• Dolar Alış / Satış: 9.481 / 9.498
  • Euro Alış / Satış: 10.998 / 11.018
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:32
  • Öğle: 12:13
  • İkindi: 15:10
  • Akşam: 17:32
  • Yatsı: 18:59

Solhan’da Erasmus Plus Bilgilendirme Eğitimi Veril

26 Ocak 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1266 defa okundu.
Solhan’da Erasmus Plus Bilgilendirme Eğitimi Veril

Avrupa Komisyonu tarafında kabul edilen, 2020 yılına kadar devam edecek olan Erasmus+ Programı bilgilendirme eğitimi Proje Uzmanları tarafından Solhan’da faaliyet yürüten; kurum, kuruluş ve STK’lara; Erasmus+ programına nasıl katılacakları ve programın kapsamı konusunda eğitim semineri verildi.

 Bingöl Valiliği AB Proje Koordinasyon Merkezi tarafından İlçemizdeki, kurum, kuruluş ve STK’lara Erasmus Plus bilgilendirme eğitimi verildi.

Avrupa Komisyonu tarafında kabul edilen, 2020 yılına kadar devam edecek olan Erasmus+ Programı bilgilendirme eğitimi Proje Uzmanı Aziz Bayındır ve Taner Karaarslan tarafından 21 Ocak 2015 tarihinde ilçemizdeki kurum, kuruluş ve STK’lara Erasmus+ programına nasıl katılacakları ve programın kapsamı konusunda kapsamlı bir eğitim verildi.

AB Komisyonu tarafından 2007-2013 yılları arasında yürütülen ve 2014 yılı itibariyle sona eren Hayatboyu Öğrenme ve Gençlik Programları kapsamında sağlanan Erasmus hibe destekleri 2014-2020 yılları arasında Erasmus+ Programı altında da devam etmekte olduğunu dile getiren Bingöl Valiliği AB Proje Koordinasyon Merkezi Proje Uzmanı Aziz Bayındır; “Hayatboyu Öğrenme ve Gençlik Programları yepyeni bir adla ve yenilenerek karşımıza çıkıyor. Erasmus+, 2014-2020 döneminde hayatboyu öğrenme ve gençlik programlarının yerini alıyor. 2014-2020 yılları arasında uygulanması planlanan Erasmus+, eğitim, öğretim ve gençlik alanlarının yanı sıra spor alanını da kapsayacak. Erasmus+ ile kişilerin potansiyellerinin açığa çıkarılmasında eğitim ve öğretimin önemli olduğuna bir kez daha vurgu yapılıyor. Yeni program ile kişilere yaş ve eğitim geçmişlerine bakılmaksızın yeni beceriler kazandırılması, kişisel gelişimlerinin güçlendirilmesi, istihdam olanaklarının arttırılması amaçlanmaktadır. Erasmus+ bu amaçlar doğrultusunca bireysel öğrenme fırsatlarını ve kurumsal işbirliklerini destekleyecek.” dedi.

“Erasmus+, Çok Sayıda Programı Barındırıyor”

Erasmus+ programının mevcut hayatboyu öğrenme ve gençlik programlarından farkının temel amaçlar ve faaliyetler açısından bakıldığında mevcut programdan çok büyük farklılıklar içermediğini söyleyen Bingöl Valiliği AB Proje Koordinasyon Merkezi Proje Uzmanı Taner Karaarslan; “Erasmus+’ın da ana hedefleri arasında kişilerin becerilerinin ve istihdam edilebilirliğinin geliştirilmesi, aynı zamanda eğitim-öğretim sistemlerinin modern bir yapıya kavuşturulması yer alıyor. Ancak mevcut programların etkinliğinin arttırılması, daha kolay uygulanabilir ve sade bir yapıya kavuşabilmesi amacıyla bazı değişiklikler öngörülüyor. Erasmus+ ile; Hayatboyu Öğrenme Programları bünyesinde yürütülmüş olan Erasmus, Leonardo da Vinci, Comenius ve Grundtvig programları ile Gençlik Programı’nı ve 5 uluslararası işbirliği programı da (Erasmus Mundus, Tempus, Alfa, Edulink ve Sanayileşmiş Ülkelerle İşbirliği Programı) dahil edilerek Erasmus+ başlığı altında toplanıyor. Yani bundan böyle önceki programların isimleri yerine, yalnızca Erasmus+ ismi kullanılacak. Böylece parçalı yapıdan vazgeçilmiş oluyor, programlar bütünleşik bir yapıya kavuşuyor. Tek program ile daha basit başvuru kuralları ve prosedürler getiriliyor. Yüksek lisansını yapmış öğrencilerin eğitimlerine yurt dışında devam edebilmeleri ve bilgi-yoğun bir işte çalışabilmeleri için gereken becerileri kazanmalarını desteklemek amacıyla borç (kredi) garanti programı uygulanmaya başlanıyor. Yeni öğretim metotları sunarak yükseköğretim kurumları ve iş yerleri arasında yaratıcılık, yenilik ve girişimciliği arttırmaya yönelik büyük ölçekli ortaklıklar (bilgi birlikleri) kurulması sağlanıyor. Sektörlere yönelik yenilikçi mesleki eğitim-öğretim metotları yoluyla istihdam edilebilirliği arttırabilmek için eğitim ve öğretim kurum/kuruluşları arasında ortaklıklar (sektörel beceri birlikleri) oluşturulmasına imkân sağlanıyor. Hareketlilik ve ortaklık fırsatları yeni dönemde önemli ölçüde güçlendiriliyor ve özellikle yüksek öğrenim/mesleki eğitim öğrencileri, öğretmenler, eğiticiler ve gençlik çalışanları için fon imkânları arttırılıyor. Eğitim-öğretim kurumları ve gençlik organizasyonlarının iyi uygulamalarını paylaşmaları, iş dünyasının yenilik ve istihdam edilebilirliği teşvik etmesi,  e-twinning gibi IT platformlarının desteklenmesi için daha fazla imkân sağlanıyor.” şeklinde konuştu.

“Erasmus+ ile Mevcut Programların Desteklediği Hedef Kitle Değişmiyor”

Erasmus+ ile desteklenen faaliyetler 3 ana başlık altında toplandığı ifade eden proje koordinasyon merkezi proje uzmanları: “Erasmus+ Programı; 5 Milyondan fazla kişi için Avrupa Birliği (AB) sınırları içinde veya dışında bireysel öğrenme fırsatları sağlıyor. Bireyler için öğrenme fırsatları eğitim, öğretim, öğrenim, staj, profesyonel gelişim, yaygın öğrenme temelli gençlik aktiviteleri, gönüllü çalışmalar şeklinde gerçekleşebilir. Yükseköğretim alanında ise, program ülkelerindeki yararlanıcılar, Avrupa sınırları içerisinde veya dünyanın herhangi bir yerindeki yükseköğretim kurumlarında eğitim alma veya ders verme fırsatına sahip olacak. Bu sayede Erasmus+ ile Avrupa’da yükseköğretime olan ilginin arttırılması ve aynı zamanda Avrupa dışındaki ülkelerde de yükseköğretimin geliştirilmesi için elverişli bir ortam oluşturulması hedeflenmektedir. Erasmus+ ile mevcut programların desteklediği hedef kitle değişmiyor. Yeni dönemde de Hayatboyu Öğrenme ve Gençlik programlarında olduğu gibi her yaş ve her eğitim seviyesinden kişinin ihtiyaçlarına odaklanılıyor. Çocuk, öğrenci, stajyer, gönüllü fark etmeksizin genç insanlar ile çarpan (multiplier) etkisi oluşturmalarından dolayı öğretmenler, eğiticiler, gençlik çalışanları desteklenmeye devam edecektir.” ifadelerini kullandılar.

21 Ocak 2015 Çarşamba günü saat 09.00’da Halk Eğitim Merkezi Gazi Hâkim Behçet Tufan Turan Konferans Salonunda gerçekleşen eğitim seminerinde; erasmus programı yapısı ve getirdiği yenilikler, bireyler için öğrenme fırsatları, stratejik ortaklıklar, yapılandırılmış diyalog, merkezi projeler, başvuru formunun tanıtılması, örnek projeler gibi konulardan oluşan eğitim aynı gün akşam saatlerine kadar sürdü.

Proje Uzmanları konu hakkında kişilerin daha detaylı bilgiye Bingöl Valiliği Avrupa Birliği Proje Koordinasyon Merkezi’nin web sayfasından (http://www.bingolproje.gov.tr) ulaşılabileceklerini aktardılar.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN