• Dolar Alış / Satış: 8.568 / 8.583
  • Euro Alış / Satış: 10.092 / 10.11
  • BINGOL:
  • Güneş: 5:55
  • Öğle: 12:23
  • İkindi: 15:52
  • Akşam: 18:30
  • Yatsı: 19:57

SOLHAN MYO İLK MEZUNLARINI VERDİ

3 Mayıs 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1001 defa okundu.
SOLHAN MYO İLK MEZUNLARINI VERDİ

Solhan Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Solhan’da öğrenime başlayan öğrencilerini mezun etti. Okulda düzenlenen mezuniyet töreninde konuşan ve öğrencileri tebrik edip başarıların devamını dileyen Okumuş, “Sevgili öğrenciler; sağlık sektörünün girişim, mühendislik, matematik gibi sektörler geleceğin çok parlak olduğu, geleceğin sağlıkta, matematikte, bilişimde, isletmecilikte olduğunu düşünüyorum.” dedi.

Bingöl Üniversitesi Bünyesinde ilk öğrencilerine alan Solhan Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu iki yıldır Solhan’da faaliyet göstermeye başlayıp burada başlayan öğrenciler için mezuniyet töreni düzenlendi.

Solhan’da öğrenime başlayıp mezun olan ilk öğrenciler için mezuniyet töreni düzenlendi. Okulun konferans salonunda düzenlenen mezuniyet törenine, Solhan Kaymakamı Fatih Okumuş, Bingöl Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Çiftçi, Solhan Sağlık Hizmetleri MYO Müdür ve davetliler ile öğrenciler katıldı.

Programda konuşan Solhan Kaymakamı Fatih Okumuş, “Sevgili öğrenciler; sağlık sektörünün girişim, mühendislik, matematik gibi sektörler geleceğin çok parlak olduğu, geleceğin sağlıkta, matematikte, bilişimde, isletmecilikte olduğunu düşünüyorum. Dolayısıyla biz eğer geleceğin gerektirdiği bir meslek dalından mezun oluyorsak, geleceğin icap ettirdiği bazı kavramalar, bazı hususiyetler, bazı özellikler var. Bunları bilmemiz, bunlara göre hazırlanmamız gerektiğini düşünüyorum.  Şimdi siz iki yıllıktan mezun oldunuz. Hiç vakit kaybetmeden mutlaka 4 yıla 6 yıla 10 yıla tamamlamanız lazım. Kaliteli ve donanımlı bir diplomanın yanında mutlak surette İngilizce bilmemiz lazım. Mümkünse Arapça ve Çince’yi de dâhil ederek gerçekleştirin. Ben bu konuda çok idealistim. Bir dil bilen insan; bir insan, üç dil bilen; insan üç insan sözüne bütün fikriyatımla iştirak ediyorum, çok doğru olduğunu düşünüyorum. Diploma ve dilin yanında da özellikle kişisel bir takım özelliklere sahip olmak gerektiğini, kamuda sağlığın her ne kadar istihdam deposu olduğunu düşünürsek, özel sektörün 2020-25’ten sonra sağlık sektörünün özellikle kamuyu çok gerilerde bırakacağını veya en azından gözle görülebilir oranda mutlak surette azaltacağını düşünüyorum. Dolayısıyla bizim mutlaka analitik düşünme, çözüm odaklı düşünme, iletişime açık olma, grup çalışmalarına yatkın olma, çeşitli karakterleri içimizde barındırmamız gerekir. Eğer bu özellikler olmazsa kamunun sektörden tedricen geriye doğru çekileceğini özel sektörlerin ön plana çıkacağını göz önünde bulundurduğumuzda mesela çözüm odaklı çalışmak çok kaçınılmaz bir gerçektir. Ben bir patron olsam, seçeceğim personelin mutlaka çözüm odaklı olmasına bakarım. Mutlaka diploması, İngilizcesi vesaire belgelerine bakarım. Gelecek donanımlı bir insan istiyor. Özellikle master yapmış, doktora yapmış, dünyayı gezmiş, İngilizce bilen çok yönlü, iletişime, grup çalışmasına, pratik çözüm odaklı insanlar istiyor.

Bunu ilk ve son kep atma olarak düşünmeyin. İnşallah bundan sonrada kep atma törenleriniz olacaktır, olması gerektiğini düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

“HER ŞEYİN BAŞI SAĞLIKTIR”

Mezuniyet töreninde konuşan Bingöl Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Çiftçi, “Aile hayatımızdan, toplum hayatımızdan, köy hayatı, kasaba hayatı, şehir hayatı, ülke ve global olarak dünyayı düşündüğümüz zaman ülkelerin, şehirlerin ya da köylerin bireysel anlamda da küçük kümeden büyük kümeye gittiğimiz zaman üç tane temel sorun var. Bu üç temel sorunda eğer gelişmeyi gösterirsek sorunları çözersek hakikaten hem refah düzeyimiz artar, insan kalitesi artar, hem sağlık açısından sağlıklı bir nesil olarak hayatımızı devam ettirebiliriz. Biri ekonomi, diğeri eğitim, bir diğeri de sağlıktır. Her sözümüzde diyoruz ki her şeyin başı sağlıktır. Hakikaten sağlık olmayınca ne eğitimin, ne ekonominin, ne gelişmenin, ne mutluluğun, ne de refahın hiç birisinin faydası olmaz. Mutlaka çevremizde tanıdığımız bir hasta vardır. Belki çok parası, çok malı var ama sağlık olmayınca hiç birisi bir işe yaramıyor. Dolayısıyla sizin çok kıymetli birer eleman olduğunuzu bunun farkında olmanız lazım. Durağan değil sürekli aktif olmanız lazım. Şuan iki yıllık programları bitirdiniz 4 yıllıkları düşüneceksiniz. 4 yıllıkları bitirdiniz yüksek lisans doktora düşünmeniz gerekecekken kendinizi geliştirmek için iletişime açık olmanız lazım. Sağlık çok önemli bir şeydir. Mezun olacak arkadaşlara hayatlarında başarılar diliyorum.” ifadelerini kullandı.

“HAYATTA DÖRT TANE ‘S’Yİ UNUTMAYIN!”

Programda konuşan Solhan Sağlık hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Müdürü Doç. Dr. Yunus Esen; “Geçen yıl çocuk gelişimi bölümünden 26 öğrencimizi mezun ettik. Bu sene çocuk gelişimi,  tıbbi laboratuvar teknikleri ve tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik bölümleri olmak üzere yaklaşık 90 öğrencimizi mezun ediyoruz. Tabi hepiniz için mutlu bir gün özellikle öğrenci ve velilerimiz için. Biz de mutluyuz. Çünkü meslek hayatına sağlık sektörüne 90 değerli öğrencimizi kazandırdık. Velilerin hayatta çocukları için istediği iki tane mürüvveti vardır. Birincisi iş, ikincisi evliliktir. İlk aşamayı biz gerçekleştiriyoruz ikincisine ben karışmıyorum. Hayatta dört tane ‘S’yi unutmayın diyorum. Birincisi Sevgi, ikincisi Saygı, üçüncüsü Sabır, dördüncüsü Sadakat. Bunlara bağlı kalırsak hayatımız daha güzel olacaktır. Kaymakam beyin dediği gibi her zaman çözüm odaklı olmak lazım. Buradan mezun olduğunuz sınavlara gireceksiniz, belki istediğiniz işe yerleşemeyeceksiniz ya da diplomanıza bağlı işe yerleşemeyeceksiniz ama inanıyorum ki hepinizin çok daha üstün yetenekleri var, ilgi alanları var. O alanlara yönelmenizi tavsiye ediyorum. Ben meslek hayatıma sınıf öğretmeni olarak başladım. Benim idealim hep üniversiteydi, ben idealimi gerçekleştirmek için sürekli çalıştım. Kaymakam beyin dediği gibi dil öğrenin kaç dil öğrenebilirseniz. Hayat hep mücadeledir. Mücadelenin sonu da mutluluktur. Tekrar hepinizi kutluyorum hayat hep gönlünüzce olsun.” şeklinde konuştu.

BAKAN; AİLELERİN VE HOCALARIN KATKISINA DEĞİNDİ

Programda okul öğrencileri adına söz alan 2017-2018 eğitim öğretim yılı okul birincisi Zeynep Bakan ise şu ifadeleri kullandı:  “Bugün kendimi hem gururlu, hem hüzünlü hem de sevinçli his etiğim bir gündür. Geçtiğimiz iki seneye baktığımızda hızlı geçtiğini kimi zaman kolay kimi zaman zor olduğunu görüyoruz. Bu süreci ailemizin, hocalarımızın, arkadaşlarımızın desteğiyle geçirdik. Edindiğimiz arkadaşlıklarımızın, dostluklarımızın hayatımızın geri kalanında da devam etmesini temenni ediyorum. Ayrıca bu zorlu eğitim sürecinde bizlere yol gösteren hocalarımıza teşekkür ediyorum. Üzerimizdeki bütün emeği boşa çıkarmadan topluma, insanlığa faydalı birer birey olmanızı diliyorum. Her zaman yanımızda olan, bizlerden desteğini esirgemeyen ailelerimize özveri ve emekleri için teşekkür ederim. Bugün burada özgür birey olarak ayakta duruyorsak en büyük katkı onlarındır. Bütün mezun olan arkadaşlarıma mesleki hayatta başarılar dilerim.”

Mezuniyet töreni yapılan konuşmalardan sonra bölümlerde başarılı olan üçer öğrenciye hediyeler verilip ve diğer başarılı öğrencilere ise belgeleri verildikten sonra okul bahçesinde kep atılıp halay çekildikten sonra program sona erdi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN