• Dolar Alış / Satış: 8.306 / 8.321
  • Euro Alış / Satış: 9.998 / 10.016
  • BINGOL:
  • Güneş: 5:07
  • Öğle: 12:26
  • İkindi: 16:16
  • Akşam: 19:24
  • Yatsı: 21:03

SOLHAN’DA BERAAT KANDİLİ KUTLANDI

8 Haziran 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
919 defa okundu.
SOLHAN’DA BERAAT KANDİLİ KUTLANDI

Baraat’ın İstılah manasının günahlardan arınmak, Allah’ın rahmetine ve affına kavuşmak, Allah katında berat etmek ve temize çıkmak demek olduğunu söyleyen Aslan; “Bu geceye bereketli ve feyizli bir gece olması hasebiyle mübarek,kulların günahlarının affolunması ve temize çıkmaları sebebiyle berat, kulların ihsana kavuşması sebebiyle rahmet, geceyi iyi değerlendiren kulların seçilerek Salih kulların arasın alınması sebebiyle berat adı verilmiştir.” dedi.

 Ramazan ayının müjdecisi olan Berat Kandili nedeniyle camilere yoğun ilgi oldu. Camileri dolduran vatandaşlar, namız kılıp, dua edip, vaaz ve ilahi dinledi.

Beraat Kandili tüm yurtta olduğu gibi Solhan’da da idrak edildi. Beraat Kandili münasebetiyle Solhan Ulu Cami’sinde mevlüd programı düzenlendi.

Vatandaşlar, “Beraat Kandili, Kur’an-ı Kerim ve Mevlid” özel programı dolayısıyla akşam saatlerin Solhan Ulu Cami’sine gelerek buradaki programa katıldılar.

Cemaatle kılınan akşam namazının ardından Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda, Solhan ilçe Vaizi Fatih Aslan, beraat gecesi ile ilgili bir vaaz verdi.

Dinimizin müminlere ihsan ettiği faziletli gecelerden birinin de Şaban ayının 15. Gecesi olan Berat gecesi olduğunu söyleyen İlçe Vaizi Fatih Aslan; “Berat’ın anlamı: bir kişiden uzaklaşmak, borçtan, ayıptan ve hastalıklardan uzak olmak, kurtulmak ve emin olmak, iki şey arasında ilişki olmamak anlamlarına gelir. İstılahta ise günahlardan arınmak, Allah’ın rahmetine ve affına kavuşmak, Allah katında berat etmek ve temize çıkmak demektir. Bu geceye bereketli ve feyizli bir gece olması hasebiyle mübarek, kulların günahlarının affolunması ve temize çıkmaları sebebiyle berat, kulların ihsana kavuşması sebebiyle rahmet, geceyi iyi değerlendiren kulların seçilerek Salih kulların arasın alınması sebebiyle berat adı verilmiştir. “Apaçık olan kitab’a and olsun ki biz onu (kur’an-ı) mübarek bir gecede indirdik. Kuşkusuz biz uyarıcıyızdır.’’ Müfessirlerin bir kısmı, ayeti kerimede geçen “Mübarek Gecenin’’  Berat gecesi olduğu ve bu gecede  Kur’an-ı Kerim’in topluca dünya semasına indiğini; Kadir Gecesinde ise, bölüm bölüm Rasülüllah (s.a.v)’e nazil olmaya başladığını ifade etmiştir. Bu gecenin mübarek oluşunun sebeplerinden biri de budur.” dedi.

Aslan; “Hz Ali, Hz. Peygamber’in şöyle buyurduğu rivayet ediliyor: “Şaban ayının 15’i geldiğinde gecesini ibadetle geçirin, gündüzünde de oruçlu olun. Allah güneşin batmasıyla dünya semasına tecelli eder ve şöyle der: “Yok mu bağışlanma dileyen, onu bağışlayayım. Yok mu rızık isteyen ona rızık vereyim. Yok mu hasta olan ona şifa vereyim yok mu… yok mu… bu durum sabaha kadar devam eder.” Hz. Aişe şöyle buyurdular “Resulullah (s.a.v)’ı kaybetmiştim dışarı çıktım bir de baktım ki Baki mezarlığından kafasını kaldırmış duruyor. Resulullah (s.a.v) bana dedi ki “sen Allah’ın peygamberinin sana zulmedeceğinden mi korkuyorsun” dedim ki “ya Resulullah (s.a.v) senin diğer hanımlarının yanına gittiğini zannettim.” Resulullah (s.a.v)’de Allah şaban ayının 15. Gecesinde dünya semasına iner kelb kabilesinin koyunlarının tüyleri sayısından daha fazla insanın affeder dedi.” 

BERAT GECESİNİN İHYA EDİLMESİ:

İmam Şafii şöyle dedi; “şu beş gecede duanın kabul olacağı bize ulaştı; Cuma gecesi, iki bayram gecesi, Recebin ilk gecesi ve Şabanın yarısı” şunu ilave etti: “bu geceyle ilgili olarak anlatılanların hepsi mustahaptır” Ata b. Yasir şöyle dedi: ‘’kadir gecesinden sonra, berat gecesinden daha faziletli bir gece yoktur… Ömer b. Abdulaziz den rivayet ediliyor. O basradaki şu mektup’u yazdı ‘’sünnet olan şu gecede geceye sarıl. Şüphesiz Allah bu gecelerde rahmetini saçtıkça saçar.

1-Recep’in ilk gecesi 2- Şabanın 15. Gecesi 3-Ramazan bayramı 4- kurban bayramı.’’

HİKMET VE FAZİLETLERİ

Kuran-ı Kerim’de ve hadis-i şeriflerde şanından bahsedilen berat gecesinin hikmet ve faziletini İslam alimleri beş esasta toplamıştır.

1)    Her mühim iş bu gecede ayrılır. Bazı alimlere göre: beraat gecesi, emirlerin levh-i mahfuzdan istinsahına başlanır, katip melekler bu geceden, bu geceden gelecek seneye müsadif ayın geceye kadar olacak olan vak’aları yazar ve bu işler, kadir gecesi bitirilir.

Rızıklarla alakalı defter Mikail (a.s)’e harpler, zelzeleler, saikalar, çöküntülerle ilgili defter Cebrail (a.s)’e amellerle alakalı defter dünya göğünün sahibi ve büyük melek olan İsrafil (a.s)’e musibetlere ait olan nüsha da Azrail (a.s)’e teslim olunur.

Resulullah (s.a.v): “Allah’u Teala tüm şeyleri beraat gecesinde takdir eder. Kadir gecesi gelince de bu şeyleri sahiplerine teslim eder.’’ buyurmuştur. Beraat gecesinde eceller ve rızıklar: Kadir gecesinde ise hayır bereket ve selametle alakalı işler takdir edilir. Kadir gecesi sayesinde dinin güç-kuvvet bulduğu şeylerin takdir edildiği beraat gecesinde ise o yıl ölecek olanların isimlerinin kaydedilip ölüm meleğine teslim edildiği de söylenmiştir.

2)    Bu gece yapılan ibadetin fazileti çok büyüktür. Bu bakımdan Peygamberimiz (s.a.v) bu gece her zamankinden daha çok ibadet ve taatte bulunmuştur.

3)    İlahi ihsan, feyiz ve bereketle dopdolu bir gecedir. Yeter ki temiz bir niyetle O’na dua ve niyazda bulunalım…

4) Bu gece müminler için af ve mağfiret gecesidir. Ancak tövbe etmedikleri takdirde, bu gece bin af ve mağfiretinden şu kelimelerin istifade edemeyeceğini Hz. Peygamber haber veriyor.

a) Din kardeşlerine karşı devamlı bir kin ve düşmanlık taşıyanlar.

b) Ana ve babasına isyan edenler,

c) Başkalarına zulüm ve haksızlık edenler

d) Zina yapan, namus ve iffete dil uzatanlar,

e) İçki gibi kibir gibi Allah’ın yasakladığı kötülüklere bulaşanlar,

f) Allah’a eş ve ortak koşanlar.

5) Bu gece Hz. Peygamber (s.a.v)’e umumi şefaat hakkı verilmiştir.

BU GECELERDE YAPILMASI GEREKENLER

“Bu geceler; bir başlangıç kabul edilmeli, kültürümüzün güzellikleri olarak kabul etmeliyiz” diyen Aslan, bu gecede yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:

“Nefis muhasebesi: Cenab-ı hakkın Enam suresi 50 ayette: Düşünmez misiniz?’’ Bakara 266. Ayette: umulur ki tefekkür edersiniz ‘’ ayetleri ve peygamberimizin hesaba çekilmeden önce kendinizi hesaba çekiniz’’ hadisi muhasebe’nin önemini ortaya kaymaktadır. ‘’Ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum, Allah’ın benden istekleri nelerdir’’ gibi konular başta olmak üzere hayati meselelerde derin düşüncelere girmeli.

Tövbe istiğfar: Tahrim süresi 8. Ayette ‘’samimiyetle Allah’a (cc) tövbe ediniz.’’ Kuran üzerinde çalışma: Bu çalışma, Kur’an okumayı öğrenme ve öğretme, anlama ve anlatma, yaşama ve yaşatma, düşünme ve düşündürme tarzından çok yönlüdür. Kur’an üzerinde yapacağımız bu ve benzeri çalışmalara bugün her günden daha çok ihtiyacımız vardır. Kur’an bu aylarda nazil olmaya başladığına göre ibadet bilinci içinde Kur’an üzerinde metotlu çalışmalara öncelik vermeliyiz. Nafile ibadetleri çoğaltma: İbadetleri artırmakta şöyle bir yol izlenebilir. Evvela, farz olan namaz ve oruçların vaktinde edalarına önem verilmeli ve kazaya bırakılmamalıdır. Buna rağmen kaza durumu söz konusu olursa ilk fırsatta o yerine getirilmelidir. İkinci olarak, namaz ve oruçla ilgili kazalar tespit edilmeli ve bir yere not edilerek yavaş yavaş ikmal edilmelidir. Sünnetler hariç kazalarla meşgul olmak daha uygun bir yoldur. Üçün olarak; Namaz, oruç ve benzeri nafileleri çoğaltmaya itina gösterilmelidir.

Mali ibadetleri çoğaltma; Öteden beri olgun müminler zekatı bu aylardan birinde, özellikle ramazanlarda vermişlerdir. Sadaka-i fıtır Ramazana has bir mali mükelefiyettir. Mali ibadetler şüphesiz bu ikisinden ibaret değildir. Yedirme, içirme, giydirme, borç verme, hayır müeseselerine yardım etme vs. gibi infak kapsamına giren her davranış mali ibadetlerden sayılır. Hz. Muhammed (s.a.v)’i Daha iyi tanımaya yönelik çalışma; Üç aylarda meydana gelen olayların kahramanı sevgili peygamberimizdir. Mübarek geceler onun hayatında vuku bulan önemli olayların ismi olmuş yüce kitabımız Kur’an bu olaylarda ona nazil olmuştur. Allahın bize örnek insan ve peygamber olarak gönderdiği yine O’dur. O canlı Kur’an’dır. O bizim için iman, İslam, hayat ve cennettir. O’nu tanımadan, bilmeden, öğrenmeden gönlümüze ve önümüze koymadan İslam’ı ve Kur’an-ı tanımak ve yaşamak mümkün olmadığı gibi, ona tabi olup uymadan da Allah sevgisine ermek imkansızdır. Peygamber efendimiz (s.a.v)’e salat ü selamlar getirilmeli; O’nun şefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmeli. Geçmişin muhasebe ve murakabesi yapılmalı ve şimdinin ve geleceğin plan ve programı çizilmeli. Bol bol zikir, evrad ü ezkarda bulunulmalı. Müminlerle helalleşilmeli; onlarla irtibatımız cihetinden rızaları alınmalı. Küs ve dargın olanlar barıştırılmalı; gönüller alınmalı; kederli yüzler güldürülmeli. Dua etmeli; kişi kendine ve diğer mümin kardeşlerine hatta isim zikrederek dualar etmeli. Yoksul kimsesiz, öksüz, yetim hasta sakat, yaşlı olanlar ziyaret edilip, sevgi şefkat, hürmet, hediye ve sadakalarla mutlu edilmeli. Kandil gecesinin akşam, yatsı ve sabah namazları cemaatle ve camilerde kılınmalı. Sahabe, ulema ve evliya türbeleri ziyaret edilmeli; hoşnutlukları alınmalı ve manevi iklimlerinde vesileleriyle hakk’a niyazda bulunulmalı. Vefat etmiş yakınlarımızın, dostlarımızın ve büyüklerimizin kabirleri ziyaret edilmeli, iman kardeşliğine ait sadakati yerine getirilmeli. Hayatta ki manevi büyüklerimizin, ustadlarımızın, anne ve babamızın dostlarımızın ve diğer yakınlarımızın kandilleri bizzat giderek veya telefon, fax yahut e-mail çekerek tebrik edilmeli, duaları istenmeli. Bu kandil gecelerinin gündüzlerinde mümkün olduğunca oruç tutulmalı gecelerinde ise ibadet edilmeli.”

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN