• Dolar Alış / Satış: 13.774 / 13.799
  • Euro Alış / Satış: 15.55 / 15.578
  • BINGOL:
  • Güneş: 7:14
  • Öğle: 12:20
  • İkindi: 14:48
  • Akşam: 17:04
  • Yatsı: 18:36

SOLHAN’DA 23 NİSAN KUTLANDI

25 Nisan 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1547 defa okundu.
SOLHAN’DA 23 NİSAN KUTLANDI

Tüm ülkede olduğu gibi Solhan’da da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlaması yapıldı. Programda konuşan Kaymakam Okumuş, “Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, bu ad altında dünyada kutlanan ve çocuklara armağan edilen tek bayramdır.” dedi.

Tüm ülkede olduğu gibi Solhan’da da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlaması yapıldı.

Solhan Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü Sentetik Çim Sahada yapılan kutlamaya Solhan Kaymakamı Fatih Okumuş, Solhan Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız, İlçe Jandarma Komutanı Gökhan Erer, Cumhuriyet Savcısı İzzettin Bozkuş, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali İhsan Yanılmaz, Şube Müdürleri, Kurum Amirleri, Okul idarecileri, öğretmenler, öğrenciler ve öğrenci velileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Saygı duruşu ve akabinde İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Solhan Kaymakamı Fatih Okumuş günün anlam ve önemine binaen bir konuşma yaptı.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutlayarak konuşmalarına başlayan Solhan Kaymakamı Fatih Okumuş, “Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 99’uncu yıl dönümü… Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, bu ad altında dünyada kutlanan ve çocuklara armağan edilen tek bayramdır. Çocuklara bu bayramın hediye edilmesi vesilesiyle aslında Atatürk’ün milletimizin çocuklarına, geleceğimizin teminatı olan siz çocuklara ne kadar önem verdiğinin açık nişanesidir. Zaten Atatürk, çocuklarla ilgili ‘Sizler; geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız.’ diye söylemiştir. Ulusal egemenlik de şudur; ulusal egemenlik, devleti yönetme kudretinin kaynağıdır. 23 Nisan 1920’ye kadar devleti yönetme gerekçesi, meşruiyeti, sebebi vesilesi, aracı unsur bizatihi padişahtı. Bir saltanattı, bir sülaleydi, bir zümreye dayalıydı. Her ne kadar 1876 ve 1908’de bu ülke meclis görmüşse de meclisi gerçek anlamda 23 Nisan 1920 itibariyle yaşamıştır. Çünkü tepesinde padişahı tanımayan, bütün egemenliği, ulusal egemenliği yani kanun yapma, idare etme, temsil etme kudretini bir kişiden, zümreden, makamdan alarak bütün vatandaşlara hediye etmiştir Gazi Mustafa Kemal Atatürk. Bu vesile ile bu bayramın siz çocuklara, biz vatandaşlara hediye edilmesinde emeği geçen, orada aziz kanını toprağa akıtan şühedamızı, gazimizi; rahmet, minnet, şükranla anıyorum. Sizlerin de bu vesile ile meclisimizin 99’uncu yılını idrak ettiğimiz bu bayramı, ulusal egemenlik çocuk bayramınızı en içten dileklerimle kutluyorum.” ifadelerini kullandı.

DERECEYE GİRENLER ÖDÜLLENDİRİLDİ

Öğrenciler tarafından sergilenen oyunların ardından 23 Nisan etkinlikleri kapsamında yapılan yarışmalarda dereceye giren öğrenciler ödüllendirildi. Öğrenciler arasında yapılan çuval yarışı, kaşıkta yumurta taşıma yarışı, 4×100 bayrak yarışı, halat çekme yarışmalarında dereceye giren öğrencilerin ödülleri Solhan Kaymakamı Fatih Okumuş tarafından verildi. Bingöl’de yapılan Kulüpler arası halk oyunları minikler kategorisinde en iyi performans sergileyen Solhan Halk Eğitim Merkezi Folklor ekibin ödülü ise Solhan Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız tarafından verildi.

Program, Folklor ekibinin gösterisiyle sona ererken kapanışta vatandaşlar öğrencilerle halay çektiler. Tören sonunda Kaymakam Okumuş, törende emeği geçenlere teşekkür etti.

Haber: Abdulhamit Bildik

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN