• Dolar Alış / Satış: 9.199 / 9.216
  • Euro Alış / Satış: 10.679 / 10.698
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:21
  • Öğle: 12:14
  • İkindi: 15:21
  • Akşam: 17:47
  • Yatsı: 19:13

“SİYASET, İDAREYE GİDEN YOLUN ARACIDIR”

27 Nisan 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1343 defa okundu.
“SİYASET, İDAREYE GİDEN YOLUN ARACIDIR”

Hür Dava Partisi’nin desteklediği aday olarak Bingöl’de Bağımsız Milletvekili adayı olan Sait Şahin, Solhan’ı Ziyaret etti. Solhanın Sesi Gazetesi’ni de ziyaret eden Şahin, Gazete imtiyaz sahibi Abdulgafur Bildik’in sorularını yanıtladı. Şahin, “Ahlak ve inanç temelli bir siyaset anlayışı geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

 Hür Dava Partisi’nin desteklediği bağımsız aday Said Şahin, seçim çalışmaları kapsamında Solhan ilçesinde bulunan esnafları ziyaret etti.  Şahin’e Hür Dava Partisi Bingöl İl Başkanı Hamdullah Tasalı ve 2014 Yerel Seçimlerinde Solhan Belediye Başkanı Adayı olan Vahit Eser eşlik ettiler. 

Esnaf ziyaretleri kapsamında Solhanın Sesi Gazetesi’ni de ziyaret eden Hür Dava Partisi’nin desteklediği Bingöl Bağımsız Milletvekili Adayı Said Şahin, Solhanın Sesi Gazetesi İmtiyaz Sahibi Abdulgafur Bildik’in sorularını yanıtladı.

Şahin, siyasete bakış açılarından, adalet ve temsiliyet hakkındaki görüşlerin, bağımsız olarak seçime girmelerine kadar bir çok konuda açıklamalarda bulundu.

Siyasetin toplumsal sorunların çözümünde güçlü araçlardan biri olduğunu belirten Şahin; “Siyaset toplumsal sorunların çözümü noktasında güçlü ve etkili bir araçtır. Hayır, yolunda kullanılırsa hayır olarak netice verir, şer yolunda kullanılırsa da şer üzerine netice verir. Çünkü idare ile ilgili bir meseledir. İdareye giden yolun aracıdır, siyaset.  İdarenin başında hayır ehli olursa, toplumun genelinde hayır oluşur. Nihayetinde biz yaratılmış insanlar olarak, Allahu Teâlâ önümüze koyduğu adaletle ilgili sorumlu varlıklarız.  Adaleti tesis etmekle sorumlu insanlarız. Dolayısıyla adalet, en güçlü bir şekilde idarede olmakla ancak gerçekleşebilir. Ya bir fiil idarede olmak, yâda idareyi etkilemekte, idarede söz sahibi olmakta… Bunları göz önünde bulundurarak, sorumlu olduğumuz adaleti gerçekleştirmek adına biz siyasete girmiş bulunuyoruz. Adalet derken sadece idarede adalet değil, mahkemede adalet değil, gelir dağılımından tutunda, vatandaşın devlet karşısındaki eşitliği noktasına kadar her türlü adaleti kast ediyoruz. Yâda değer verilmesi gereken bir şeyin değerindeki adalet veya değer verilmemesi gereken bir şeyin değersizliğindeki adaleti kastediyoruz.” dedi.

“ÇIKAR VE MENFAAT ÜZERİNE SİYASET; CANAVARLIKTIR”

Siyasetin çıkar ve menfaatler üzerine kurulmasının canavarlıkla eşdeğer olduğunu belirten Şahin, “Bugün ahlaka adalet temelli değer verilmiyor. Biz diyoruz ki,  ahlaka, adalet temelli olarak değer verilmesi lazım. Toplumların ahlak üzerine bina edilmesi, inşa edilmesi lazım.  İnsan temelli değerlere kıymetler verilmiyor. Bir yardımlaşmaya, dayanışmaya, kardeşliğe, barışa ve huzura adalet temeli değer verilmiyor. Tüm bunları adalet temelli inşa etmek ve bunları savunmak için siyaset güçlü bir araçtır diyoruz. İdarede olmak istiyoruz. İdareyi etkilemek istiyoruz. İdarenin doğrularına güç katmak istiyoruz. Yapılan yanlışların karşısında durmak istiyoruz. Bu çerçevede siyasete bu toplumun acil bir ihtiyacıdır. Yoksa menfaat üzerine siyaset canavarlıktır. Hele hele kişinin çıkarı üzerine, grubun çıkarı üzerine ve partinin çıkarı üzerine siyaset canavarlıktır. Biz diyoruz ki hakkın ve halkın çıkarı ön planda olsun” şeklinde konuştu.

“BARAJ SORUNUNDAN DOLAYI SEÇİMLERE BAĞIMSIZ GİRİYORUZ”

Şahin, açıklamalarını şu şekilde sürdürdü: “Ahlak üzerine bir siyaset geliştirelim, oy üzerine değil. Oyları alayımda nasıl alırsam alayım değil, oy alma elbette hedefimizde olacak. Ama bunu yaparken ahlakımızdan ve inancımızdan taviz vermeyeceğiz.  İlke ve prensiplerimizden taviz vermeyeceğiz. Bu amaçlar ile bu çerçevede bir siyaset girmişiz.”

Seçimlere bağımsız adaylarla girme nedenlerini de açıklayan Şahin, “Baraj sorunu olmasaydı seçimlere parti olarak girerdik. Yerel ve genel seçimlerde oy pusulasındaki partilerin sıralamasıyla ilgili Yüksek Seçim Kurulu(YSK) tarafından yapılan seçimde hem yerel ve hem de genel seçimde rabbimizin takdiri, bize birinci sırayı nasip etti. Yerel seçimlerde yeniydik ama genel seçimlerde bunu kullanmak istiyorduk ancak yüzde 10 baraj engeli nedeniyle seçimlere bağımsız adaylarla girme kararı aldık. Bu bağlamda 9 ilde Hür Dava Partisinin(HÜD PAR)desteklediği Hür adaylarla seçime gireceğiz inşallah” ifadelerini kullandı.

“İSLAM BİR TOPLUMUN REÇETESİDİR”

Bingöl’den aday gösterilmesinin nedenlerine de değinen Şahin, açıklamasının devamında, “Bingöl ili için kişisel özeliklerimizden dolayı aday olarak bizi uygun gördüler. Aile itibarıyla Bingöl’ün Genç ilçesinden göç edip Palu’ya gitmişiz. Zaten köyümüzde Genç ilçesine yakın Ekrek köyüdür. Geçmişte Bingöl Merkezde Türkçe öğretmenliği yaptım. Hem din, dil ve kültür olarak Bingöl’lü sayılırız ve Bingöl’le iç içeyiz. Bingöl’ün temsiliyeti konusunda bir sorun olmaz inşallah. Gayret edip çalışacağız. Bingöl’lü kardeşlerimizin desteklerini isteyeceğiz. Hür adayların meclise girmeleri halinde meclisin rengi değişecektir. Ahlak temelli siyaset anlayışıyla meclisin rengi değişecek. Mecliste İslami muhalefet boşluğu var. Mecliste çıkıp İslam’ın ilkeler doğrultusunda bir siyaset ve bir varlık ortaya koymak lazım. Yani iktidara yaptığı icraatların İslam’a uygunluğu veya uygunsuzluğuyla birlikte gösterilmesi ve bu konuda uyarılması lazım. İslam derken bunu sadece ibadetler bağlamında kullanmıyorum veya bir inanç sistemi özelinde kullanmıyorum. Muamelesinden ekonomisine devletlerarası ilişkisinden askeri faaliyetler gibi bütün bir hayatı kapsayan aile müessesesinin tanzimine kadar boşanma-evlilik kısacası her şeyle ilgilenen bir İslam’dan bahsediyorum. Biz biliyoruz ki İslam bir toplumun reçetesidir. İnsanlığın halkın reçetesi, huzurudur. Var olan tüm sorun ve sıkıntılar İslam’dan uzaklaşmaktan kaynaklanmaktadır. Bu yüzden İslam’ın özüne dönüşünü sağlayacak bir temsiliyetin mecliste olması gerektiğine inanıyoruz. İdare söz konusuysa insanların hukuku söz konusudur. Hakları, hukukları idareyle ilgili olduğu için bizlerde diyoruz ki bütün insanların hak, hukuk meselesi idarede bitiyorsa orada biz de İslam’ın öncelediği en güzel şekilde adaleti önceleyerek bir İslami muhalefet, İslami duruş sergilemeyi düşünüyoruz. Bu amaçla Hür Dava Partisinin desteklediği hür adaylar üzerinden Hür Dava Partisinin siyasetinin bu ülkeye çok şey kazandıracağına inanıyoruz. Bu düşünceyle girdik bu seçimlere. Rabbim hayırlı kılsın inşallah. Bu toplum ve insanlar için ne hayırlıysa rabbim onu nasip etsin diyoruz.” şeklinde konuştu.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN