• Dolar Alış / Satış: 8.568 / 8.583
  • Euro Alış / Satış: 10.092 / 10.11
  • BINGOL:
  • Güneş: 5:53
  • Öğle: 12:24
  • İkindi: 15:54
  • Akşam: 18:33
  • Yatsı: 20:00

Solhan’a Doğalgaz Gelecek Mi?

14 Nisan 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1463 defa okundu.
Solhan’a Doğalgaz Gelecek Mi?

Nüfusu 10 Bin’in üzerinde olan ilçelere doğal gaz verilmesi ile ilgili 2013 yılında yapılan duyuru sonucunda Solhan’da müracaat olmadı. 2014 yılında Doğalgaz talebi için ek süre verilirken Solhan’da başvuru yapılmayacağı şimdiden gündeme gelmiş durumdadır. Peki; Solhan’da Başvuru Yapılacak Mı?

 Doğalgaz İçin Bir Şans Daha

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı tarafından 28 Mart 2013 tarihinde alınan karar ile nüfusu 10 binin üzerinde olan ilçelere doğal gaz getirilmesi için verilen sürede şansını kullanamayan Solhanlılara bir şans daha doğdu.

 Bingöl İl Özel İdaresi’nin çalışmaları neticesinde, 7 Şubat 2014 tarihinde alınan kararla doğal gaz için verilen 6 aylık süre 14 aya uzatıldı.  Buna göre, ilçe merkezindeki toplam elektrik abone sayısının asgari yüzde 60’ının 30 Haziran 2014’e kadar Ziraat Bankası şubelerine 335 TL bağlantı bedelini yatırması halinde Solhan ilçesine doğalgaz gelebilecek.

Bingöl İl Özel İdaresi yetkililerinden konu ile ilgili basına yansıyan bilgilere göre; “Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yazılarında  "Mevcut doğal gaz dağıtım bölgeleri lisans kapsamı dışında kalan merkez nüfusu 10 Bin’in üzerindeki ilçelere doğal gaz ulaştırılmasını sağlamak amacıyla BOTAŞ Genel Müdürlüğünün görevlendirilmesine ilişkin olarak 28/04/2013 tarihli resmi Gazete’de yayımlanan 2013/4347 sayılı Bakanlar Kurulu Kararında değişiklik yapılarak abone bağlantı bedelinin yatırılması için öngörülen 6 aylık sürenin 14 aya çıkarılmasına ilişkin 2014/5801 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı 07.02.2014 tarihli resmi gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Buna göre, abone bağlantı bedellerinin yatırılması için öngörülen sürenin son tarihi 30 Haziran 2014 olarak belirlenmiş" denilmektedir.

Mevcut doğal gaz dağıtım bölgeleri lisans kapsamı dışında kalan merkez nüfusu 10 Bin’in üzerindeki ilçelere doğal gaz ulaştırılmasını sağlamak amacıyla BOTAŞ Genel Müdürlüğünün görevlendirilmesine ilişkin 2013/4347 sayılı Bakanlar Kurulu Kararının uygulanmasına dair usul ve esaslardaki  Abone Sayısının Belirlenmesi İdaresi açıklaması Madde-4’te verilmiştir. Abone Bağlantı Bedelinin yatırılması Madde-5 doğrultusunda Bingöl İl Özel İdaresi adına EPDK Gaz Abone Bedeli Hesabı TC Ziraat Bankası Bingöl Şubesinde 31415531-52 14 302 hesap no ve TR07 0001 0003 0231 4155 3152 14 İban nolu hesap açılmıştır. Abone yapanların 2013 yılı abone bağlantı bedeli olan 335,00 TL’yi verilmiş olan hesaba  ikamet ettikleri ilçe ismini banka dekontunda belirtmek suretiyle 30 Haziran 2014 tarihi mesai bitimine kadar yatırmaları gerekmektedir. Başvuruda bulunanların, ilçedeki toplam mesken elektrik abone sayısının %60’ını geçmediği ilçeler ile ilgili herhangi bir işlem yapılmayıp, yatırılan abone bağlantı bedelleri en geç iki ay içerisinde İl Özel İdaresi tarafından abone bağlantı bedelini yatıran elektrik abonelerine iade edilecektir.” ifadelerine yer verildi.

Solhan’da Başvuru Yapılacak Mı?

2013 yılında yapılan duyuru sonrasında Bingöl’de Nüfusu 10 Binin üzerinde olan ilçelerdeki doğalgaz kullanım talep başvuru süresinin 11 Ekim 2013 tarihinde sona ermesi üzerine İl Özel İdaresi, Solhan, Genç ve Karlıova İlçeleri için hiçbir başvurunun olmadığını Bakanlığa iletmişti. Bakanlıkça 7 Şubat 2014 tarihinde alınan kararla doğal gaz için verilen 6 aylık süre 14 aya uzatıldı. Son başvuru tarihi ise 30 Haziran 2014 olarak açıklandı.

30 Haziran 2014 gününün son başvuru tarihi olarak açıklanması üzerine Solhan’da gözler elektrik abonelerinin yüzde 60’nın başvuruda bulunup bulunmayacağına çevrildi.

Solhanın Sesi Gazetesi olarak kamuoyuna Doğalgaz bağlantı bedeli için müracaatta bulunulup bulunulmayacağını sorduk.

2013 yılında da duyurunun yapıldığını ancak hiçbir başvurunun yapılmadığını söyleyen vatandaşlar şunları aktardılar: “Bingöl il merkezinde bağlantı bedeli için bir limit konulmazken Solhan gibi ilçelere konulması ağır bir şarttır. Elektrik abonesi olan birçok hane imara uygun olmadığı ve çarpık kentleşme olduğu için ilçede kentsel dönüşüm kapsamında yeni yapılanma olasılığını da göz önüne alındığında yıkılma olasılığı yüksektir. Halime Pınar Mahallesi ve Boğlan Mahallesi sakinleri bu kapsamda beklentide olacağından birçok vatandaş kentsel dönüşüm için net bir karar verilmeyene kadar abone talebinde bulunmayacak. İlçenin en büyük mahallesi olan Yeni Mahalle’de ise imara uygunluk yüksek oranda olsa da birçok hane kirada olduğundan ve kiracı haneyi daima kullanmadığından bağlantı bedeli yatırmayacak, ev sahibi de birden fazla konut için abone bedeli ödemeye yanaşmıyor. Son yıllarda yapılan yapı dışındaki tüm hanelerde ısı yalıtımı olmadığını ve doğal gazı ile ısınmayız mantığını güden vatandaşların da olduğunu göz önüne aldığımızda abone bedeli yatırıp doğal gaz isteyen kişilerin ilk etapta bu oranı yakalaması imkansız görünüyor.”

Solhan’a Doğalgaz Gelecek Mi?

İlçeye doğalgaz gelmesi için de görüş belirten vatandaşlar; “İvedikli bir şekilde Solhan’da kentsel dönüşümün yapılıp yapılmayacağı, varsa bir projenin hangi mahalleleri veya bölgeleri kapsayacağı açıklanmalıdır. Yüzde 60 oranında talep bir daha gözden geçirilip daha aza indirilmeli ve abone bedeli ise ilk etapta çok cüzi bir bedel ile yapılmalı gaz dağıtımı yapıldığında ise geri kalan ücret tahsil edilen abonelerin doğalgaz bağlantıları yapılmalıdır. Ayrıca; ilçedeki yerel yöneticiler ve sivil toplum örgütleri vatandaşların bilgilendirilmesi ve abone sayısının yüksek orana çıkarılması çalışmalarında bulunup ilçeye doğalgaz gelmesi için öncülük etmeliler. Solhan Belediyesi ise sürece özel olarak müdahil olup ilgili kuruluşla irtibata geçip uygun görülürse abone taahhüdünde bulunup bu şansın kaçmamasını sağlayabilir. Söz konusu girişimler ve çalışmalar yapılmadığı müddetçe Solhan’a doğalgaz gelmez.” İfadeleri ile görüş bildirdiler.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN