• Dolar Alış / Satış: 12.079 / 12.1
  • Euro Alış / Satış: 13.597 / 13.622
  • BINGOL:
  • Güneş: 7:05
  • Öğle: 12:16
  • İkindi: 14:50
  • Akşam: 17:06
  • Yatsı: 18:37

SOLHAN DERESİ ISLAH EDİLMELİ

11 Mayıs 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1347 defa okundu.
SOLHAN DERESİ ISLAH EDİLMELİ

Solhan Deresi için geçmiş yıllarda yapılan dere ıslahı çalışmalarının yeterli olmadığını dile getiren vatandaşlar, dere ıslahı çalışmaları kapsamında yapılan duvarların alçak olduğunu ve dere içindeki malzemenin alınmadığından dolayı ıslah çalışmalarının bir anlam ifade etmediğini dile getirilirken dere ıslahının yeniden yapılıp yürüyüş parkurlarının yapılması istendi.

 Devlet Su İşleri tarafından Solhan Deresi’ndeki dere ıslahı çalışmaları kapsamında yapılan duvarın olası su taşkınlarında zararı önlemeyeceğini söyleyen vatandaşlar, “Dere ıslahı çalışmaları kapsamında yapılan duvarlar standartlara uygun değil. Solhan Öğretmen Hüseyin Artunç Mesleki Teknik Anadolu Lisesi karşısındaki bölümlerinde Solhan Deresi’nin kenarında yapılan duvarların bazı yerlerde dere yatağının alt seviyesinde kaldığı görülmektedir. Bazı bölümlerde ise duvarın dere yatağından 20-30 cm yüksekliktedir. Aşırı yağışlarda dere taştığı için yapılan duvarların üstünden sel suyu ve beraberinde taşıdığı malzemeler yine araziye dolmaktadır. Bazı kesimlerde duvar yapılması gerektiği halde herhangi bir çalışma yapılmamıştır. Devletin parası harcanıyor ancak karşılığında istenilen hizmet verilmiyorsa burada en büyük sorun denetimsizlikten kaynaklanıyor. Yetkililerden söz konusu yerlerde incelemelerde bulunmalarını ve gerekli çalışmaları yapmalarını istiyoruz” ifadelerini kullandılar.

YÜRÜYÜŞ PARKURU ÇAĞRISI…

Dere ıslahı çalışmalarının gerektiği gibi yapılması durumunda dere boyu yürüyüş parkurunun bile yapılmasının önünde ciddi bir engelin olmadığı görüşünde olan vatandaşlar, şunları aktardılar:

“Dere kenarındaki duvarların yeteri seviyeye getirilmesi, duvar yapılması gereken yerlerde teknik incelemeler sonucu ek duvarın yapılması tamamlandıktan sonra, dere içindeki malzemelerin alınması durumunda yağışlar sonrası olası taşkınlarda sular arazilere taşmayacaktır. Suların duvarın üstünden taşmaması durumunda dere kenarında dereye paralel bir yol yapılabilir. Yapılacak yolun kenarlarında oturmak için banklar konulabilir. Yıllar önce lağım sularının aktığı dere temizlenince kenarındaki yol yapımı ile insanların yürüyüş yapmaları için güzel bir alan oluşturulmuş olur. Bu çalışmalar için mali bir yük olduğunun farkındayız ancak ilçeye güzel hizmetler yapmak için hiçbir mali gücün engel olamayacağı düşüncesinde olduğumuzdan dolayı, yetkililerin bu projeyi hayata geçirmelerini istiyoruz.”

DERE HAFTİYAT ALANI OLMASIN!

Solhan’da yapılan kazı sonrasında genellikle hafriyatın dere yatağına döküldüğünü ve bunun yanlışlığına dikkat çeken vatandaşlar, “bir taraftan dere ıslahı yapılması taleplerini dile getiriyoruz bir yandan da dere etrafının güzelleşmesi için projelerin uygulanmasını istiyoruz. Ancak bunu da yine ilçe olarak vatandaşı ve belediyesiyle bizler engelliyoruz. Dere yataklarına hafriyat dökmek, derenin erken dolması ve taşkın suların çevreye vereceği zararı tetiklemektedir. Hafriyat dökenlerin bu konuda duyarlılığını beklerken Solhan Belediyesi’nin de buna müsaade etmemesini istiyoruz. Belediyenin buna müsaade etmesi durumunda soruna kurumların da ortak olduğu gibi kurumların istedikleri projeleri ilgili alanlarda yapmaları taleplerin de yine en büyük sorunu kendilerinin yaşayacağını hatırlatmak istiyoruz. Derelerimizin hafriyat alanı olmaması için ilgili kurumların üstüne düşen sorumluluğu yerine getirmelerini bekliyoruz” ifadelerini kullandılar.

 

 

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN