• Dolar Alış / Satış: 9.481 / 9.498
  • Euro Alış / Satış: 10.998 / 11.018
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:32
  • Öğle: 12:13
  • İkindi: 15:10
  • Akşam: 17:32
  • Yatsı: 18:59

Solhan’da Madde Bağımlılığı Ne Durumda?

18 Ağustos 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1198 defa okundu.
Solhan’da Madde Bağımlılığı Ne Durumda?

Ülke genelinde uyuşturucu yaş oranının çocuk yaşa kadar düştüğünü belirten vatandaşlar, Solhan’da uyuşturucu kullananların olduğunu ancak kullanım oranının bilinmediğini dile getirip yetkili mercilerin çalışmalarının ne aşamada olduğunu ve önleyici tedbirlerin olup olmadığını sordular.

 Emniyet Genel Müdürlüğü Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı Merkezi’nin (TUBİM) 2014 Ocak ayı raporunda uyuşturucu bağımlılık yaşının alt sınırının 10 yaşa kadar indiği belirtilmişti.

Emniyet Genel Müdürlüğü Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı Merkezi’nin (TUBİM) 2012 yılının verilerini kapsayan Ocak 2014 raporunda uyuşturucu kullanma yaşının 10’a kadar düştüğü belirtilmişti.

Ocak 2014’te açıklanan raporda, kullanıcıların uyuşturucuyu ‘ilk deneme’ yaşı incelendi. En küçük deneme yaşının 10, en büyüğünün ise 67 olduğu tespit edildi. 2012’de Türkiye genelinde 83 bin uyuşturucu olayı yaşandığı ifade edildi. Bu olaylarda 130 bin şüpheli yakalandı. Madde kullanımından kaynaklanan olaylarda yüzde 24 artış görüldü.

Emniyet Genel Müdürlüğü Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı Merkezi’nin (TUBİM) raporu, ilginç sonuçlar da ortaya koydu. Rapora göre madde kullanıcılarının yüzde 65’i gelir getiren bir işte çalışıyor, yaklaşık yüzde 34’ü ise işsiz. Yüzde 54’ünün aylık geliri bin liranın altında, yüzde 31’inin bin ile 2 bin lira arasında, yüzde 14’ünün ise 2 bin liranın üzerinde. Kullanıcıların gelir durumu da incelendi. Buna göre esrar bağımlıları, eroin, kokain ve ecstasy kullanıcılarına oranla daha düşük gelire sahip. Bu arada uyuşturucu kullananların yüzde 58’i alkol, yüzde 96’sı sigara, yüzde 57’si hem sigara hem de alkol kullanıyor. Bağımlıların yüzde 86,5’i, madde kullanmaya sigarayla başladığını, bu nedenle sigaranın uyuşturucu kullanımına geçişte bir basamak olduğunu belirtiyor.

Raporda, uyuşturucu kullanıcılarının ilk deneme yaşları da yer aldı. Buna göre en küçük yaş 10, en büyük ise 67. İlk kez denemede yaş ortalaması 20. Maddeyi ilk deneme yaşı, 15 ile 24 arasında yoğunlaşıyor. Bağımlıların yüzde 83’ü esrar kullanıyor. Esrarı, yüzde 11 ile eroin, yüzde 2 ile ecstasy, yüzde 0,87 ile kokain takip ediyor.

Raporda uyuşturucuyu temin etme yolları da incelendi. Kullanıcıların yüzde 80 gibi büyük çoğunluğu uyuşturucuyu sokaktan temin ediyor. Sokaktan sonra yüzde 14 ile arkadaş geliyor. Yine uyuşturucuya başlama sebepleri başında, arkadaş etkisi yüzde 41 ile ilk sırada yer alıyor. Onu yüzde 27 ile merak izliyor. Geçmiş yıllarda uyuşturucuya başlama sebepleri arasında ‘merak’ ilk sırada gelirken 2012 verilerine göre ‘arkadaş’ etkisinin ön plana çıkması dikkat çekiyor.

Rapor incelendiğinde çocuk yaşta madde bağımlılığı olduğu ve bunun en büyük nedenlerinin ise arkadaş ve merak olduğu görülmektedir.

Solhan’da geçtiğimiz dönemlerde yetkili mercilerce bazı çalışmaların olduğunu belirten vatandaşlar, son dönemlerde çalışmalar hakkında bilgisiz olduklarından dolayı yetkililerce verilerin kamuoyu ile paylaşılmasını ve çalışmalar hakkında bilgi verilmesini talep ettiler.

Uyuşturucu temini ve kullanımı hakkında yetkili mercilerin çalışmalarının olup olmadığını merak ettiklerini belirten vatandaşlar, gençlerin geleceğimiz olduğunu vurgulayıp varsa sorunun kamuoyu ile paylaşılıp tüm yetkili merci ve etkili kişilerce gençlerin kurtarılması ve uyuşturucu denilen illetin kullanılmaması ile ilgili çalışmaların yapılmasını istediklerini ifade ettiler.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN