• Dolar Alış / Satış: 8.287 / 8.302
  • Euro Alış / Satış: 10.073 / 10.091
  • BINGOL:
  • Güneş: 5:02
  • Öğle: 12:25
  • İkindi: 16:17
  • Akşam: 19:28
  • Yatsı: 21:10

SOLHAN’DA 23 NİSAN KUTLANDI

28 Nisan 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
2598 defa okundu.
SOLHAN’DA 23 NİSAN KUTLANDI

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Bingöl’de tören ve çeşitli etkinliklerle kutlandı. Çocukların doyasıya eğlendiği etkinlikler, renkli görüntülere sahne oldu.

 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Solhan’da düzenlenen tören ve etkinliklerle kutlandı.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları, 23 Nisan 2015 Perşembe günü saat: 09.00’da Hükümet Konağı önündeki Atatürk Büstü’ne çelenklerin sunulmasıyla başladı. Çelenk sunma programından sonra 23 Nisan coşkusuna, İlçe Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü’nün kapalı spor salonunda devam edildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın akabinde Solhan Kaymakamı, İlçe Garnizon Komutanı ve Belediye Başkanı tarafından katılımcıların ve çocukların bayramı kutlandı.

23 Nisan etkinlikleri programına, Solhan Kaymakamı Şeref Aydın, İlçe Garnizon Komutanı Binbaşı Mustafa Özdemir, Solhan Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız, İlçe Milli Eğitim Müdürü Fevzi Aktaş, kurum amirleri, öğrenci velileri, çok sayıda vatandaş ve öğrenciler katıldı.

23 Nisan programında Yüzenada Anaokulu, Yeşilova Anaokulu ve 28 Ağustos Anasınıfı minik öğrencilerinin gösterileri izleyenler tarafından büyük alkış topladı.

“DÜNYADA ÇOCUKLARINA BAYRAM HEDİYE EDEN İLK VE TEK ÜLKE TÜRKİYE’DİR”

Günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yapan 28 Ağustos İlkokulu Müdür Yardımcısı Mehmet Özer, “Dünyada çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı bütün dünya ile paylaşan ilk ve tek ülke Türkiye’dir. Bugünü milletçe büyük bir coşkuyla kutlamaktayız. Büyük Önder Atatürk öncülüğünde, milli egemenliğin temelleri, Amasya Genelgesi’nde belirtilmiş olup, Erzurum ve Sivas Kongreleri’nde halkın iradesi doğrultusunda karar alınmış ve Türkiye Büyük Millet Meclisi 23 Nisan 1920’de Ankara’da açılmıştır. Bu temel Çanakkale’de ülkemizin geleceği olan, o zamanın okumuşunun, yazmışının ve bilim ehli insanların da aralarında bulunduğu 250 bin insanımızın şehit olduğu, insanlıktan nasibini almamış, yırtıcılıkta sırtlanları geçmiş toplumların, ‘bir damla petrol, bir damla kan’ anlayışına karşı inşa edilmiştir. 23 Nisan, ulusun yönetme yetkisini kullanmaya başladığı gündür. O tarihten sonra ülkenin yönetimi ile ilgili kararlar bu meclis tarafından alınmış ve Ulusal Kurtuluş Savaşımız bu meclis tarafından başarıyla yönetilmiştir. Bizler bu vatanın bekçileri ve emanetçileriyiz. Bu ülkenin gerçek sahipleri, ancak yarınımız olan çocuklardır. Bu nedenle bizler de korumakla mükellef olduğumuz emanetimize gözümüz gibi bakmalı ve yarının yetişkinleri olan çocuklarımıza da bu bilinci şimdiden aşılayarak emaneti yarınlara taşımalıyız. Çocuklarımızı; milli ve manevi değerlere bağlı, akıl ve bilimin ışığında tarihini bilen, ufkunu gören ve adımlarını buna göre atan bireyler olarak yetiştirmek, en büyük görevimiz ve sorumluluğumuzdur.” İfadelerini kullandı.

ŞİİRLER OKUNUP, OYUNLAR SERGİLENDİ

28 Ağustos İlkokulu Müdür Yardımcısı Mehmet Özer’in konuşmasından sonra öğrenciler tarafından günün anlam ve önemliyle ilgili şiirler okundu.

28 Ağustos Ortaokulu öğrencilerinin ‘Ankara Havası’ gösterisi, Yüzenada Anaokulu miniklerinin Ront gösterisi, Yeşilova Anaokulu öğrencilerinin Semazen gösterisi, 28 Ağustos İlköğretim Okulu öğrencilerinin kına gecesi, Ront gösterisi, Roman Havası gösterisi, Damat Halayı gösterisi, Jimnastik gösterisi ve cüce oyunu gösterisi, okullar arasında ‘çuval ve yumurta taşıma yarışmaları’, müzik öğretmeni Erhan Korkmaz’ın öğrencilerle birlikte hazırladığı ‘Koro ve Solo Müzik’ etkinliği ve 28 Ağustos İlkokulu öğrencileri tarafından ‘Folklor’ gösterileri sergilendi. Büyük emek harcanıp, hazırlanan gösteriler katılımcılar tarafından büyük beğeni topladı.

DERECEYE GİRENLERE ÖDÜLLER VERİLDİ

Okullar arasında 23 Nisan konulu; kültür, sanat ve sportif faaliyetlerde dereceye giren öğrencilere çeşitli hediyeler verildi.  Yapılan yarışmalarda dereceye girenler ödüllerini Solhan Kaymakamı Şeref Aydın, İlçe Garnizon Komutanı Binbaşı Mustafa Özdemir, Solhan Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız ve protokol üyelerinin elinden aldılar.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı programı, protokol üyelerinin yarışmalarda dereceye giren öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektirmesiyle son buldu. Tören sonrasında Solhan Kaymakamı Şeref Aydın, törende emeği geçen herkese teşekkür etti.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN