• Dolar Alış / Satış: 16.267 / 16.296
  • Euro Alış / Satış: 17.366 / 17.397
  • BINGOL:
  • Güneş: 4:51
  • Öğle: 12:26
  • İkindi: 16:21
  • Akşam: 19:40
  • Yatsı: 21:28

SINIRANLAŞMAZLIĞI GÖRÜŞÜLDÜ

16 Temmuz 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1055 defa okundu.
SINIRANLAŞMAZLIĞI GÖRÜŞÜLDÜ

Bingöl’ün Solhan ilçesi ile Karlıova ilçesi sınırında iki ay önce bir kişinin ölümüne de neden olan sınır anlaşmazlığı için yetkililer sınıra gidip incelemelerde bulundular. Kadastro teknikerlerinin de bulunduğu incelemede geçici bir sınır belirlenirken alınan koordinatların incelenmesi ile bir mutabakat olacağı kaydedildi.

Bingöl’ün Solhan ilçesi ile Karlıova ilçesi sınırında anlaşmazlıkların yaşanması sonucu meydana gelen olayda 29 Mayıs 2018 Salı günü bir kişi yaşamını yitirmişti.

Sınır anlaşmazlığının çözümü için yapılan çalışmalar sonucunda iki ilçeden yetkililer söz konusu bölgeye giderek incelemelerde bulundular.

Solhan Kaymakamı ile Karlıova Kaymakam vekili başta olmak üzere, iki ilçenin jandarma komutanları, ilçe özel idare Müdürleri, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüleri, Arakonak Belediye Başkanı, Solhan İlçe Yazıişleri Müdürü, Bağlıisa Köyü Muhtarı ve Avukatı, Muş Yelalan Köyü Muhtarı ve Arakonaklılardan bir ekip sınırda bir araya geldi.

Solhan Avmasi ile BağlıisaSelakan Yaylası sınırlarının belirlenmesi için Bingöl Tapu Kadostro Müdürlüğü’nden iki kadastro teknikerinin de katıldığı incelemeler sonucunda Kurt Tepesi’nden koordinat alındığı ve koordinatların incelenip sınırın nokta olarak tespit edilebileceği öğrenildi.

Sınır anlaşmazlığını çözümü için bölgeye giden Solhan Kaymakamı Fatih Okumuş, yapılan inceleme ile ilgili şunları aktardı: “Solhan ilçesi ile Karlıova ilçesi arasında bulunan BağlıisaUlukapı Mezrası, Selekan Yaylası ile Solhan Avmasi Yayla sınırında yaşanan anlaşmazlık için iki ilçeden de yetkililer sınıra gittik. Sınırda yapılan incelemeler sonucunda Selekan yayla sınırı ile ilgili bir veriye rastlanılmadığından Arakonak Kadastro verileri baz alınarak geçici bir sınır belirlendi. Sınırın Doğu’dan Batı’ya Kewz Deresi olduğu görüldü. Arakonak ile Selekan sınırı Kewz Deresi olarak belirlenirken Solhan ile Karlıova Sınırı ise Kurt Tepesi olduğu görüldü. Yapılan görüşmeler neticesinde Arakonaklılar kendi sınırları olan Kewz Deresi’ne kadar kullanabilecek, orada ot biçip, hayvanlarını götürebilecek ve derenin kullanım hakkı da Arakonaklılarda olacak. Selekan Yaylası için ise Solhan sınırı olan Kurt Tepesi sınır olarak kabul edilip Kurt Tepesi’ne hayvanlar getirilebilecek ve ot biçilebilecek ancak Kewz Deresi’ne inilmeyecek. Kewz Deresi ile Kurt Tepesi arasında kalan yaklaşık 500 metrelik alan ise sınır olarak belirlenmiş olup iki taraf da kullanamayacak. Kadastro teknikerleri tarafından Kurt Tepesi’nden koordinat alındı. Bu koordinatlar Kadastrodaki koordinatlar ile eşleştirilip Kadastro sınırı ortaya çıkarılıp iki ilçe Kaymakamları ve bölgeye giden kurum amirleri ile muhtarlar noter huzurunda imzalayarak sınır anlaşması yapılacak.”

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN