• Dolar Alış / Satış: 9.199 / 9.216
  • Euro Alış / Satış: 10.679 / 10.698
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:21
  • Öğle: 12:14
  • İkindi: 15:21
  • Akşam: 17:47
  • Yatsı: 19:13

“SOLHAN, İDDİALI BİR İLÇE”

12 Aralık 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
915 defa okundu.
“SOLHAN, İDDİALI BİR İLÇE”

“Halk Buluşmaları” kapsamında ikinci ziyaretini Solhan’a gerçekleştir Vali Köşger, Kurum ve şehit aileleri ile yatırımcı kuruluş ve proje ziyaretinde bulunduktan sonra muhtarlar ile bir araya geldi. Yapılan hizmetlere değinen Köşger, “Gönül birlikteliği içerisinde, beraberce çalışıldığı takdirde yapılamayacak iş yok” dedi.

Vali Yavuz Selim Köşger, “Halk Buluşmaları” kapsamında ikinci ziyaretini Solhan’a gerçekleştirdi. İlk olarak Solhan Kaymakamlığını ziyaret eden Vali Köşger, Kaymakam Fatih Okumuş’tan ilçe ile ilgili brifing aldı. Ziyaretlerine şehit ailelerini ziyaret ederek devam eden Vali Köşger, şehit güvenlik korucuları Ekrem Gengörü, Seyithan Özdemir ve Sait Yıldız’ın ailelerini ziyaret etti.

Solhan İlçemizde bulunan ve 3 ay önce yurt dışına da ihracata başlayan Binpınar Doğal Kaynak Suyu Fabrikasında incelemelerde bulunan Vali Köşger, incelemelerinin ardından Solhan’ın kanaat önderi emekli imam Abdullah Akdeniz’in eşi merhume Müzeyyen Akdeniz’in Solhan’daki ailesine taziye ziyaretinde bulundu.

Solhan Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız’ı makamında ziyaret eden Vali Köşger’e, Başkan Yıldız tarafından çeşitli hediyeler verildi.

Belediye ziyaretinin ardından, Solhan Devlet Hastanesi personelleri tarafından şehit kaymakam Muhammed Fatih Safitürk anısına yaptırılan çeşme hayratını inceleyen Vali Köşger, şehidimizin ruhuna Fatiha okudu.

Solhan Kültür Merkezinde SODES kapsamında yürütülen Solhan Kadın Yaşam Merkezi Projesinde gerçekleştirilen çalışmaları da yerinde inceleyen Vali Köşger, daha sonra Solhan mahalle ve köy muhtarları ile bir araya geldi.

Toplantıda yaptığı konuşmasına şehitleri yad ederek başlayan Vali Köşger: “İlçelerimizi ziyaret ediyoruz. Bu kapsamda Solhan ilçemizi ziyaret ettik. Kaymakamlık ve Belediyede brifing verildi, daha sonra ilçemizdeki 3 şehit ailelerimizi ziyaret ediyoruz. İlçemizdeki Binpınar su fabrikasını denetledik, sonrasında ise köy sorunlarını dinlemek için muhtarlarımızla bir arada bulunmaktayız. Solhan’da çok şehidimiz var. Hazerşah’ta bir defada 19 şehit vermişiz. Allah cümle şehitlerimize rahmet eylesin. Bu vatanda yaşamımızı şehitlerimize borçluyuz. Allah bu memlekette bu bayrak altında, ebed müddet birlik ve beraberlik içerisinde, gönül birlikteliği içerisinde, kardeşçe yaşamayı bizlere nasip etsin inşallah” ifadelerini kullandı.

KÖŞGER: “SOLHAN, İDDİALI BİR İLÇE”

Konuşmasına Bingöl’ü önce bölgede, daha sonra Türkiye genelinde iddialı bir konuma getirmeyi amaçladıklarını belirterek devam eden Köşger: “Solhan iddialı bir ilçe. Elazığ’dan Tatvan’a kadar olan bazı tesisler birçok yerde yoktur. Öyle de olması lazım. Bingöl olarak da iddialıyız. Bingöl’ümüzü bölge olarak Türkiye genelinde iddialı bir duruma getirmek istiyoruz. Bunu hep beraber gerçekleştirmek istiyoruz. Biz burada ve burada bulunanlarla, hemşehrilerimizle beraber, başta Bingöl’ümüzü Solhan’ımızı canı gönülden kalkındırmak için her şeyi yapacağız. Köylerimizi ve mezralarımızı tek tek daha müreffeh bir şekilde kalkındıracağız, daha güvenlik içinde daha huzur içinde yaşanılır bir kent haline getireceğiz” dedi.

“SOLHAN EĞİTİMDE TÜRKİYE ORTALAMASININ ÜZERİNDE”

Solhan’ın eğitim alanında Türkiye ortalamasının üzerinde olmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Köşger: “ Solhan eğitimde Türkiye ortalamasının üzerinde. Öncelikle bundan duyduğum memnuniyeti dile getirmeliyim. Türkiye’de sınıf başına düşen öğrenci sayılarına baktığımızda Türkiye ortalaması lise düzeyinde 28, ortaokullarda 27’dir. Solhan’da  ise sınıf başına düşen öğrenci sayısı 20-22 civarındadır. Öğretmen norm kadrosuna baktığımızda sadece 30 eksik görünüyor. Bu çok iyi bir rakam. Zaten bu norm eksiği de görevlendirmeler ile tamamlanmış durumda. Artık eğitim camiasının da daha çok özen göstermesi lazım. Mazeret ve bahane kalmamış. Fiziki mekân olarak da öğretmen kadrosu olarak da altyapı olarak da hiçbir bahane kalmamış. Bundan sonra çocuklarımızı daha iyi yetiştireceğiz, geleceğe daha iyi hazırlayacağız” şeklinde konuştu.

“DAHA İYİ GELİŞMİŞ BİR KENTİ BİRLİKTE KURACAĞIZ”

Solhan’ın ekonomi olarak belli bir seviyeyi yakaladığını belirten Vali Köşger: “Solhan’ın ekonomik olarak belli bir seviyeyi yakaladığına dair çeşitli göstergeler var. 28 bin metrekare büyüklüğünde ve içerisinde tenis kortları olan bir parkımız var. Son derece modern gelişmiş hastanemiz var. Bingöl’den Muş’a kadar 90 kilometre olan yolumuzun ihalesi yapıldı. Önümüzdeki sene içerisinde sıcak sıfır asfalt yapılacaktır. Dolayısıyla altyapıyla ilgili bir sorun kalmıyor. Üstyapıyı da hep beraber inşa edeceğiz. Daha iyi gelişmiş bir kenti birlikte kuracağız” dedi.

“GRUP KÖY YOLLARIMIZI SICAK ASFALT YAPACAĞIZ”

Gönül birlikteliği içerisinde, beraberce çalışıldığı takdirde yapılamayacak işin olmadığını vurgulayan Köşger: “Burada 27 köy muhtarlarımız var. 27 köyümüzden 19’unun yolu asfalt. 15 mezranın yolu asfaltlandı. Bu açıdan da Türkiye ortalamasından çok iyi bir durumdayız. Solhan olarak ayrıca hizmette merkeze yakın bir rakamı yakalamış durumdayız. 8 köyümüzün yolu stabilize. Bingöl geneline baktığımızda 325 köyden 193 köyün yolu asfalt. Bu rakam ile mukayese edildiği zaman durum oldukça iyi olduğu ortaya çıkıyor. Yine de önümüzdeki yıldan itibaren de bütün grup köy yollarımızı sıcak asfalt yapacağız. Böyle bir kararımız ve kararlığımız vardır. Bundan sonra şehirlerarası yollar gibi köy yollarımızı sıcak asfalt yapacağız. Gönül birlikteliğiyle beraberce çalıştığımız takdirde yapamayacağız iş yoktur. İyi bir çalışma ekibi var burada, çalışma arkadaşlarıma başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.

Daha sonra köy muhtarların köydeki sorunlarını dinleyen Köşger, devlet olarak sorunların çözümünde her türlü desteği sağlamaya çalışacaklarını ifade etti.

Son olarak Şeref Karakolunu da ziyaret ederek Şehitler Anıtında incelemelerde bulunan Vali Köşger, ziyaretlerini tamamladı.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN