• Dolar Alış / Satış: 8.568 / 8.583
  • Euro Alış / Satış: 10.092 / 10.11
  • BINGOL:
  • Güneş: 5:55
  • Öğle: 12:23
  • İkindi: 15:52
  • Akşam: 18:30
  • Yatsı: 19:57

SOLHAN’DA İŞGEM SEMİNERİ VERİLDİ

23 Ekim 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
628 defa okundu.
SOLHAN’DA İŞGEM SEMİNERİ VERİLDİ

Solhan’da Bingöl İş Geliştirme Merkezi (İŞGEM) projesi kapsamında gerçekleştirilen“Girişimcilik Günleri” semineri verildi.

Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafında ortaklaşa finanse edilen, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen Rekabetçi Sektörler Programı kapsamında gerçekleştirilen Bingöl İş Geliştirme Merkezi (İŞGEM) projesi kapsamında gerçekleştirilen“Girişimcilik Günleri” semineri kurum temsilcileri, öğrenciler ve iş dünyasından yaklaşık 300 kişinin katılımı ile 19 Ekim 2017 Perşembe günü Solhan Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Seminere Solhan Kaymakamı Fatih Okumuş, Solhan Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız, Arakonak Belediye Başkanı Mustafa Döner, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali İhsan Yanılmaz ve İŞGEM temsilcileri, iş adamları ve öğrenciler katıldı.

“Girişimcilik Günleri” programı, Bingöl İŞGEM projesi takım lideri SorenHjorth’un sunumu ile başladı. Hjorth sunumunda Bingöl İŞGEM projesi ile ilgili detaylı bilgileri verdi. Yeni kurulacak işletmeler için inşa edilmekte olan 22 Atölyeden, girişimcilerin bu alanda nasıl yer alabileceklerinden ve verilecek danışmanlık desteklerinden söz etti. Sütbir Şirketi’nden Mehmet Agit Karagöz kendi firmasının kuruluş hikâyesini ve yapmış oldukları çalışmalardan bahsetti. Dinleyicileri soruları cevaplandı.

“360 KİŞİYE GİRİŞİMCİLİK BELGESİ VERDİK”

Solhan’da yapılan “Girişimcilik Günleri” programında konuşan Solhan Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız, “İş geliştirme merkezlerinin özellikle girişimcilik ruhu olan genç ve kadınlara yönelik ciddi anlamda katkısı olacağını düşündüğümüz ve bugün burada İnşallah birazdan sizlere katkı sunma adına sunum yapacaklardır. Ben açıkçası girişimcilik ruhu olan kardeşlerimizin kafasındaki projeleri önümüzdeki dönemlerde iyi bir şekilde destek alma noktasında kendilerine özellikle KOSGEB ile paylaşmaları noktasında önemli olduğunu biliyorum. Bu anlamda bizler de geçmişte KOSGEB ile iş birliği içerisinde girişimcilik kursları düzenledik ve bu kurslar neticesinde yaklaşık 360 kişiye Solhan’da girişimcilik belgelerini verdik. Bu girişimci belgelerinin aslında önem kazanması noktasında bunların bir şans kapısı oldu diye düşünüyorum. Bunun da çok önemli olduğuna inanıyorum.”

“DEĞER OLARAK GİRİŞİMCİLİK ÇOK ÖNEMLİDİR”

Programda konuşan Solhan Kaymakamı Fatih Okumuş, “Girişimcilik mevzusu belki üretimin düzenlenmesi ve planlanmasından daha önemli daha önde gelen iştir. Yani aslında sermaye ve teknoloji birikimine yeterli düzeyde sahip olmaktan daha önemlisi girişimcilik ruhudur. Girişimcinin bizzat kendisidir. Değer olarak girişimcilik çok önemlidir.” ifadelerini kullanırken

Cumhuriyetin ilk yıllarında yapılan İzmir İktisat Kongresi’nden örnekler vererek girişimcilik ve sermaye yönetimi hakkında değerlendirmelerde bulundu.

İŞGEM PROJESİNİN AMACI NEDİR?

Yapılan sunumlarda İŞGEM projesi ile ilgili ise şunlar aktarıldı: “Bingöl İŞGEM projesi, bölgesel girişimciliğin artırılmasında ve güçlendirilmesinde önemli bir rol oynuyor. Girişimci teşvik modeli ve iş kuluçkası olarak İş Geliştirme Merkezleri modeli, hem yeni ticari işletmeler olan KOBİ’leri (Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler) destekliyor hem de istihdamı artırıyor. İş Geliştirme Merkezi (İŞGEM), yeni girişimcilerin iş kurmalarını destekleyen, kolaylaştıran, uygun kiralı iş yeri ile ortak danışmanlık, işletme koçluğu ve idari işler hizmetleri sağlayarak işletmelerin en kırılgan oldukları iş kurma aşamasında karşılaşacakları riskleri en aza indiren bir iş destek modelidir.

Bingöl İş Geliştirme Merkezi (İŞGEM), Bingöl’ün kalkınması için büyük bir potansiyel barındıran alanlarda üretimin arttırılması ve yeni ihracat pazarlarına odaklanarak yerel KOBİ’lerin rekabet güçlerinin artırılması amacıyla kurulmaktadır. Fırat Kalkınma Ajansı tarafından Rekabetçi Sektörler Programına sunulan Bingöl İş Geliştirme Merkezi (İŞGEM) projesi ile işini geliştirmek isteyenlere ve yeni girişimcilere, eşit girişim, iş ve gelir olanağı sağlanması planlanmaktadır.

Proje bünyesinde işletmelerin ortak kullanımına açık İş Geliştirme Merkezi (İŞGEM), yeni girişimcilerin iş kurmalarını destekleyen, kolaylaştıran, uygun kiralı iş yeri ile ortak danışmanlık, işletme koçluğu ve idari işler hizmetleri sağlayarak işletmelerin en kırılgan oldukları iş kurma aşamasında karşılaşacakları riskleri en aza indirmeyi hedeflemektedir.

KOBİ’lerin rekabet güçlerini artırmak üzere eğitimler ve uzun dönemli danışmanlık hizmetleri verilecektir. Güçlü ve tam donanımlı bir altyapı ile KOBİ’lere destek sağlayacak olan Bingöl İş Geliştirme Merkezi Projesi’nin, bölgesel girişimciliğin artırılması ve desteklenmesinde öncü rol oynaması amaçlanmaktadır.”

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN