• Dolar Alış / Satış: 9.481 / 9.498
  • Euro Alış / Satış: 10.998 / 11.018
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:32
  • Öğle: 12:13
  • İkindi: 15:10
  • Akşam: 17:32
  • Yatsı: 18:59

SOLHAN’A ÜÇ BAŞARI ÖDÜLÜ

Bingolonline
4 Ocak 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1612 defa okundu.
SOLHAN’A ÜÇ BAŞARI ÖDÜLÜ

Bingöl Tavz Kültür Sanat ve Kalkınma Derneği (Tavz – Der) tarafından düzenlenen “7. Bingöl Başarı Ödülleri Gecesi’nde 9 dalda başarı ödülü verildi. 9 dalda verilen başarı ödüllerinden 3’ü Solhan’a verildi.

Bingöl Üniversitesi Kongre Merkezi’nde düzenlenen geceye, Bingöl Valisi Yavuz Selim Köşger, Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi, İl Emniyet Müdürü Süleyman Pamuk, Bingöl Üniversitesi Rektör vekili Prof. Dr. Abdurrahman Gül, Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı, kurum müdürleri, STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan TAVZ-Der Başkanı Murat Soysal, “Tavz-Der olarak kurulduğumuz günden beri ‘İnsanın En hayırlısı, insanlara hizmet edendir’ anlayışıyla faaliyetlerimize devam ediyoruz. Gençlik organizasyonları, sosyal, sportif, kültürel faaliyetler ve eğitimle ilgili çalışmalarımızı, ‘Ölümün ötesindeki hayata birer yatırım’ ve ‘sadakayı cariye’ olarak görüyoruz. Çalışmalarımızı ibadet aşkıyla yapmamızın sebebi budur” dedi.

Derneğin yereldeki sorunlarla mücadele etmeyi kendisine misyon edildiğini kaydeden Soysal, şunları söyledi: “Nitekim TAVZ-DER gibi gönüllü kuruluşların büyük çabasıyla huzurlu bir şehir olmasında büyük katkısı olduğunu düşündüğümüz ilimizde iyinin, güzelin, doğrunun ve faydalı olanın hâkim olması yönündeki çabamız artarak devam edecektir.”

“BİNGÖL İLİM İRŞAD MEDRESESİ KURMA KARARI ALDIK”

İlim ve ahlaktan yoksun bir gençliği, ‘kibrit çakılmayı bekleyen benzin tankeri’ olarak nitelendiren Soysal, “İyi yetişmiş, sorumluluğunun bilincinde olan bir nesil ise bir milletin yarınları için en değerli kazanç olduğu su götürmez bir gerçektir. Tam da bu noktada Bingöl’ümüz, daha yaşanabilir bir kent nasıl olabilir?  Kaygısını yaşayanların mücadelesine, gayretine nasıl bir katkı sunabiliriz düşüncesiyle ‘Bingöl İlim İrşad Medresesi’ kurmaya karar verdik. Medresenin şükür ki işlemleri tamamlandı. Nasip olursa ilkbaharda kazmayı vuracağız” diye konuştu.

VALİ KÖŞGER: “SİVİL TOPLUM KURULUŞLARIMIZ OLDUKÇA ETKİLİ”

Gecede bir konuşma yapan İl Valisi Köşger ise, demokratik gelişmiş toplumların vazgeçilmezlerinden birisinin sivil toplum kuruluşları olduğunu söyledi.

Vali Köşger, “Bir toplumun, demokraside ne kadar geliştiğini anlamak için o toplumdaki sivil toplum kuruluşlarının ne kadar etkili olduklarına bakmak lazım. Bingöl’de memnuniyetle ifade ettiğim bir şey de şudur, sivil toplum kuruluşlarımız oldukça etkili. Nicel acıdan belki yeterli değil ama nitel açıdan oldukça yeterli sivil toplum kuruluşlarımız var. Demokratik toplumlarda sivil toplum kuruluşlarının fonksiyonu, misyonu; baskı grupları oluşturmak, hedefledikleri yada fayda umdukları hususlarda, genel idareyi, yerel idareyi yönlendirmek ve fayda umdukları hususları gerçekleştirmektir. Tavz Derneği, yerel idareyi, merkezi idareyi harekete geçirmenin ötesinde kendisi inisiyatif alarak bir takım faaliyetler yapıyor. Bundan dolayı Tavz-Der’in yöneticilerini, ekibini ve tüm Tavzlıları tebrik ediyorum” diye konuştu.

ÖDÜLLERİN ÜÇÜ SOLHAN’A

Yapılan konuşmaların ardından 9 dalda başarı ödülü dağıtıldı. Sivil toplum dalında yılın STK`sı Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası (Bingöl TSO) seçildi. Bingöl TSO’nun ödülü Vali Köşger tarafından oda başkanı Erkan Çalbay’a takdim edildi.

Yılın eğitim kurumu, Solhan Şehit Kaymakam Ersin Ateş İlköğretim Okulu seçilirken, yılın öğretmeni Karlıova Ciligöl İlköğretim Okulu öğretmeni Hüsniye Kuzu seçildi.

Yılın Bilim Ödülü Doç. Dr. Ramazan Solmaz’a verilirken diğer ödüller ise şu şekilde sıralandı: Yılın girişimcisi ödülü Solhanlı genç girişimci Enes Akgül’, yılın kültürel çalışması da Solhanlı genç girişimci Selahattin Kaya’ya, yılın kamu kurumu ödülü Genç Kaymakamlığı-Kaymakam Abdullah Köklü’ye, Yılın Yatırım ödülü Lizaz Reçel Fabrikası adına Süheyl Tuğ’a, Yılın Projesi ödülü Murat Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesi ile Elazığ Bölge Müdürü Ziya Polat’, Dernek Onur Ödülü de Tahsin Gül’e verildi.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN