• Dolar Alış / Satış: 9.199 / 9.216
  • Euro Alış / Satış: 10.679 / 10.698
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:21
  • Öğle: 12:14
  • İkindi: 15:21
  • Akşam: 17:47
  • Yatsı: 19:13

SOLHAN’DA KAZALAR, GELİYORUM DİYOR!

7 Nisan 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
963 defa okundu.
SOLHAN’DA KAZALAR, GELİYORUM DİYOR!

Yetkililerce Solhan şehir geçişinde meydana gelen trafik kazarlarının çoğunun yayaların kurallara uymamalarından kaynaklandığı belirtilirken vatandaşlar; orta refujde açık olan yerlerde işaretlerin olmayışının ve gelişi güzel geçişlerin olmasının kazaya davetiye çıkardığını belirttiler.

 Ölümlü kazalarının da yaşandığı Solhan Şehir geçişinde Karayolları tarafından gerekli önemin verilmediğini dile getiren vatandaşlar, ölümün bile kurumlarımız için bir anlam ifade etmediğini dile getirip tepki gösterdiler.

Solhan Şehir geçişinde meydana gelen trafik kazarlarının çoğunun yayaların kurallara uymamalarından kaynaklandığı geçmiş dönemlerde Emniyet Müdürlüğü yetkilileri tarafından dile getirilmişti. Yolda meydana gelen kazalarda sürücü veya kurumların eksikliğinin hiç mi olmadığını dile getiren vatandaşlar, “kurumlardan kaynaklanan hiç mi sorun yok” diye tepkilerini dile getirdiler.

Yenimahalle Ş. Mehmet Türksever Bulvarı Atatürk İlköğretim Okulu geçişinde sıkça yaşanan trafik sorunundan dolayı bölgeye üst geçit yapıldığı ancak üst geçidin sadece bir kısım öğrenciler tarafından kullanıldığı belirtiliyor. Bunun sebebini de irdeleyen vatandaşlar, üst geçidin kullanılmamasının en önemli nedeninin ise üst geçide yakın bölgelerde refüjün açık olması olduğunu ifade ettiler.

Üst geçidin kullanılmasının yakın bölgede refüj geçişlerinin olmamasıyla mümkün olur. Solhan’da bulunan tek üst geçidin yakınlarında refüjde açık yerlerin olmasından dolayı vatandaşlar üst geçidi kullanmaya yanaşmamakta ve zorunlulukları bulunmamaktadır. Daha önce üst geçide birkaç metre mesafede vatandaşlarca bir geçiş açılmış ve bu geçiş ilgili kurumlar tarafından kapatılmıştı. Şimdiki geçiş yerleri de üst geçide fazla mesafede değiller. Üst geçitin kullanılması için refüj da tam anlamıyla bir önlem alınmazsa bu yatırımın da bir anlamı kalmaz. Söz konusu geçişlerin proje kaynaklı olmamasından dolayı gerekli trafik işaretleri de bulunmamaktadır. Trafik işaretlerinin olmamasından dolayı sürücüler serbest hareket ettiklerinden dolayı kaynaklanan trafik sorunları yaralanma ve hatta ölümlere sebebiyet vermektedir.

“YETKİLİLER, SORUNLARI ÇÖZME ADINA HAREKETE GEÇMELİLER”

Gerek vatandaşlar tarafından refüjda bazı geçişler açılmış ve gerekse çalışmalar yapıldığında bazı geçişler sağlanmıştır. Ancak bu geçişlerin olduğu bölgelerde hiçbir işaret olmadığından yolu kullanan sürücüler söz konusu bölgelerden seyir halindeyken refüj geçişini kullanan yayayı görmeyebilir. Refüj telleri ile pareler seyreden sürücünün birkaç metre yakınının dışında telin diğer tarafını görmesi de mümkün değildir. Geçiş verilen bölgelerden yayaların her an geçebileceğini belirten işaretlerin konulması gerekmektedir.

Kavşaklar arasında belli bir mesafenin olması gerektiğini ve bunun da yine duruma göre ihmal edildiğini belirten vatandaşlar, “öncelikle rast gele açılan geçişlerin ilgili kurumlar tarafından kapatılması gerekmektedir. Bu da tellerin dikilip bağlanması ile değil kaldırımlarının diğer yerler gibi nizami yapılması ve refüjün de diğer yerler gibi yapılması gerekir. Geçici çözümler vatandaşlar tarafından bertaraf edildiği için kısa süre sonra geçişler yeniden açılmaktadır. Yetkililer sorumluluklarını yerine getirdikten sonra ihmalkar davranan vatandaşlar olursa bunların da tespit edilip gereğinin yapılmasını istiyoruz. Gerek kurumlar ve gerekse ihmalkar davranan vatandaşlarımız unutmasınlar ki bu ihmallerden dolayı meydana gelen her kazanın sorumlusu; önlem almayanlar ve alınan önlemleri yok sayanlardır.” İfadelerini kullandılar.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN