• Dolar Alış / Satış: 15.921 / 15.949
  • Euro Alış / Satış: 16.743 / 16.773
  • BINGOL:
  • Güneş: 4:57
  • Öğle: 12:25
  • İkindi: 16:19
  • Akşam: 19:34
  • Yatsı: 21:18

SOLHAN’DA 6 MERA KİRAYA VERİLECEK

25 Mart 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1410 defa okundu.
SOLHAN’DA 6 MERA KİRAYA VERİLECEK

İl Mera Komisyonu tarafından 2019 Yılı Otlatma Sezonu için ihtiyaç fazlası olarak belirlenen 41 (kırkbir) adet mera, göçerlere mevsimlik hayvan otlatmaları amacıyla kiraya verilecek. Kiraya verilecek 41 mera alanından 6’sı Solhan’da yer almaktadır.

Bingöl İl Mera Komisyonu Başkanlığından 2019 Yılında Kiraya Verilecek Yayla ve Meraların Listesi yayımlandı. Bingöl merkez ve ilçelerde toplam 41 yaylanın yer listede Solhan’da ise 6 yayla yer aldı.

Bingöl Valiliği İl Mera Komisyonu tarafından 2019 Yılı Otlatma Sezonu için ihtiyaç fazlası olarak belirlenen 41 (kırkbir) adet mera göçerlere mevsimlik hayvan otlatmaları amacıyla kiraya verilecektir.

Meraların kiralanması ile ilgili Bingöl Valiliği web sitesinde yer alan duyuruda; “2019 Yılı Otlatma Sezonunda mera, yaylak ve otlakların kullanılması ve uyulması gereken hususlar 02.01.2019 tarih ve 2019/1 Nolu Valilik Genel Emri ile belirlenmiş olup, 4342 Sayılı Mera Kanunu ve Mera Yönetmeliği hükümleri uyarınca mera, yaylak ve kışlaklarda her türlü kiralama işlemleri ve otlatma planlarının uygulanması İl Mera Komisyonunca yürütülmektedir. Belediye Başkanlıkları ve Muhtarlıkların kiralama yetkisi bulunmadığından kiralama yapmaları durumunda haklarında 4483 Sayılı Kanuna istinaden yasal işlem başlatılacaktır. Göçerler kiraladıkları mera, yaylak ve otlağa İl Mera Komisyonundan alınan kiralama belgesinde belirtilen cins ve miktardan farklı nitelik ve sayıda hayvan getirmeyecekler, kiraladıkları yeri ücret karşılığında başkalarına kiraya vermeyeceklerdir. İl Mera Komisyonundan kiralama işlemi yapmadan izinsiz hayvan otlatan ve 2019 yılında çeşitli sebeplerle kiralamaya kapalı olan yerlerde otlatma yaptıkları tespit edilen sürü sahipleri ile kiralanan meranın otlatma kapasitesinden fazla sayıda hayvan getiren ve kiraladıkları yeri ücret karşılığında başkalarına kiraya verdikleri tespit edilen göçer sürü sahiplerine her hayvan için otlatma bedelinin 3 katı idari para cezası kesilecek (3 x 70 TL/BBHB= 210 TL/BBHB) ve otlatma kapasitesini aşan hayvanlar derhal meradan tahliye ettirilecektir. Mera kiralaması yapan sürü sahiplerinin bu ihlallere devam ettiğinin tespiti halinde izin belgeleri veya sözleşmeleri iptal edilecek ve söz konusu meradan tahliyeleri sağlanacaktır.” ifadelerine yer verildi.

KİRALAMALAR NASIL OLACAK?

Duyurunun devamında şu ifadelere yer verildi: “Yerli göçerlerin ikamet ettikleri (otlatma hakkının bulunduğu) yerleşim yerine İl içi veya İl dışından satın alarak hayvan getirmeleri halinde; bulunduğu yerleşim yeri için, Nisan Ayı sonuna ait Hayvancılık Bilgi Sistemine kayıtlı güncel hayvan sayısını belirten belge ile satın aldığı hayvanların noter satış belgesini yapılan kontrollerde ibraz etmeleri gerekmektedir. Yapılan kontroller sonucu başkasının hayvanını kendi uhdesine alıp mera, yaylak ve otlaklarda otlattığı tespit edilenlere her hayvan için 70 TL/BBHB idari para cezası kesilecek ve üzerlerine aldıkları hayvanlar derhal meradan tahliye ettirilecektir. Mera, yaylak ve otlakları kiralayan sürü sahiplerinin yanlarında getirdikleri çoban ve göçerleri İl Mera Komisyona bildirmeleri ve bu şahıslar için çoban ve göçer tanıtım kartı almaları (10 yaşından büyük çocuklar ve kadınlar dâhil) zorunludur. Mera, yaylak ve otlaklarda bulunan çoban ve göçerlerin bildirilmemesinden merayı kiralayan sürü sahibi sorumlu tutulacaktır. Komisyona ismi bildirilmiş olan şahıslardan ve verilen kimlik kartlarının ilgilinin üzerinde bulunmamasından merayı kiralayan sürü sahibi sorumludur. İhaleye katılacak kişiler ihale şartnamesini İl  Tarım ve Orman Müdürlüğü, Çayır Mera ve Yem Bitkileri Şube Müdürlüğünden ücretsiz olarak temin edebilirler. İstenen belgeler; birlik üyeliği, hayvancılık bilgi sistemi kaydı, vukuatlı nüfus kayıt örneği (aynı adreste ne zamandan beri ikamet ettiği yazılacak), geçici teminat makbuzu, noter tasdikli taahhütname İhaleler Bingöl İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Toplantı Salonunda Mera İhale Komisyonu huzurunda yapılacaktır. Komisyon İhaleyi yapıp yapmamakta serbesttir. Kiralama İhalesine çıkarılan mera ve yaylalara ait liste ektedir.”

Kiraya verilecek 41 mera alanından 6’sı Solhan’da yer almaktadır. Solhan’da yer alan meralar; Mutluca-Kandil Yaylası, Mutluca- Mihran ve Şeik, Boğlan-Terazin, Boğlan-Avgani, Boğlan-Gahuran, Boğlan-Musadüzü

Haber:Mehmet Selim Bildik

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN