• Dolar Alış / Satış: 17.348 / 17.379
  • Euro Alış / Satış: 18.275 / 18.308
  • BINGOL:
  • Güneş: 4:48
  • Öğle: 12:32
  • İkindi: 16:28
  • Akşam: 19:55
  • Yatsı: 21:49

SOLHAN’DA ‘AÇIK İŞSİZLİK, GİZLİ YOKSULLUK VAR!’

27 Aralık 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1681 defa okundu.
SOLHAN’DA ‘AÇIK İŞSİZLİK, GİZLİ YOKSULLUK VAR!’

Solhan’da işsizlik açık bir şekilde görünürken yoksulluğun gizli olduğu ve özellikle Ramazan aylarında olan yardımlaşmanın kardeşlik ve komşuluk ilkeleri çerçevesinde diğer zamanlarda da yapılması ve İşkur alımlarında eşitlik değil adalet ilkesinin hayata geçirilmesi bekleniyor.

Manevi değerlere bağlı ve muhafazakâr olarak bilinen bir kent olan Solhan’da yardımlaşmanın Ramazan ayları dışında yeterince olmadığı ve ilçede açık işsizlik, gizli yoksulluk olduğu belirtiliyor.

İşsizlik ve yoksulluk ile İşkur alımları hakkında düşüncelerini dile getiren vatandaşlar, beklentileri şöyle aktardılar:

Solhan; manevi değerlere bağlı ve muhafazakâr bir ilçe olduğundan özellikle Ramazan aylarında muhtaç ve yoksullara yardımlar yapılmaktadır. Ramazan aylarında yapılan bu yardımlar ile belki bir sonraki ay da geçim yapılabilirken ancak yıl boyunca bu yardımlar ile yoksulluğun giderilmediği ortadadır. Bunların yanında Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile Sivil Toplum Örgütleri tarafından da muhtaçların ihtiyaçlarına cevap verilmeye çalışılsa da bu da tam anlamıyla ihtiyaçlara cevap vermemektedir. Çünkü Solhan’da işsizlik oranı yüksektir. Yüksek olan işsizlikte yoksulların ihtiyaçlarını karşılamaları için sosyal yardımlar yeterli olmamaktadır. Yoksulluğa kısmen de olsa cevap verilmesi için Ramazan aylarında olan yardım hassasiyetinin diğer aylarda da olması ve kardeşlik ile komşuluk hukukunun bir aya sığdırılmadan devam etmesi gerekir. Birlik ve beraberlik içinde yaşamak için imkânı olanın ihtiyaç sahibinin yanında olması ve inancı gereği sorumluluk içinde davranması beklenmektedir.

‘AÇIK İŞSİZLİK, GİZLİ YOKSULLUK VAR!’

Solhan’da yardımlaşmanın Ramazan ayları dışında yeterince olmadığı ve ilçede açık işsizlik, gizli yoksulluk olduğu belirtiliyor. İşsizlik olan ilçede İşkur vasıtasıyla kısmi istihdam yapılsa da bunun da özellikle kura yolu ile yapılması bazı hanelere iki maaşın girmesine sebep olurken bazı hanelerde yine çalışan olmamaktadır.

Solhan Kaymakamlığı, Solhan Belediyesi, Milli Eğitim Müdürlüğü, Müftülük ve Orman İşletmede zaman zaman İşkur vasıtasıyla dönemlik de olsa istihdam olanağı sağlanıyor. Yılda 300’ü aşkın kişi İşkur vasıtasıyla 6 veya 9 aylığına çalışma imkânı buluyor. Bu imkânın İşkur’a kayıtlı işsiz olması şartı ve genellikle kura ile belirlenmesi ile eşitlik sağlanmış olsa da adalet tesis edilmiş olmuyor. Herhangi bir yerde çalışan şahsın eşi çalışmadığında İşkur’a kayıtlı olup kuraya tabi olabiliyor ve kura sonucu istihdam da edilebilir. Ancak bir başka hanede eşlerin ikisi de çalışmadığından kura sonucu eğer isimleri çıkmazsa bu hane yine yoksullar sınıfında yerinde saymış olacak. Burada beklenen İşkur’a kayıtlı işsizlerin sosyal inceleme sonucu evde hiç çalışanın olmadığı ve haneye hiçbir gelirin girmediği kişilere öncelik verilmesi ve kura dahi olsa bu kişiler arasında çekilmesi adil gelire tabi tutulmalarına imkân sunacaktır. Yetkililerin bir haneye birden fazla gelir getirilmesinden ziyade öncelikle her haneye asgari ücret de olsa bir gelirin gelmesi için uygulamaların yapılması işsizliği azaltma gayreti ile yoksulluğa da çözüm getirmiş olacaktır.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN