• Dolar Alış / Satış: 8.385 / 8.4
  • Euro Alış / Satış: 9.968 / 9.986
  • BINGOL:
  • Güneş: 5:12
  • Öğle: 12:35
  • İkindi: 16:27
  • Akşam: 19:37
  • Yatsı: 21:19

“Siyaset Vesayeti Mi Başladı?”

9 Eylül 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1456 defa okundu.
“Siyaset Vesayeti Mi Başladı?”

Yaklaşık bir ay kapalı kalan Kalehan Baraj Şantiyesi’nin açılmasının yapılan görüşme sonucu alınan kararlar doğrultusunda olduğunun kamuoyuna yansıtıldığını belirten Bulak, Kalehan’da yerel iki firmanın çalıştığını ve ikisinin de kamuoyuna yansıtılan anlaşma sonucunda sözleşmelerinin fesih edildiğini aktarırken bunun siyaset vesayeti olduğunu dile getirdi.

 İşçi grevi sonucu bir ay işe ara verildi diye kamuoyunca bilinen ve daha sonra yapılan anlaşma sonucunda işe yeniden başlandığı aktarılan Kalehan Baraj şantiyesi ile ilgili bir açıklamada bulunan Bulak İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Bulak, Ak Parti İl Başkanı Yusuf Coşkun’a yüklendi.

Kalehan Enerji A.Ş. şantiyesinin açıldığı haberini basında okuduğunda hayretler içinde kaldığını söyleyen Bulak,  buna istinaden kamuoyuna açıklama yapma gereği duyduğunu ifade etti.

“Anlaşma Kararları Sonucu İki Yerli Firma Sözleşmesi Fesih Edildi”

Solhan Halkı’nın Kalehan Enerji A.Ş. Şantiyesinde neler olduğunu ve oradaki gelişmelerden ne derecede haberdar olduğunu bilmediğini ancak yaklaşık bir aya yakın baraj şantiyesi kapalı kalmasından dolayı yaklaşık bin işçinin işsiz kaldığını söyleyen Bulak, “Bunu halka işçi grevi diye duyurdular. İşin aslında öyle bir şey yoktu. Yani çalışanların grev yapması diye bir şey söz konusu değildi. Kalehan Baraj şantiyesinin kapalı kalmasının asıl sebebi; Sayın Yusuf Coşkun ve beraberinde ki iki köy muhtarı ile kale köyü sakinlerinin baraj şantiyesi yöneticilerine bitmek bilmez istek ve taleplerinin dayatma sonucuydu. Bu istek ve talepleri de değişik zamanlarda yerel basında yer almış ve bütün bu talepleri halkımız basında görmüş ve okumuştur. Ayrıca bu taleplerini de Şantiyede çalışan yerli işçi kardeşlerimizin ve yerli taşeron firmaların üzerinden yapmaları da bir başka adaletsizlik ve haksızlıktı. Bir siyasetçi kendi halkı ve çalışan işçiler üzerinden baraj şantiyesi çalışanları, yöneticileri ve sahipleri ile hesaplaşıyorsa bunu kamuoyunun ve halkın bilmesi gerektiğini düşündüm. Sayın Yusuf Coşkun, kanaat önderi Sayın Sadullah Yanılmaz, İnandık ve Aslanbeyli Köyü Muhtarları ile birkaç kale köyü sakini kendi aralarında toplanıp Kalehan Baraj şantiyesinde çalışan firmalar ve işçiler hakkında birçok hükümler alıyorlarsa bunu da adalete havale ediyorum. Aldıkları kararlar; birçok yerli işçi kardeşlerimizin işine son verilmesine Kalehan da çalışan onlarca firma arasından sadece iki yerli firmanın sözleşmelerinin fesih edilmesine sebep olmuştur. Yapılan bu dayatmaların ne kadar doğru olduğunu kamuoyunun vicdanına havale ediyorum. Ayrıca yıllardır bu memlekette siyaset yapan ve bir dönem de iktidar partisinden milletvekilliği yapmış ve halen de iktidar partisi il başkanlığını görevini yürütmekte olan Sayın Yusuf Coşkun’u kınıyorum.” ifadelerini kullandı.

“Siyaset Vesayeti Mi Başladı?”

“Dünyanın hiçbir yerinde ve hiçbir rejiminde siyasetçi ve kanaat önderleri birilerine siz burada çalışamazsınız, siz buradan ekmek kazanamazsınız diyemezler” diyen Bulak, açıklamasına şöyle devam etti: “Eğer bir toplumda siyasetçiler baskıyla insanları işinden ediyorsa, ben buna siyaset vesayeti diyorum. Toplum olarak bu yapılanlara ilk kez şahit oluyoruz. Siyasetçilerin işi toplumu kin ve nefrete sevk etmekse buna diyecek bir şey bulamıyorum. Vicdan sahibi hiçbir insan yapılan bu haksızlık karşısında susamaz. Bir toplumda yapılan bunca haksızlık ve adaletsizliğe o toplumun yöneticileri, sivil toplum kuruluşları ve siyasi parti yöneticileri sessiz kalıyorsa bunu da çok manidar buluyorum. Dünyanın hiçbir yerinde bir iktidar partisinin il başkanı kalkıp insanları işinden gücünden edemez, ama maalesef bizim il başkanımız baraj şantiyesi yöneticilerine uyguladığı baskıyla birçok yerli işçi ve yerli firmaların sözleşmelerini fesih etmiştir. Bulak İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı olarak bu yapılan haksızlığı başta Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sayın Başbakanımıza ve ilgili Bakanlıklara götüreceğimi de tüm kamuoyu ile paylaşmak istiyorum.”

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN