• Dolar Alış / Satış: 15.564 / 15.592
  • Euro Alış / Satış: 16.217 / 16.246
  • BINGOL:
  • Güneş: 4:58
  • Öğle: 12:25
  • İkindi: 16:19
  • Akşam: 19:33
  • Yatsı: 21:17

‘SİGARA İÇMEK BİR HASTALIKTIR’

7 Mart 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1229 defa okundu.
‘SİGARA İÇMEK BİR HASTALIKTIR’

Sigaranın da kurşun gibi öldürücü olduğunu belirten ve sadece aralarındaki farkın birinin yavaş birinin ise hızlı öldürdüğünü söyleyen Yurt, “Saç dökülmesinden, işitme kaybından, damar tıkanıklığından tabi en önemlisi akciğer rahatsızlığından sigara sorumludur. Sigara içmek bir hastalıktır. Nasıl nezle grip olduğumuzda doktora gidiyorsak bunun da bir hastalık olduğunu bilip tedavi edilmeyi düşünmemiz lazım.” dedi.

Solhan Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu’nda Yeşilay Haftası münasebetiyle program düzenlendi. MYO konferans salonunda düzenlenen programa konuşmacı olarak Türkiye Yeşilay Cemiyeti Bingöl Şube Sekreteri Bingöl üniversitesinde Dr. Öğretim Üyesi Bayram Yurt katıldı.

Programda konuşan Yurt, “Malumunuz Mart’ın ilk haftası Yeşilay haftasıdır. Yeşilay haftası; bir haftaya sığacak bir şey değil ama biz Yeşilay haftası münasebetiyle sağ olsun Müdür beyin talepleri doğrultusunda inşallah sizlere ufak bir sunum yapacağız. Cenabı Allah Nasip etti belki 100-200’ün üstünde kişiye irade yoluyla ilaçsız sigara bıraktırdık. Biliyorsunuz sigaranın alışkanlık yapmasına etken madde tütün yaprağı içinde doğal olarak bulunuyor. Gıda maddelerinde de bir sebzede nikotin bulunuyor. 9 kilogram patlıcanda nikotin miktarı bir adet sigaraya eşdeğer, ona göre düşünün. Bakın son derece zehirli, bir toplu iğne ucu kadar nikotin bir insanı felç etmeye ve öldürmeye yetiyor. Nikotin; alkolden 15 kokainden 5 kat daha fazla bağımlılık yapıyor. Bir tek sigarada 3 mg nikotin var. İki paket sigarada 120 mg nikotin var. Peki, iki paket içen bir insan neden ölmüyor? Nikotinin bir kısmı dumanla uçuyor vücuda daha az geçiyor, nikotini damardan değil solunum yoluyla aldığındandır. İki paket sigarayı damardan insana verirseniz sizin tabirinizle eks oluyor. Sigara binlerce kimyasal maddeden oluşan bir karışım, 4 bin farklı toksin madde var. 55 tanesinin kanserojen madde olduğu ispatlanmış. Sigarada bir de şofben ve soba zehirlenmelerine etken olan karbon monoksit gazı bulunuyor. Karbon monoksitdamar tıkanıklığına sebep oluyor. Saç dökülmesinden, işitme kaybından, damar tıkanıklığından tabi en önemlisi akciğer rahatsızlığından sigara sorumludur. Sigara dumanı yemek borusundan değil soluk borusundan gittiği için direk akciğere gidiyor. Dünya sağlık örgütünün çalışmasına göre akciğer kanserinin sebebi yüzde 95’i sigaradan kaynaklanıyor. Akciğer kanseri birine bunu rahatlıkla sora bilirsiniz günde kaç paket sigara içiyordunuz.” ifadelerini kullandı.

“SİGARA İÇMEK BİR HASTALIKTIR”

Sigaranın bir de damar sertliğine yol açtığını belirten Yurt, şu ifadeleri kullandı: “Sigara içen birinin damarını kurum kaplıyor. Herhangi bir yerde tıkanıklık olursa en zayıf noktadan çıkmaya çalışacak. Bir insan kalbi, günde 10 tonluk bir tankeri dolduracak kadar kanı damarlara akıtmakla vazifelidir. Bir tek sigara ile kalp atış hızı artıyor, solunum hızlanıyor ve midede asitlik artıyor. Tek bir sigaradan sonra bile el damarları büzülüyor, ayak damarları büzülüyor ve vücudun bütün damarları yaklaşık üçte bir oranında büzülüyor. Tek bir sigara kalp krizine ve ani kalp durmasına yol açıyor. Şimdi sigara içen ve içmeyeni aynı yarışa sokarsanız sigara içen kişi maça 5-0 yenik başlar. Şöyle düşünün iki kişi var ve iş yerinde patronsunuz bütün özellikleri aynı biri sigara içiyor diğeri içmiyor hangisini tercih edersiniz Ben şahsen içmeyen birini tercih ederim çünkü sigara içen biri potansiyel hastadır. Orman yangınları, çiftlik yangınları ve ev yangınlarının en büyük sebeplerinden biri sigara izmaritidir. Geçenlerde ilahiyatta bir hocamıza sigarayı bıraktırmıştım dedi geçenlerde arabaya yakıt almaya gittim kenara çektim bir sigara yakayım dedim meğerse arkada LPG dolum tankeri varmış adam bir hışımla geldi ‘sen ne yapıyorsun sen bunu burada yakmış olsaydın tüm Bingöl’ün itfaiyeleri gelse söndüremez’ dedi. Sigara içmek bir hastalıktır. Nasıl nezle grip olduğumuzda doktora gidiyorsak bunun da bir hastalık olduğunu bilip tedavi edilmeyi düşünmemiz lazım. Bu işin bir de maddi boyutu var. Maalesef sigaraya başlama yaşı 10 yaş 13-14’lerdedir. Sigarayı deneyen 3 kişiden 1’i maalesef bağımlı oluyor. Tabi gençlerin sigaraya başlama sebebi çok değişik şeyler var; aile ortamında, arkadaş ortamında gibi. Sigara içenler sadece kendilerine değil maalesef çevrelerine de zarar veriyorlar. Ev içinde sigara içiliyorsa çocuklar ortalama günde 5 sigara içmiş olmakta. Kocası sigara içen kadınlarda kendisi içmediği halde akciğer kanserinden ölüm diğerlerine nazaran 2-3 kat daha fazla. Sigaranın kurşundan bir tek farkı var biri yavaş diğeri hızlı öldürüyor, sonuçta ikisi de öldürüyor.”

Haber: Abdulhamit Bildik

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN