• Dolar Alış / Satış: 15.789 / 15.817
  • Euro Alış / Satış: 16.563 / 16.593
  • BINGOL:
  • Güneş: 4:58
  • Öğle: 12:25
  • İkindi: 16:19
  • Akşam: 19:33
  • Yatsı: 21:17

SEYFANLILAR, MARDİN’DE BAYRAMLAŞTI

27 Ağustos 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1487 defa okundu.
SEYFANLILAR,  MARDİN’DE BAYRAMLAŞTI

Seyfanlılar, Mardin’de olan soydaşlarıyla bayramlaşma programı düzenledi. Bayramlaşmaya, Bingöl’den Seyfanlılar ile Mardin, Diyarbakır ve Şanlıurfa’daki Seffa Aşireti’nin fertleri katıldı.

Genç ilçesine bağlı Seyfan köylüleri, 100 yıl önce köylerinden göç eden Seffa Aşireti’nin Mardin, Diyarbakır ve Şanlıurfa’daki soydaşlarıyla bayramlaşma programı gerçekleştirdi.

Seyfan Der ve SeffaDer’in organizasyonuyla yapılan etkinlik, Mardin’in Derik ilçesine bağlı Dikmen köyünde yapıldı.

Bingöl, Diyarbakır, Mardin ve Şanlıurfa’dan konvoy halinde köye geçen aile mensuplarının bayramlaşması köy meydanında uzun kuyruklar oluşturdu.

Türkçe, Kürtçe ve Zazaca “hoşgeldiniz” yazılı pankart asılan köy meydanında misafirler için çok sayıda küçükbaş hayvan kesildi, yöresel yemekler hazırlandı. Daha önce Bingöl’e gelen Seffalılar, Bingöl’den Mardin’e giden akrabalarıyla tanışıp, kaynaştılar.

Diyarbakır, Mardin ve Şanlıurfa’dan konvoy halinde köye gelen aile mensuplarının bayramlaşması köy meydanında uzun kuyruklar oluşturdu.

Taziye evinde, misafirhanelerde ve bazı evlerde kurulan sofralarda yemeklerin yendiği programla ilgili dernek başkanları, görüşlerini açıkladı.

Seffa Aşiretinde Mehmet Tan, aile mensuplarının bir asır önce Bingöl’ün Genç ilçesinden göç ederek farklı şehirlere yerleştiklerini söyledi.

Çevre illere dağılmış akrabaların daha önce başka kentlerde, Mardin’de ise ilk kez bir araya geldiklerini belirten Tan, “Şu anda 5 bin kişi var bayramlaşmada. Aile olarak birbirimize bağlıyız. Bir sıkıntımız, taziyemiz olur, birbirimize destek oluruz. İyi günümüzde, dar günümüzde hepsinde beraberiz.” dedi.

DÖRDÜNCÜ BULUŞMA DİKMEN KÖYÜ’NDE

Seyfan Der Başkanı Orhan Açıkbaş ise, aile büyüklerinden edindikleri bilgilere göre, yüzyıldan fazla bir zaman önce Seffalıların köylerinden başka illere göç ettiklerini kaydetti.

Açıkbaş, daha önce aile mensuplarıyla farklı yerlerde bir araya geldiklerini dördüncü buluşmalarını ise davet üzerine Derik ilçesine bağlı Dikmen köyünde yaptıklarını dile getirdi.

Bir atanın torunları olarak örf, adet ve kültürlerini yaşatmaya gayret ettiklerini vurgulayan Açıkbaş, “Bizleri bugün bir araya getiren Allah’ın bu emridir: Şüphesiz ki Allah, adaletli davranmayı, iyilikte bulunmayı ve akrabalara yardım etmeyi emreder. (Nah-90) Yüzyıllardır birbirimizden habersiz yaşadık. Derneğin ve medyanın ne kadar etkili olduğunu bir kez daha gördük birbirini görmeyen soydaşlarımız burada birbirlerini görüp hasret giderdiler. Bu güzel tablonun oluşmasında maddi-manevi katkısı olan başta ailemizin büyüklerine en kalbi duygularımla teşekkür ediyorum. Ümit ediyoruz ki bu geleneğimiz burada da Bingöl’de de diğer illerde de bir hayra vesile olur” diye konuştu.

Haber: Abdulhamit Bildik

 

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN