• Dolar Alış / Satış: 9.267 / 9.283
  • Euro Alış / Satış: 10.738 / 10.757
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:23
  • Öğle: 12:14
  • İkindi: 15:19
  • Akşam: 17:44
  • Yatsı: 19:10

SOLHAN ÇAĞRI-DER, ŞEHİTLER GECESİ DÜZENLEDİ

23 Şubat 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1271 defa okundu.
SOLHAN ÇAĞRI-DER, ŞEHİTLER GECESİ DÜZENLEDİ

Solhan’da düzenlenen şehitler gecesi programında konuşan ve Şehit ile davanın et ile tırnak gibi olduğunu ve bir birlerini koruduğunu söyleyen bölgenin tanınmış âlimlerinden Molla Sahap Korkutata, şehidin davayı, davanın da şehidi koruduğunu belirtti.

 Solhan’da faaliyet gösteren Solhan Çağrı-Der tarafından Solhan Kültür Merkezi’nde ‘Şehitler Gecesi’ adı altında bir konferans düzenlendi.

21 Şubat 2015 Cumartesi günü saat 19.00’da düzenlenen programa çok sayıda vatandaş katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programa bölgenin tanınmış alimlerinden Molla Sahap Korkutata ile Abdulbari Çelik konuşmacı olarak katıldılar.

Şehitleirn kimler olduğunu ve şahadetin önemi ile ilgili konuşan Molla Abdulbari Çelik, şu ifadeleri kullandı: “Ben sizlerden şahit ve şehit almak istiyorum ve ben zalimleri sevmiyorum” diyen Allah’a sayısızca hamdu senalar olsun. ‘Vallahi ben Allah yolunda öldürülmek istiyorum, tekrar dirilip tekrar ölmek istiyorum.  Tekrar dirilip tekrar ölmek istiyorum, tekrar dirilip tekrar ölmek istiyorum’ diyen Hz. Muhammed Mustafa’ya sayısızca selat-u selam olsun. Bütün şehitlere selam olsun, Allah yolunda canlarını, mallarını her şeylerini feda eden müminlere selam olsun. Aziz İslam’ın aziz evlatları; şahadet deyip geçmememiz lazım. Şehit deyip geçmemek lazım. Bunun üzerinde biraz durmamız lazım. Şehit ne anlama geliyor? Şehit; şahitlik anlamına geliyor. Allah ve Resulullah şehide şahitlik ediyorlar. Müminler! öyle bir zamanda dünyaya gelmişiz ki; şehitlerin sayılarını çoğaltmışlar. Kominist şehitliği, kemalist şehitliği, laiklik şehitliği, sosyalizm şehidi,  yurtseverlik şehidi… Bunların hepsi boştur. Bunu kim bize söylüyor? Allah (cc) bize söylüyor.  “Sakın Allah yolunda öldürülen insanlara, müminlere  ölü demeyin. Bilakis onlar hayattadırlar” başka âyet-i kerimede de “onlar Allah indinde rızıklanıyorlar”  Allah doğru söylüyor. Bedevi bir insan, bedevi bir sahabi Resulullah (sav) efendimizin yanına geldi. Dedi ki; “hangisi Allah yolundadır ya Resullah! Bir insan istiyorsun diye cihat ediyor, istiyorsun diye mücadele ediyor, savaşıyor… Bir insan ona ümmet olabilsin diye savaşıyor, bir insan da asaleti için savaşıyor. Hangisi Allah yolundadır? diye sordu. Resulullah “Kim Allah’ın ismini yüceltmek için, kim La ilahe illallah Muhammed Resulullah, en büyük seviyelerde yüceltmek için kim savaşırsa o Allah yolundadır” dedi. Demek ki sadece ve sadece Müslümanlar şehit olur. İnançsızlar, namazsızlar, ibadetsizler, imansızlar şehit olmazlar. Aksine belki cehennemin birer taşları, birer odunları oluyorlar. Evet, hamdolsun ümmeti Muhammed ayaktadır, ümmeti Muhammed direniştedir. Geçen ramazan’da melun İsrail Gazze’ye saldırdı. 2 binin üzerinde Müslümanlar şehit edildi Allah sizi inandırsın ki; ben o şehit olanlara üzülmedim. Vallahi kendime üzüldüm, vallahi korkudan ümmete üzüldüm, vallahi sessiz kalmış insanlarla üzüldüm. Muhakkak ve muhakkak Allah Müslümanlardan canlarını ve mallarını satın alarak onlara cenneti vermiştir. Müslümanlar! Cenneti kazananlar, cenneti hak edenler, cennetle müjdelenen bir insan kaybetmemiştir. Onun için Müslümanlar, Allah’ın indinde değerli ve kıymetli olan varlıklardır.” Şeklinde konuştu.

DAVA İLE ŞEHİT ET İLE TIRNAK GİBİLER

Şehit ile davanın et ile tırnak gibi olduğunu ve bir birlerini koruduğunu söyleyen bölgenin tanınmış âlimlerinden Molla Sahap Korkutata, şehidin davayı, davanın da şehidi koruduğunu belirtti.

Şehitler ve deva’ya dikkat çekmek istediğini söyleyen Korkutata, “Bu davanın sahibi Allah’tır. Şehitlik ile dava iki et parçası gibidir. Bir birleri ile bağlantılı oldukları için her biri diğerini koruyor. Yani şehit davayı koruyor, dava da şehidi… Tarihten bugüne kadar, peygamberler ve peygamberlerin gösterdiği yolda gidenler şehit olmuştur. Onların da kanları sizin kanlarınız gibi kırmızı değil miydi, şirin değil miydi, onların da hayatı yok muydu, onlar da dünyada yaşamak istemiyorlar mıydı? Elbette ki evet istiyorlar. Ama niçin, şehit olmaya razı oldular ve niçin şahadetin birer fertleri oldular? Bu kutsal davayı onlar da sahiplendiler. Davayı korudular. Kendi kanlarını davanın geleceği için engel çekmeden, of demeden, üzülmeden bu dava için canlarını feda ettiler.” İfadelerini kullandı.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN