• Dolar Alış / Satış: 15.789 / 15.817
  • Euro Alış / Satış: 16.563 / 16.593
  • BINGOL:
  • Güneş: 4:58
  • Öğle: 12:25
  • İkindi: 16:19
  • Akşam: 19:33
  • Yatsı: 21:17

SOLHAN’DA EĞİTİM BAŞARISI

24 Temmuz 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
841 defa okundu.
SOLHAN’DA EĞİTİM BAŞARISI

TEOG’daki başarının kaynağının oturmuş bir eğitim kültürünün sonucu olduğunu, sene başında plan, program çerçevesinde hedefe doğru adım adım çalışarak ilerlediklerini ve bunun sonucunda TEOG’da Solhan’ın da birinci geldiğini belirten Yanılmaz, bu tercih döneminde ise öğrencilere yönelik yaptıkları ve yapacakları icraatları hakkında bilgi verdi.

Solhan İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali İhsan Yanılmaz, Solhan’ın eğitim durumu hakkında bilgi verdi.

TEOG tercihleri için üç kişiden oluşan bir komisyon kurduklarını ve bu komisyon üyelerinin veli ve öğrencilere yardım etmek için okullarda olduğunu belirten Yanılmaz, TEOG’daki başarının nedenlerini açıklarken başlayan TEOG tercihleri hakkında öğrencilere tavsiyelerde bulundu.

Yanılmaz “Bingöl’de TEOG’da Solhan birinci geldi. Bu Solhan adına gurur verici bir tablodur. Gerçekten Solhan eğitim başarısı açısından ilinde dikkatini çeken, gıpta edilecek bir seviyeye gelmiş bulunmaktadır. Bu başarı da bir takım, ekip işidir. Oturmuş bir eğitim kültürünün sonucudur bu.  Bunların artarak devam etmesi, daha yukarı gelmesi arzu ettiğimiz bir durumdur. TEOG’da hakeza 2016-2017 eğitim yılında Türkiye’de de ortalamanın çok üzerine çıktı Solhan. Türkiye’de TEOG başarısında daha doğrusu Bingöl için söylüyorum Solhan’da dahil olmak üzere tam emin değilim ama yirmi ikinci il oldu. Bu doğudaki bir il, doğudaki illerin eğitim seviyesi bakıldığında batıdakilerle kıyası yapıldığında genelde doğu illerinin sıralamada daha geride olduğu malumunuzdur. Bingöl gibi göç veren, sürekli öğretmen sirkülasyonun yaşandığı, dışarıya öğretmen göçü de veren bir ilçede tercih edilen bir ilçe olmak, eğitim seviyesinde Türkiye ortalamasının üstünde olmak, Bingöl’de birinci olmak kolay bir başarı değil “dedi

AMACI OLAN BİR HEDEFE; DOĞRU, BİLİNÇLE HAZIRLANARAK GELDİLER

Sınav öncesinde öğrencileri hazırlanmaları ve sınavlardaki başarı dereceleri hakkında Yanılmaz, “Sene başında bu planlama dahilinde gerek okuldaki dersler açısından gerek DYK (destekleme ve yetiştirme kursların)’da bilişim destekli eğitimimizi başlattık. Sene sonunda çok şükür karşılığını alabildik. Öğrencilerimizin hepsi çok şükür bir amaca, bir hedefe doğru o bilinçle hazırlanarak geldiler. Karşılığını da özelikle ikinci TEOG’da aldılar. Bizim Solhan’da bu yıl 8’inci sınıf olan 621 kişi TEOG sınavına girdi. Bu 621 öğrencimizin başarısı birinci TEOG’da 120 soruda 71.40 net, ikinci TEOG’da ise Solhan’da ki 621 tane öğrencinin TEOG başarı ortalaması 85.66 net yani yaklaşık olarak 14 net olarak artırılmıştır. Solhan’da ki öğrencilerimiz için bu gerçekten büyük bir başarıdır.120 soruda 85 net yapmak çok çok büyük bir başarıdır. Bu açıda öğrencilerimizle gurur duyuyoruz ve buradan öğrencilerimizi tekrar tebrik ediyoruz. Bu başarını karşılığı da iyi bir tercih sürecinde geçer. Biz de geçen ay bütün okullarımızda tercih komisyonunu kurup Kaymakamlık onaylarını aldık. Ve ilden de keza tercih komisyonlarının onaylarını aldık. 14 – 24 Temmuz tarihleri arasında TEOG tercihleri yapılacak. Şu an tercihler devam ediyor. Hafta sonunda birkaç okulumuza gittik, gezdik tercih komisyonlarımız harıl harıl çalışıyorlar. Öğrencilerimizin ve velilerin görüşleri, istekleri ile ilgili talepleri doğrultusunda tercih komisyonlarımız da birebir görüşmeler yaparak velilerimiz ve öğrencilerimizin tercihlerini dikkate alarak şu an tercih işlemlerini yapıyorlar. Bu tercih sırasında biz özelikle tercih komisyonlarını tabi bu tercihler için tercih kılavuzlar yayınlanmış bu tercih kılavuzunda ki hususlar dikkate alınarak bütün öğrencilerimizin orda ki tercih kılavuzu ile birlikte özelikler çerçevesinde tercih yapmalarına yardımcı olunuyor. Bunun dışında biz yine tercih yapılırken öğrencilerimizi ilgi, istek, yetenek, kabiliyet okumak istedikleri okulu tercih devam ederken bu tarz hususları dikkate almalarını her zaman söylüyoruz.” diye konuştu.

ÖĞRENCİLERİN VE VELİLERİN DİKKAT ETMESİ GEREKENLER

TEOG komisyonlarında öğrencilerin tercih yaparken dikkat etmesi gereken hususlarla ilgili kılavuzları okumalarını istediklerini söyleyen Yanılmaz; kılavuzdaki o hususların, okulların özelikleri; pansiyon durumları, yüzdelik dilimleri yani orda ki açıklamaları uyarıları okumadan tercih yapmamalarını özelikle istediklerini belirtti. Yaz tatili olması hasebiyle okul idareleri, tercih komisyonlarından bütün öğrencilere ulaşmalarını istediklerini, tek tek telefonla veya işte internet, e-posta veya normal posta yoluyla bütün velilere ulaşmalarını istediklerini söyleyen yanılmaz şu ifadeleri kullandı: “Tercih edilecek okulların tanıtımları, onlar hakkında bilgi verme, okulların türü, geleceği, verilen eğitimin niteliği ilgili tercih komisyonlarımızda bağımsız bir şekilde, tarafsız bir şekilde okullar hakkında bilgi vermelerini ortaöğretim kurumlarını yani gerek Fen Lisesi olsun, Anadolu Liseleri, Teknik Liseler, İmam Hatip Liseleri olsun bu okullar hakkında tarafsız, bağımsız bilgi vermelerini göre öğrencilerimize rehberlik etmelerini söyledik. Özen gösterdik. Okullarımızda rehber öğretmenlerimiz var ve bu komisyonlarda mutlaka rehber öğretmen ve hakeza velilerimizi iyi tanıyan okul idarecisi, okul yöneticisi olmasına dikkat ettik. Ondan sonra üçüncü kişide okulda çalışan öğretmen arkadaşlarımızdan birini seçtik. Şu an her okulda üç tercih komisyonları aktif olarak çalışıyor.  Tercih yaparken velilerimizi ek bir form tercih formunu doldurmalarını ve velilerimize bu tercih formunu imzalattıktan sonra teslim almalarını tembihlemiştik.”

“SOLHAN BİR FEN LİSESİNİ HAK EDİYOR”

Solhan’da okumayıp yaz tatili için Solhan’a gelen misafir öğrencilerin olduğunu ve bunların tercihlerini yine Solhan okullarındaki tercih komisyonlarının yapacağını söyleyen Yanılmaz: “Biz bunlara da bu imkânı, kolaylığı sağlıyoruz. İlçemizdeki okulları gezerek kendi okullarını tanıtmak isteyen kişiler olduğunda gelen misafirlere yardımcı oluyoruz. Mümkün mertebe öğrencilerin çok tercih vermelerini istedik. Yani iki üç tercih değil de tercih formu 25 tane okul tercih etme imkânı sunuyor. Geçmişte yaşananları biliyoruz. Zaman zaman dışarıda kalan öğrencilerimiz oluyordu. Az tercih verdiği için herhangi bir yerlere yerleşmeyen çok iyi öğrencilerimiz geçmişte çıktı. İlk üç tercihte aynı tercihleri sunuyor değiştirme imkânları yok ondan sonra diğerlerinde ek tercih döneminde yeni tercih yapma hakkı tanınıyor. Bu tercih sayısı, işin oraya varmamasını sağlamak için, işi başta sıkı tutmak lazım. Bu açıdan velilerimiz ve öğrencilerimizi puanlarının üstünde, kendi puanlarının seviyesinde ve puanlarının altında okul tercihlerini yapmalarını söylemiştik. En son Açık Öğretim Lisesi tercihinde olması öğrencilerimiz açısından faydalı olacaktır. Bunun dışında öğrencilerimizin ilçemizde eğitime devam etmesi tercihimizdir. Fakat dışarıda eğitim görmek isteyen öğrencilerimizi engellemiyoruz. Tercihimiz demin bahsettiğimiz gibi başarı trendi yakalamış bir ilçede başarılı öğrencilerin kalması o ilçenin başarısını daha da artıracaktır. Bu felsefeden yola çıkarak öğrencilerimizin burada eğitimlerine devam etmesi, ilçemizin eğitim kalitesi, eğitim seviyesi ve eğitim kültürünü ileri seviyeye taşımaları tercihimizdir. Solhan’ın en iyi 200-250 öğrencisi Solhan dışındaki okulları tercih ederek gidiyor. Bu felsefeden yola çıkarak öğrencilerimizin burada eğitimlerine devam etmesi; ilçemizin eğitim kalitesi, eğitim seviyesi ve eğitim kültürünü ileri seviyeye taşımaları bizim tercihimizdir. Böylece bir tercih öğrencilerimizde beklentilerimiz vardır. Büyüklerimizden, İlçemizde çok arzuladığımızdan bir fen lisesinin açılması talebimiz var. Gerçekten de Solhan bir fen lisesini hak ediyor. Bu kadar başarı göstermiş, Türkiye ortalamasının üstüne çıkmış bir ilçede fen lisesinin olmaması büyük bir eksikliktir. Diğer illere baktığımızda ilçelerinde fen lisesi olduğunu görüyoruz. İlçelerde özelikle fen lisesi dikkat çekiyor. Bazı başarılı ilçelerde fen lisesi olduğunu görüyoruz. Fen Lisesi olmadığı yerlerde sosyal bilimler liseleri olduğun veya sosyal proje okullarının olduğunu görüyoruz. Biz de kendi ilçemizde fen lisesi veya sosyal bilimler lisesi veya proje okullarının açıklamasını istedik. Fakat şuan için olmadığını varsayarak tercihlerimizi ona göre yapıyoruz.” dedi.

TEOG’daki başarıyı liselerde yakalayamamanın sebebini başarılı öğrencilerin ilçe dışında okuması olduğunu vurgulayan Yanılmaz, “En iyi öğrencilerimiz ilçe dışına gidince haliyle liselerimizde başarı seviyesi özellikle TEOG’a göre çok daha aşağı düşüyor. Biz de bunun farkındayız. Hem lisedeki eğitim kalitesini artırmak hem de bunların standartlarını yukarı çıkarma adına okul idarelerimiz ve biz ilçe milli eğitim müdürlüğü olarak yoğun bir gayret içerisindeyiz. Tırmanma ve yükseliş elbette olacaktır.” şeklinde konuştu.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN