• Dolar Alış / Satış: 9.199 / 9.216
  • Euro Alış / Satış: 10.679 / 10.698
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:21
  • Öğle: 12:14
  • İkindi: 15:21
  • Akşam: 17:47
  • Yatsı: 19:13

Siyasetin Eğitimi!

25 Eylül 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1324 defa okundu.

Her ne kadar ülkemizde eğitimin adı milli eğitim olsa da eğitimin üstündeki siyasi gölge eğitimi millilikten çıkarıp siyasilerin güdümüne soktur.  

Siyaset veya politika, devlet işlerini düzenleme ve yürütme sanatıyla ilgili özel görüş veya anlayış olarak da tanımlanırken siyaset kelimesi Arapça Seyis (At Bakıcısı) kelimesinden türemiştir.

Biz de ise bakıcılık değil jokey kulvarına girmiş olan siyasilerimiz, -yanlış da olsa- her alanda kendi istedikleri gibi at koşturma maharetine sahiptirler.

Evet, siyasilerimiz artık eğitimin üstündeki kara bulut durumuna geldiler. Neden mi?

Bir köy öğretmeninin köyde mi şehirde mi hizmet vermesine karar vermekten tutun da görevlendirmelerde yine kendi istedikleri şahısları yönetici olarak karşımıza getirmelerine kadar her tür iş/işlem siyasilerin iki dudağının arasındadır.

Eğitim alanında yapılan çalışmaların daha kaliteli olması için çaba beklediklerimiz, eğitim derecesinden ziyade kimin hangi eğitim kurumuna gelmesi konusunda karar mercisi olmuşlar.

Evet, üzülüyorum.

Üzülmemin nedeni; geleceğimize yön verecek kişilerin liyakat ile değil birilerinin arzusuyla olmasıdır.

“Çocuklarımızı eğitmezsek, yarın başkaları onları yönetir”

Gelişmiş toplumlarda geleceğe yatırım yapılırken bizde nedense an’a yatırım çabası daha cazip olmuş.

İlçe merkezinde bazı okullarda sınıf öğretmeni ihtiyacı olduğu halde bunun talep listesine yansımadığı iddiası olduğu gibi bu iddiada bulunanlar; açığın, birilerin köydeki sınıf öğretmenlerinden ilçeye aldırma istediğine zemin hazırlamak için ön hamle olarak değerlendiriyorlar.

Eğer, sınıf öğretmeni açığı olduğu halde talep edilmemiş ise bu düşüncede olanları şahsen de haklı görüyorum.

Bir köye sınıf öğretmeni atanıyorsa, onun için en uygun yer ve hakkı olan o köy okulu olduğu gibi köy okulu öğrencilerin de temel hakkı; sınıf öğretmenliği eğitimi almış öğretmenden eğitim almaktır.

Bu hakkı geleceğimiz olan çocuklardan alıp sınıf öğretmenliği dışında bir alanda eğitim alan birinden eğitim almalarına mecbur bırakmak da o minik yüreklerin ilk eğitiminden başlayarak haklarına girmektir.

Bu değişimi yapan veya yapmasını sağlayan kişiler, “ne olacak” diyecek kadar durumu sıradan görenlerdir.

Çocuklarımızın üzerindeki kara bulutu aratmayan gölgenizi çekin ki onlar da hayatlarına daha aydın bir ortamda başlayıp aydın geleceğe yürüsünler.

Köy okullarında hizmet veren eğitimcilerimizden özellikle sağlık konusunda bir sıkıntısı olan var ise bunun dikkate alınması yine öğretmen ve öğrencinin geleceği için önemlidir.

Bunu siyasilerimizden beklerken, eğitimcilerimizden de beklentilerimiz vardır.

Bu beklenti, kendilerine aşırı sorumluluk yüklemek değil geleceğin yöneticilerinin kendi öğrencileri olmaları ve yarın gurur duyacakları nesilleri yetiştirmektir.

Geçtiğimiz hafta İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Fevzi Aktaş’ın yerel basındaki açıklaması beni şaşırtmıştı. “Dilektepe ve 28 Ağustos okulları bir hafta gecikmeli de olsa normal eğitimine başlayacaktır.” Açıklamasını gördüğümde sevinirken içimdeki şüphe ile küçük bir araştırmaya başladım ve aslında durumun böyle olmadığını okulların bir haftadan daha uzun süre açılmayacağını öğrendim.

Yine kapalı köy okulunun olmadığını söylemişti Sayın Aktaş, oysaki öğrenci yetersizliğinden dolayı Göksu İlkokulu, Yenidal Köprübaşı İlkokulu ve Elmasırtı Özengili İlkokuluları bakanlık tarafından kapatılmış durumdadır.

Ayrıca Sayın Aktaş,  yeni atamalardan önce Solhan’a atanan 15 öğretmeni ilçe merkezine aldıklarını ve köylerdeki sınıf öğretmeni açığının ise ücretli öğretmen ile gidereceklerini belirtmişti.

Bir İlçe Milli Eğitim Müdürü, yani köy ve ilçedeki tüm öğrencilerin eğitim gördüğü eğitim kurumlarından sorumlu ve en yetkili kişi, köy öğrencileri ile ilçe merkezindeki öğrencileri ayrı kefeye koyuyorsa bu eğitimin milliliği bile kalmamıştır.

 

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN