• Dolar Alış / Satış: 8.624 / 8.64
  • Euro Alış / Satış: 10.307 / 10.326
  • BINGOL:
  • Güneş: 4:45
  • Öğle: 12:30
  • İkindi: 16:26
  • Akşam: 19:54
  • Yatsı: 21:47

Solhan’da 28 Nisan Anma Programı?

5 Mayıs 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1776 defa okundu.
Solhan’da 28 Nisan Anma Programı?

Solhan’da 1991 yılında terör örgütü PKK tarafından Öğretmenevi Lokali’ne düzenlenen saldırıda öldürülen dört kamu görevlisi için Solhan Halk Eğitim Merkezi Gazi Behçet Tufan Turan Konferans Salonu’nda anma töreni düzenledi.

 Solhan’da 1991 yılında PKK tarafından Öğretmenevi Lokali’ne yapılan saldırı sonucu şehit edilen Dönemin Kaymakamı Ersin Ateş, Cumhuriyet Savcısı Mehmet Türksever, Orman İşletme Şefi Ahmet Yenen ve Orman Muhafaza Memuru Fevzi Kaplan için Solhan Kaymakamlığı tarafından anma programı düzenlendi.

28 Nisan 2014 Pazartesi günü saat 10.00’da Hükümet Konağı Bahçesindeki Atatürk Büstüne çelenk sunumunun akabinde, İstiklal Marşı’nın okunması ve saygı duruşu ile anma programı başladı. Çelenk sunma töreninin ardından İlçe Halk Eğitim Merkezi Gazi Hakim Behçet Tufan Turan Konferans Salonu’nda devam eden anma programına; Solhan Kaymakamımız Şeref Aydın Garnizon Komutanı Jandarma Yüzbaşı Mustafa Özdemir, Solhan Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız, Cumhuriyet Başsavcısı Yusuf Sağlam, Solhan İlçe Hâkimlerinden Dilek Öner, Özgür Keskin, kurum amirleri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda şehitlerin özgeçmişleri slâyt olarak sunulmasından sonra Şehit Kaymakam Ersin Ateş Ortaokul öğrencilerinden Seher Tan, "Rahat Uyu Şehidim" adlı şiiri okuduktan sonra 28 Nisan anısına özel hazırlanmış sunum gösterimi yapıldı.

“Bu Elim Hadisede Hedefin İlçe Kaymakamı Merhum Ersin Ateş Olduğu Açıktır”

Olayın yaşandığı gün ile ilgili ilçe halkından edindiği bilgi ve izlenimleri katılımcılar ile paylaştı Solhan Kaymakamı Şeref Aydın, "Bundan tam 23 yıl önce bugün bu acı hadise cereyan etmiştir. Bu menfur saldırıda Solhan Kaymakamı Ersin Ateş, Solhan Cumhuriyet Savcısı Mehmet Türksever, Orman Şefi Ahmet Yanen ve Orman Muhafaza Memuru Fevzi Kaplan şehit olmuşlardır. Kendilerini rahmetle anıyoruz. Ruhları şad olsun.” dedi.

 

Olayda yedi kamu görevlisinin de yaralandığı hatırlatan Kaymakam Aydın; “Bu olayda terör örgütünün amacı bellidir;  Solhan halkını sindirmek, ümitsizliğe, yılgınlığa sevk etmek ve devlete olan güvenini zedeleyip kendi safına çekmektir. Bu dönemde Tüm bölgede terör saldırıları giderek artmıştır. Yükselen terör nedeniyle çok sayıda vatandaşımız, güvenlik görevlisi ve kamu görevlisi şehit edilmiş, yaralanmış, vatandaşlarımızın birçoğu yerini yurdunu terk etmek zorunda kalmıştır. Bu elim hadisede hedefin ilçe kaymakamı merhum Ersin Ateş olduğu açıktır. Diğer kamu görevlilerinin şehit olmaları ya da yaralanmaları o esnada ilçe kaymakamıyla birlikte memurlar lokalinde bulunmalarından dolayı olmuştur.” İfadelerini kullandı.

“Süreci Baltalamak İsteyenler, Kararlılığımızı Etkilememelidir”

O güne kadar Solhan Halkı’nın teröre hiçbir şekilde prim vermediği için özellikle hedef seçildiğini ifade eden Kaymakam Aydın; “Bu kalleş saldırıda devletin sinir uçlarına dokunma amaçlanmış, bu şekilde devletin yanlış reaksiyon göstermesi tasarlanmıştır. Devletin vereceği yanlış tepkiler sözde ihanet şebekesinin ekmeğine yağ sürecekti. Böylece vatandaş devletten soğuyacak ve örgüte yönelecekti.  Fakat Solhan halkı hiçbir şekilde teröre boyun eğmemiş, büyük bedeller ödemek pahasına da olsa devletine olan bağlılığını ve inancını muhafaza etmiş ve terörle mücadeleye çok ciddi katkı sunmuştur.  Sonuç ortada! Solhan halkı bu zor ve çetin sınavdan başarıyla geçmiş, bugün devletine güvenerek ve kararlı adımlarla kendi geleceğini inşa etmektedir. Solhan, inançlı insanların cebir ve şiddetle asla sindirilemeyeceğinin çarpıcı bir örneğini bir kez daha göstermiştir. Bu anlamlı etkinliği icra etmek her şeyden önce bir vefa borcumuzdur. Kardeşler arasına nifak sokanların planlarını bozmamız elzemdir. Bugün burada bulunmamızın bir amacı da şehitlerimizi anmanın yanı sıra tarihin bize yüklediği ödev ve sorumluluklarımızı bir kez daha dile getirmektir. Türkiye Cumhuriyeti uluslararası arenada ön plana çıktıkça ülkenin önünü kesmek isteyenlerin artacağı da muhakkaktır. İşte bunu hatırda tutarak, her şeyden önce birlik beraberliğimizi güçlendirmeliyiz. Geçen birkaç yıllık zaman zarfında Devletimizin üzerinde çalıştığı çözüm sürecine vatandaşlarımızın destek verdiği, buna sahip çıktığı görülmektedir. Hepimize bu sürecin güzel neticelere varması için sorumluluklar düşmektedir. Süreci baltalamak isteyenler olacaktır. Ancak bu bizim kararlılığımızı etkilememelidir. Tüm bireylerin kendini özgür hissettiği, temel hak ve hürriyetlerin güvence altına alındığı, kimsenin ötekileştirilmediği bir ülkede kimsenin birliğimize kastetmeye cesareti olmayacağı aşikârdır. Elbette ne yapsak da Sezin’in, Ertuğrul’un, Çağatay’ın ve nicelerinin babasız büyümelerinin telafisi olamayacak, yaşanmış acıların izlerini silemeyecek. Temennimiz; Sezinler, Ertuğrullar, Çağataylar terörden dolayı babasız büyümesin, Güzelim Türkiyem her yeni güne şehit haberleriyle uyanmasın. Terörün her türlüsüne lanet olsun! Binlerce kez lanet olsun! Ancak kardeşlik seslerinin daha gür çıktığı bu günlerde lanet okumaktan daha fazlasını yapmanın hepimizin boynumuzun borcu olduğuna inanıyorum.” Şeklinde konuştu.

İlçe Halk Eğitim Merkezi Gazi Hakim Behçet Tufan Turan Konferans Salonu’ndaki program, Kaymakam Aydın’ın konuşmasının akabinde Elbaşı Köyü Camii İmam Hatibi Hikmet Tümen tarafından Kuran-ı Kerim okunarak sona erdi. Aynı gün ikindi namazı mütakiben Solhan Ulu Cami’inde şehitler anısına Mevlit okutularak anma programı tamamlandı.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN