• Dolar Alış / Satış: 9.481 / 9.498
  • Euro Alış / Satış: 10.998 / 11.018
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:32
  • Öğle: 12:13
  • İkindi: 15:10
  • Akşam: 17:32
  • Yatsı: 18:59

SODES Projelerine Sınırlama Geldi

22 Aralık 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1188 defa okundu.
SODES Projelerine Sınırlama Geldi

Geçtiğimiz yıllarda Kalkınma Bakanlığı tarafından Sosyal Destek Programı Kapsamında ilimizde birçok projeler uygulandı ve bu projeler kapsamında birçok alanda hizmetler yapıldı. 2015 yılında bu alanda bakanlığın proje sayısında kısıtlamaya gittiği öğrenilirken proje maliyeti alt limitinin 100 bin olarak belirlendiği öğrenildi.

 2015 yılı proje takvimi henüz belirlenmezken, hangi alanda projelerin yapılacağı ile ilgili ön çalışmaların başlandığı öğrenildi. Solhan Kaymakamı başkanlığında bazı kurum müdürleri ile 2015 yılı SODES programı için ön toplantının yapıldığı ve hangi alanlarda projelerin hazırlanması gerektiği üzerinde görüşlerin paylaşıldığı öğrenildi.

İl genelinde 10 asil ve 5 yedek proje hakkının tanınması ile proje hazırlayanların çok daha dikkatli davranması ve önceki yıllara nazaren daha önemli projeler hazırlamaları gerekiyor.

2015 yılı SODES programı için valiliklerin projelerin seçimi hususunda doğrudan sorumlu olacakları ve projelerin oluşturulacak valilik SODES değerlendirme komisyonu ile seçileceği yeni bir yönetim yapısı öngörüldüğü öğrenildi.

2015 yılı SODES değerlendirme komisyonunun Vali başkanlığında;  Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü, İl Milli Eğitim Müdürü, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü ile İl Kültür ve Turizm Müdürü’nden oluşacak.

Komisyonun; teklif çağrısı öncesinde ilde en dezavantajlı kesimlerin yoğun olarak yaşadığı ilçe ve mahalle bazında öncelikli bölgeleri ve SODES programının müdahil olabileceği ile ait üç temel sorun alanını içeren bir programının kalkınma bakanlığına bildirilmesi, SODES programının yönetimine ilişkin il düzeyinde kararların alınması ve proje başvurularını değerlendirilerek en fazla 10 projeden oluşan asil proje listesi ile en fazla 5 projeden oluşan yedek proje listelerinin Kalkınma Bakanlığına iletilmesi ile görevli olduğu öğrenildi.

Söz konusu komisyonun 2015 yılı içerisinde ilan edilmesi planlanan teklif çağrısı hazırlıkları kapsamında SODES resmi internet sitesinde bulunan ve valiliklere 2013 yılında resmi yazı ile iletilen 2013 yılı SODES usul ve esaslarına ilave olarak yeni bazı hususlar belirtilip göz önünde bulundurulması istenmektedir.

2015 yılı teklif çağrısında dikkat edilecek hususlar şöyle sıralandı:

“Faaliyet içermeyen ve ağırlıklı olarak tadilat, tefrişat ve demirbaş alımında oluşan projeler SODES kapsamında desteklenmeyecektir.

Okul derslerini takviye amaçlı etüt faaliyetleri ve sınavlara hazırlık amacı taşıyan kurs projeleri desteklenmeyecektir.

Faaliyet odaklı olmayan, sadece sosyal yardım mahiyetindeki projeler desteklenmeyecektir.

Açık hava spor alanı, semt sahası halı saha, yürüyüş parkuru ve fitness odası içeren projeler faaliyet bazlı olması ve ilinin toplam ödeme tutarının yüzde 15’ini geçmemesi kaydıyla desteklenecektir.

Çocuk parkı yapımı, tiyatro/sinema/konferans salonu oluşturulması, kütüphane oluşturulması gibi maliyet unsurları ancak faaliyet içeren ve geniş kapsamlı projelerin bir bileşeni olarak bütçelendirilebilirler. Söz konusu projelerden tadilat ve tefrişat giderleri toplam proje bütçesinin yüzde 30’unu geçemez.

İl tanıtımı ve toplum yararına çalışma programı kapsamındaki projeler desteklenmeyecektir.

Şenlik ve festival benzeri organizasyonlardan faydalanıcıların dezavantajlı kesimlerden olması gerektiği genel şartını karşılamakla birlikte ancak SODES proje çıktılarının ve eserlerinin sunulması, sergilenmesi veya paylaşılmasına yönelik olanlar desteklenecektir.

2015 yılı uygulamasında yıl içinde SODES hesabında biriken kaynaktan yeni proje alınması mümkün olmayacak, kaynak oluşması durumunda valilik SODES değerlendirme komisyonu tarafından yedek projeler uygulamaya konulacaktır. Bu açıdan asil projeler gibi yedek projelerin de uygulama kapasitesinin yüksek, il önceliğine uygun ve etkin projeler olması beklenmektedir.”

Bakanlığın valiliklerin iletecekleri proje listelerini il programını baz alarak değerlendirileceğinden il programının detaylı ve ilin mekan ve konu bazında özelliklerini yansıtacak nitelikte olmaları beklendiği aktarılırken 2015 yılında desteklenecek SODES projelerinin asgari 100 bin Türk Lirası, azami ise 500 bin Türk Lirası alt ve üst sınırları içerisinde olacak şekilde hazırlanmaları istendiği öğrenildi.

 

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN