• Dolar Alış / Satış: 8.836 / 8.851
  • Euro Alış / Satış: 10.336 / 10.355
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:02
  • Öğle: 12:20
  • İkindi: 15:43
  • Akşam: 18:17
  • Yatsı: 19:43

SOLHAN’DA 43 MÜLTECİ YAKALANDI

25 Aralık 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
809 defa okundu.
SOLHAN’DA 43 MÜLTECİ YAKALANDI

Türkiye’ye giriş yapan 40’ı kaçak yollarla toplamda 43 yabancı uyruklu şahıs Solhan’da yakayı ele verdi. Yakalanan şahıslardan 3’ü serbest bırakılırken 1’inin tutuklandığı 39’unun ise işlemlerinin devam ettiği öğrenildi.

İstanbul’a gitmek isteyen 43 kişi İstanbul denilerek Solhan’da indirildi.

3’ü yasal (Sri Lanka uyruklu), 40’ı kaçak (Afganistan uyruklu) kişiler, insan kaçakçıları tarafından ’İstanbul’a geldik’ denilerek Solhan’da indirildi. İlçe merkezinde gezen ve dikkatleri üzerine çeken 43 kişi, vatandaşın ihbarı üzerine polis ekipleri tarafından gözaltına alındı.

İlçe Emniyet Müdürlüğü, 43 şahıstan 3’ünün Sri Lanka, 40’ının da Afganistan vatandaşı olduğunu tespit etti. Sri Lankalı 3 kişi, girişlerinin yasal olduğundan yapılan işlemlerin ardından serbest bırakıldı.

Öte yandan, 40 Afganın 39’u hakkındaki işlemler devam ederken, bir Afganın üzerinden 1.400 gram Saf Afgan esrarı çıktı. Üzerinde esrar çıkan Afgan’ın yapılan soruşturmanın ardında tutuklandığı öğrenilirken aynı gün yol kenarında vatandaş tarafından fark edilen bir sırt çantasında zulalanan toplam 3.150 Gram saf Afgan esrarının da ele geçirildiği öğrenildi.

MÜLTECİLER İÇİN BİR MERKEZ YAPILMALI

Bu yıl farklı zamanlarda Solhan’da çok sayıda mülteci yakalandı. Daha önce yakalanan mülteciler Solhan Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü eski kapalı salonunda tutulup STK ve vatandaşlarca ihtiyaçlarına cevap verilmeye gayret edilmişti. Son yakalanan mültecilerin İlçe Emniyet Müdürlüğü Polis Karakolu’nda tutuldukları öğrenildi. Mültecilerin Polis Karakolu’nda tutulmasının doğru olmadığını belirten vatandaşlar, Solhan’da geniş bir alanın belirlenmesi gerektiğini ifade edip banyo ve lavaboları ile yaşam koşulları iyi olabilecek bir mekânın olması gerektiğini ifade ettiler.

Polis Karakolu’nun uzun süre mültecilerin barınması için uygun bir yer olmadığını belirten vatandaşlar, Solhan’da kamp özelliğinde olabilecek ve kalan mültecilerin ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir mekânın ayarlanmasının hem mülteciler hem de vatandaşlar ile kamu kurumları açısında önemli olduğunu belirttiler.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN