anlamda karşılık buldu, buluyor. Ülkemizden yükselen ses yine ümmet coğrafyasında çok ciddi anlamda karşılık buluyor. Bu anlamda 16 Nisan’da vereceğimiz karar son derece önemlidir. Tabi bu salonda olan değerli hemşerilerimiz ve biz burada birbirimizi ikna edecek gibi durumumuz yok. Ancak bu salonlarda motive edebiliriz, birbirimizi motive ederek 16 Nisan’a kadar 10 günlük süre içerisinde Solhan’da ‘Hayır’ rengi önünde olan ve hayır diyen herhalde hemşerimiz yoktur ama aramızda belki bir iki üç kişi varsa 16 Nisan’a kadar bu komşularımızı, bu akrabalarımızı ikna etmek gibi bir görevimiz var. 28 Şubat sürecini birlikte yaşadık. Başörtüsü yasağı getirildi, katsayı yasağı getirildi. Bizim çocuklarımız okula gidemedi. Bizim çocuklarımıza yasaklar getirildi ve uluslararası operasyonlar yapıldı. Bu nedenle zaten Solhan’la ilgili bizim söyleyeceğimiz bir şey yok ama Solhanlı dostlarımıza söyleyeceğimiz bir şey var. Türkiye rekorunu kırmak sizin elinizde ve ben Solhan’ın Türkiye rekorunu kıracağına inanmış biriyim.” İfadelerini kullandı.

“BİNGÖL’ÜN, SOLHAN’IN SİCİLİ TERTEMİZ”

Programda konuşan Kalkınma Bakanı Yardımcısı Yusuf Coşkun, “Solhan ve Bingöl demek bizim kurucu genel başkanımız Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın deyimiyle Bingöl demek; “kardeşliğe sahip çıkmak, demokrasiye sahip çıkmak, birlik ve beraberliğe sahip çıkmak demektir” diyor. Bingöl demek, “darbelere karşı dik durmak demektir” ve onun için “Bingöl’ün her zaman bizim için ayrı bir yeri ve önemi vardır.” diyor.  Bizim de her yerde ve her zaman söylemekten gurur duyduğumuz ifadeler ona bu ifadeleri söyleten Bingöl halkına özellikle bura da bulunan Solhanlılara şükran borcumuz var. Allah hepinizden razı olsun İnşallah bu sevda burada bitmeyecek, bu güzel çalışmalarımız devam edecek, başarılarımız hep olacak. Kaldı ki Bingöl’ün Solhan’ın bu konuda sicili tertemiz. Dolayısıyla 16 Nisan’da biraz önce değerli hocalarımızın da arzusu olan Türkiye şampiyonluğunu Solhan’da olacağına dair inancım tamdır. Bunu sağlayacak olan da Allah’ın yardımı ile buradaki bulunan değerli kardeşlerim, yani sizlersiniz. 1982 Anayasası’nda Bingöl genelde en çok red oyunu verdi ama özelde de Solhan ve Solhanlılar bunu ateşledi. Değerli hocalarımız var, kanaat önderlerimiz var, büyüklerimiz var onlar belki bugünkü anlam da bizim üniversitelerde tehsil görmemiş ama onlar asıl ilim merkezleri olan medreselerden eğitim almış, bu halkı aydınlatmış ve onlara şöyle bir telkinde bulunmuştu; 35 yıl önce büyüklerimiz Solhan’da demişler ki; “bu anayasa ile olmaz.” Bingöl halkının feraseti, siyasi bilinç öngörüsü ta o zamandan gelmiş. Dolayısıyla bizim büyüklerimizin 30 yıl önce olmaz dediği yanlış dediği bir şeye bugün Solhanlıların yüzde yüz sahip çıkması lazım. Biz babalarımızın, dedelerimizin söylediğinin aksini mi yapacağız? Solhanlıların tam tersine çok daha yürekli, çok daha cesaretli, çok daha vefalı bir şekilde hareket edeceklerine inanıyorum. İnanıyorum ki Solhan üzerine düşeni yapacak. İnşallah bir kez daha Solhan’da bir tarih yazacağız. Özelikle bugün burada bizi bir araya getiren Eğitim Bir Sen camiasına çok çok teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

“BİR TOPLUMUN BASİRETİ ONLARI BÜTÜN SÜREÇLERDE DOĞRU ADIMLAR ATACAKLARI NİTELİKLİ DURUŞA SEVK EDER”

Memur-Sen Konfederasyon Genel Başkan Vekili Latif Selvi, “Ben rekabetli ortamlarda seçimlerin olduğu süreçlerinin yıllar içerisinde hep analizlerini yaparım. Solhan’a hiç gelmedim de Solhan’ı görmedim bile, benim zihnimde farklı bir yeri vardı. Çünkü hep karnesi yıldızlıydı. Bu farkı hep gördük. Bu şunu gösteriyor, Bir toplumun basireti onları bütün süreçlerde doğru adımlar atacakları nitelikli duruşa sevk eder. Bunu size bir iltifat olarak söylemiyorum. Ben Konyalıyım, Konya için de söylendiği olur. Ancak şunu belirtmek istiyorum. Solhan’daki istikrarın olduğu başka bir yeri bulmak. O kadar kolay değildir. Bundan dolayı tebrik ediyorum. Solhanlılar sandıkta ne yapacaklar ile ilgili kanaatlerini zaten günler öncesi ısrar etmişti, doğru ama bir sorumluluğu daha ifade etmiş oluyoruz. Bu da şudur; Kardeşler birileri birey olarak görevlerini yapar birileri ise bir farkındalık oluşturmak için geniş kitlelere bir ışığı yapandır. Bu anlamda Solhan’ın yapacağı en temel görev, kendisine düşeni birinci el ifa etmek, ikinci el olarak da başka dostlarıyla o fikrini bir araya getirmek suretiyle esas hedefi gerçekleştirmesinde aktif rol oynamaktır. Bu da Solhan’ın dünden bugüne göstermiş olduğu basiret ve kararlılıkla hep buraya gelmiştir. Bundan dolayı da tebrik ediyorum. Sizin burada vereceğiniz ses dünyanın başka yerlerinde de aynı şekilde etkisini gösteriyor, yankısı ve yansıması oluyor. Kazmayı buradan vuruyorsunuz su başka bir yerden çıkıyor. Türkiye’de olup biten şeyler doğrudan bizi ilgilendiriyor ama hiç öyle mi Dünyanın neresine giderseniz gidin kolektifler birbirleriyle dayanışıyorlar ve bir ortak irade koyarak Türkiye’de milletin ortaya koyacak kararlılığı zedeleyecek operasyonel davranışlar sergiliyorlar. Hepiniz sosyal medya kullanıyorsunuz. Amerika’da üst düzey görev yapmış birisinin Türkiye ile ilgili tehditvari Türkçe yayınlamış oldukları tweetlerine şahit oluyorsunuz. İster istemez şu soruyu sormamız gerekiyor; “yahu Amerika’da seçim varsa kanaatinizi belirtin. Dünyanın başka bir yerinde bir şey varsa yorum yapın ama doğrudan seçime tesir etmek adına ve referanduma tesir etmek adına bu açıklamanız neyin nesidir?” Değerli dostlar nasıl dünyanın başka yerinde Solhanlı kardeşleriyle birlikte kanaatlerini paylaşan onlarla birlikte aynı iradeye koyanlar varsa dünyanın bir başka yerinde Türkiye’de kardeşleri için dua edenler varsa şer odaklarını kollektif hareketleri vardır. Bunu bilelim, bu çerçevede attığımız her adımı yalnızca yansımasının bulunduğumuz alanla sınırlı olmadığını bilelim.” ifadelerini kullandı.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN